«Весна — лето 2024»

"Тұрақты электр тоғын қайталау"

Сабақтың тақырыбы: Тұрақты электр тогы - тарауын қайталау

Сабақтың мақсаты:

а)«Тұрақты электр тогы» тарауын қайталау және негізгі сұрақтарды пысықтау

ә) оқушыларды өз бетімен ой қортындыларын жасай білуге дағдыландыру

б)Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақ түрі: қайталау, бекіту.

Сабақ әдісі: сұрақ – жауап, топтық жұмыс

Құрал-жабдықтар: компьютер,слайдтар, вольтметр, амперметр, шам, ток көзі, кілт, сымдар, бағалау парақтары, интерактивті белсендітақта.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу және сынып тазалығына көңіл бөлу, формулалар арқылы топқа бөлу, бағалау парақтарын тарату.(2мин)

ІІ. Әрбір топқа тапсырма беріледі, постерға салып қорғау керек. (8мин)

1 топ “Ток күші”

2 топ “Кернеу”

3 топ “Кедергі”

4 топ “Тоқтың жұмысы мен қуаты”

ІІІ. Есептер шығару кезеңі. (10 мин) «Кім тез шығарады?»

  1. Өткізгіш сымның ұштарындағы кернеу 200 В, ал тізбектегі ток күші 5 А болса, сым арқылы 3 минутта қанша жылу бөлініп шығады?

Берілгені: Формула Шешімі:

І= 5А Q = IUt Q= 5 A * 200 B *180 c = 180 кДж

t= 3 мин=180с

Табу керек: Q=? Жауабы: 180кДж

  1. Амперметр 8 А көрсетіп тұрса, R1= 3 Ом; R2= 6 Ом; R3=2 Ом, жалпы кернеу неге тең болады?

Берілгені: Формула Шешімі:

R1= 3 Ом

І=8 А

Табу керек: Uж=?

Жауабы: 32В

3.Ұзындығы 140см және көлденең қимасының ауданы 0,2мм2 болатын ток күші 250мА болат өткізгіш ұштарындағы кернеуді анықтандар.( ρ=0,15 Ом*мм2 /м )

Берілгені: Формула Шешімі:

L=140см=1,4м I=U/R U=0,25А*0,15 Ом*мм2 /м *1,4м /

S= 0,2 мм2 U=I*R 0,2 мм2= 0,26 В

ρ=0,15 Ом*мм2 /м R=p*

I=250мА=0,25А U=I p

U-?

Жауабы: 0,26 В

Дәптерлерімен ауысып, өзара тексеру (тақтада есептін шығарылуы көрсетіледі )

Бағалау критериялары:

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2

  1. Сергіту сәті (2 мин)
  2. . Физикалық тәжірибелер сайысы. Әр топқа құрал-жабдықтар таратылып,өткізгіштерді тізбектеп, параллель қосу заңдарын дәлелдеу. (15 мин)

1 топ

тізбектеп

2 топ

параллель

3 топ

тізбектей

4 топ

параллель

  1. Қорытындылау. (5 мин)

І нұсқа

1. Электр тогы ұғымын физикаға енгізген ғалым?

а. Ампер б. Вольта с. Кулон

2. Тізбек бөлігіндегі кернеуді қандай құралмен өлшейді және ол тізбекке қалай жалғанады?

а. Амперметр, тізбектей б. Вольтметр, тізбектей с. Вольтметр, параллель

3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады

а. Тізбектей б. Аралас с. Параллель

4. Кедергісі 30 Ом электр қайнатқыштан 5 ампер ток күші өтетін болса ол қандай кернеуге есептелген?

а. 15В б. 150В с. 6В

5. Тұрмыстық қажеттер үшін қандай кернеулер пайдаланыды?

а. 220В б. 120В с.360В

6. Үтік токтың қандай әсеріне негізделіп жасалынған?

а. Магниттік б. Механикалық с. Жылулық

7. Өткізгіштегі ток күшін қандай құралмен өлшейді және ол тізбекке қалай жалғанады?

а. Амперметр, тізбектей б. Амперметр, параллель с. Вольтметр, тізбектей

8. 6 кА болатын ток күшін ампермен өрнекте?

а. 0,6 а б. 600 А с. 6000 А

9. Шамнан 5 с ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?

а. 225 А б. 9 А с. 15 А

10. Металл өткізгіштердің температурасын арттырғанда ток күші қалай өзгереді?

а. Кемиді б. Артады с. Өзгермейді

ІІ нұсқа

1. Гальвони элементі және аккумулятор генераторды жалпы түрде қалай атайды?

а) ток көзі б) ток күші с) электр тогы

2. Генератор сөзінің мағынасы:

а) өсу б) кему с) өндіру

3. Ток күшінің формуласы:

а) J=q/t б) J=U/R с) q=J x t

4. Кернеу бірлігін жасаған итальян ғалымы:

а) Ампер Анде Мари б) Вольта Алессандро с) Ом Георг

5. Кедергінің өлшем бірлігі:

а) А б) В с) Ом

6. Өткізгішті тізбектеп қосқандағы ток күші неге тең?

а) J=J1+J2 б) J=J1=J2 с) J=U/R

7. Электр тогының жұмысы:

а) А=FS б) A=UJt с) U=A/q

8. Қуаттың формуласы:

а) p=A/t б) A=UJt с) p=UJ

9. Қазіргі қыздыру шамының негізгі бөлігі:

а) нихром б) алюминий с) вольфрам

10. Зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысын не деп атайды?

а) электр өрісі б) электр тогы с) электр күші

Тест жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

1

А

1

А

2

С

2

С

3

С

3

А

4

Б

4

Б

5

А

5

С

6

С

6

Б

7

А

7

Б

8

С

8

А,С

9

Б

9

С

10

А

10

Б

Бағалау критериялары:

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2

VІІ.Бағалау (2 мин)

VІІІ. Үйге тапсырма (1 мин)

Электр тогының пайдасы мен зияны.

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Тұрақты электр тогы - тарауын қайталау

Сабақтың мақсаты:

а)«Тұрақты электр тогы» тарауын қайталау және негізгі сұрақтарды пысықтау

ә) оқушыларды өз бетімен ой қортындыларын жасай білуге дағдыландыру

б)Жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақ түрі: қайталау, бекіту.

Сабақ әдісі: сұрақ – жауап, топтық жұмыс

Құрал-жабдықтар: компьютер,слайдтар, вольтметр, амперметр, шам, ток көзі, кілт, сымдар, бағалау парақтары, интерактивті белсендітақта.

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу және сынып тазалығына көңіл бөлу, формулалар арқылы топқа бөлу, бағалау парақтарын тарату.(2мин)

ІІ. Әрбір топқа тапсырма беріледі, постерға салып қорғау керек. (8мин)

1 топ “Ток күші”

2 топ “Кернеу”

3 топ “Кедергі”

4 топ “Тоқтың жұмысы мен қуаты”

ІІІ. Есептер шығару кезеңі. (10 мин) «Кім тез шығарады?»


  1. Өткізгіш сымның ұштарындағы кернеу 200 В, ал тізбектегі ток күші 5 А болса, сым арқылы 3 минутта қанша жылу бөлініп шығады?


Берілгені: Формула Шешімі:

І= 5А Q = IUt Q= 5 A * 200 B *180 c = 180 кДж

U=200В

t= 3 мин=180с


Табу керек: Q=? Жауабы: 180кДж



  1. Амперметр 8 А көрсетіп тұрса, R1= 3 Ом; R2= 6 Ом; R3=2 Ом, жалпы кернеу неге тең болады?


Берілгені: Формула Шешімі:

R1= 3 Ом

R2= 6 Ом

R3= 2 Ом

І=8 А

Табу керек: Uж=?



Жауабы: 32В

3.Ұзындығы 140см және көлденең қимасының ауданы 0,2мм2 болатын ток күші 250мА болат өткізгіш ұштарындағы кернеуді анықтандар.( ρ=0,15 Ом*мм2 )

Берілгені: Формула Шешімі:

L=140см=1,4м I=U/R U=0,25А*0,15 Ом*мм2 /м *1,4м /

S= 0,2 мм2 U=I*R 0,2 мм2= 0,26 В

ρ=0,15 Ом*мм2 R=p*

I=250мА=0,25А U=I p

U-?

Жауабы: 0,26 В

Дәптерлерімен ауысып, өзара тексеру (тақтада есептін шығарылуы көрсетіледі )

Бағалау критериялары:

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2


ІV. Сергіту сәті (2 мин)

V. Физикалық тәжірибелер сайысы. Әр топқа құрал-жабдықтар таратылып,өткізгіштерді тізбектеп, параллель қосу заңдарын дәлелдеу. (15 мин)


1 топ

тізбектеп

2 топ

параллель


3 топ

тізбектей

4 топ

параллель









VІ. Қорытындылау. (5 мин)

І нұсқа

1. Электр тогы ұғымын физикаға енгізген ғалым?

а. Ампер б. Вольта с. Кулон

2. Тізбек бөлігіндегі кернеуді қандай құралмен өлшейді және ол тізбекке қалай жалғанады?

а. Амперметр, тізбектей б. Вольтметр, тізбектей с. Вольтметр, параллель

3. Өткізгіштерді қалай жалғағанда тізбектегі кернеу тұрақты болады

а. Тізбектей б. Аралас с. Параллель

4. Кедергісі 30 Ом электр қайнатқыштан 5 ампер ток күші өтетін болса ол қандай кернеуге есептелген?

а. 15В б. 150В с. 6В

5. Тұрмыстық қажеттер үшін қандай кернеулер пайдаланыды?

а. 220В б. 120В с.360В

6. Үтік токтың қандай әсеріне негізделіп жасалынған?

а. Магниттік б. Механикалық с. Жылулық

7. Өткізгіштегі ток күшін қандай құралмен өлшейді және ол тізбекке қалай жалғанады?

а. Амперметр, тізбектей б. Амперметр, параллель с. Вольтметр, тізбектей

8. 6 кА болатын ток күшін ампермен өрнекте?

а. 0,6 а б. 600 А с. 6000 А

9. Шамнан 5 с ішінде 45 Кл заряд өткенде ток күші неге тең?

а. 225 А б. 9 А с. 15 А

10. Металл өткізгіштердің температурасын арттырғанда ток күші қалай өзгереді?

а. Кемиді б. Артады с. Өзгермейді





ІІ нұсқа

1. Гальвони элементі және аккумулятор генераторды жалпы түрде қалай атайды?

а) ток көзі б) ток күші с) электр тогы

2. Генератор сөзінің мағынасы:

а) өсу б) кему с) өндіру

3. Ток күшінің формуласы:

а) J=q/t б) J=U/R с) q=J x t

4. Кернеу бірлігін жасаған итальян ғалымы:

а) Ампер Анде Мари б) Вольта Алессандро с) Ом Георг

5. Кедергінің өлшем бірлігі:

а) А б) В с) Ом

6. Өткізгішті тізбектеп қосқандағы ток күші неге тең?

а) J=J1+J2 б) J=J1=J2 с) J=U/R

7. Электр тогының жұмысы:

а) А=FS б) A=UJt с) U=A/q

8. Қуаттың формуласы:

а) p=A/t б) A=UJt с) p=UJ

9. Қазіргі қыздыру шамының негізгі бөлігі:

а) нихром б) алюминий с) вольфрам

10. Зарядталған бөлшектердің реттелген қозғалысын не деп атайды?

а) электр өрісі б) электр тогы с) электр күші





Тест жауаптары

І нұсқа

ІІ нұсқа

1

А

1

А

2

С

2

С

3

С

3

А

4

Б

4

Б

5

А

5

С

6

С

6

Б

7

А

7

Б

8

С

8

А,С

9

Б

9

С

10

А

10

Б

Бағалау критериялары:

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2



VІІ.Бағалау (2 мин)

VІІІ. Үйге тапсырма (1 мин)

Электр тогының пайдасы мен зияны.




































Бағалау парағы 8а сыныбы

топ

р/с

Оқушының аты-жөні

1тапсырма

(есеп шығару)

2 тапсырма

Үй тапсырмасы

3 тапсырма

Физикалық диктант

4 тапсырма


Қорытынды баға

1








2








3








4








5








6









Бағалау критериялары(постер, есеп, тәжірибе):

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2


Бағалау критериялы (физикалық диктант):

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2




Топ басшысы______________________













Бағалау парағы

ІІ топ

р/с

Оқушының аты-жөні

1тапсырма

(постер)

2 тапсырма

(есеп шығару)

3 тапсырма

(тәжірибе)

4 тапсырма

(тест)

Қорытынды баға

1

Дана







2

Елнұр







3

Көркем







4

Сұңкар







5

Дариға







6

Ануар








Бағалау критериялары(постер, есеп, тәжірибе):

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2



Бағалау критериялы (тест):

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2




Топ басшысы______________________












Бағалау парағы

ІІІ топ

р/с

Оқушының аты-жөні

1тапсырма

(постер)

2 тапсырма

(есеп шығару)

3 тапсырма

(тәжірибе)

4 тапсырма

(тест)

Қорытынды баға

1

Адина







2

Айбек







3

Шадиар







4

Абай







5

Дінислам







6

Қ.Қамила








Бағалау критериялары(постер, есеп, тәжірибе):

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2



Бағалау критериялы (тест):

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2




Топ басшысы______________________













Бағалау парағы

ІV топ

р/с

Оқушының аты-жөні

1тапсырма

(постер)

2 тапсырма

(есеп шығару)

3 тапсырма

(тәжірибе)

4 тапсырма

(тест)

Қорытынды баға

1

Дәурен







2

Меруерт







3

Н.Камила







4

Данияр







5

Қарашаш







6

Арслан








Бағалау критериялары(постер, есеп, тәжірибе):

Орындау мөлшері

Баға

3 есеп толық қатесіз орындалса

5

2 есеп қатесіз орындалса

4

1 есеп орындалса

3

Есептерді шығармаған жағдайда

2


Бағалау критериялы (тест):

Ұпай саны

Баға

9-10 ұпай

5

7-8 ұпай

4

4-6 ұпай

3

0-3 ұпай

2




Топ басшысы______________________












22 гимназия мектебінің _______________________________________________________________пәнінің мұғалімі

________________________________________________________қала, аудан көлемінде өткізген ашық сабағы туралы

(сабақ өткізген мұғалімнің аты-жөні)

Пікір

Сабаққа қатысқан мұғалімнің аты-жөні____________________________________________________________________

Мектебі______________________________________________________________________________________________

Пәні _________________________ Сабақ мақсатына жетті деп ойлайсыз ба? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Осы сабақта оқушылармен жұмыстың қандай түрлері тиімді жүргізілді деп ойлайсыз?______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Осы сабақ туралы басқа қандай пікіріңіз бар?__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аттестатталушы мұғалімнің өткізген сабағы өтініш берген санатқа сәйкес пе?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________ «___» _________2014 жыл





22 гимназия мектебінің _______________________________________________________________пәнінің мұғалімі

________________________________________________________қала, аудан көлемінде өткізген ашық сабағы туралы

(сабақ өткізген мұғалімнің аты-жөні)

Пікір

Сабаққа қатысқан мұғалімнің аты-жөні____________________________________________________________________

Мектебі______________________________________________________________________________________________

Пәні _________________________ Сабақ мақсатына жетті деп ойлайсыз ба? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Осы сабақта оқушылармен жұмыстың қандай түрлері тиімді жүргізілді деп ойлайсыз?______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Осы сабақ туралы басқа қандай пікіріңіз бар?__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аттестатталушы мұғалімнің өткізген сабағы өтініш берген санатқа сәйкес пе?_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________ «___» _________2014 жыл













Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее