«Осень 2024»

Үйсіндер туралы жазба деректер

Үйсіндер туралы жазба деректер, дәлел.5 сыныпка арналған.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки


Пәні: Қазақстан тарихы Мектеп:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Сынып:5

Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: 25

Күні: Қатыспағандар:

Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): дәлел

Сабақтың тақырыбы:

Үйсіндер туралы жазба деректер

Оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.2 Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау


Сабақтың мақсаты:

Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді

Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды

Бағалау критерийі

Үйсін қоғамындағы топтардың бөліну ерекшелігін анықтайды

Үйсін тайпалық одақтарының көрші елдермен қарым-қатынасын сипаттайды


Тілдік мақсат:

Оқылым- - 3-тапсырма

Айтылым- - 1-тапсырма.

Жазылым-- 1-тапсырма.

Тыңдалым- 2-тапсырма

Терминологияны жазу: жекеменшік

Құндылықтарды дарыту:

- «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының алтыншы құндылығы

«Тарихтың мәдениет пен біртұтастығы»

- Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс:

География

Алдыңғы білім:

Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Ресурстар


Сабақтың басы

15-мин

1. Ұйымдастыру кезеңі. 5-мин.

- Сәлемдесу.

- Оқушыларды түгендеу.

- Сыныпты топқа бөлу.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

1-тапсырма. 10-мин

Берілген әлеуметтік топтарды сәйкестендіріңіз (патша, абыз, гуньмо, бек, жауынгерлер, егіншілер, малшылар, уәзір, даруға).


Үйсіндердің қоғамдық құрылысы

Сақтардың қоғамдық құрылысы




Дескриптор: Білім алушы

- үйсіндердің қоғамдық құрлысытарын атайды;

- сақтардың қоғамдық құрлыстарын анықтайды;

- үйсін тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік топтарды атайды;

- сақ тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік топтарды атайды.



Суреттер, кескіндер, түрлі түсті стикерлер;

1Қазақстан тарихы.Көне заманнан бүгінге дейін. І том-Алматы: Атамұра 2010

Сабақтың ортасы

15-мин

2-тапсырма

Ұсынылған мемлекеттердің ішінен үйсіндердің қай көрші елдермен қарым-қатынас жасағанын көрсетіңіз: Қытай, Ғұн, Сармат, Қаңлы, Соғды, Дауания, Хорезм, Еуропа, Парсы мемлекеттері.

Үйсіндер






Дескриптор: Білім алушы


- Үйсін тайпалық одақтарымен қарым-қатынас жасаған көрші мемлекеттерді (кемінде 5) атайды.

3-тапсырма. «Үйсін қоғамындағы халықтың өмірі» хабарлама құрастыру.


Дескриптор: Білім алушы

-«Үйсін қоғамындағы халықтың өмірі» тақырыбында шағын хабарлама жазады.

-Хабарламаны қытай деректеріне сүйене отырып, құрастырады

-Хабарламаны қытай деректерімен археологиялық экспедиция мәліметтері негізінде құрастырады.

Интерактивті тақта




Сабақтың соңы

15-мин


Рефлексия. «Бағдаршам» 10-мин

Бүгінгі сабақты түсінбедім. Қызыл

Сабақтың кейбір тұсын түсіндім .Сары

Бүгінгі сабақ маған ұнады, барлығын түсіндім. Жасыл.

Үй тапсырмасы: 5-мин

Қытайдың бір дерегін негізге алып,«Үйсін қоғамы» туралы хабарлама дайындау


Саралау


Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы

Барынша қолдау көрсетуді қажет ететін оқушы:

1-тапсырма.

Орташа қолдауды қажет ететін оқушылар:

2-Тапсырма.

Қолдау көрсетуі аз қажет ететін оқушылар:

3-тапсырма

(3 мин)

«Бағдашам» әдісі бойынша бағалау


«Жасыл» - «5»

«Сары» - «4»

«Қызыл» - «3»

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырмалар беріледі. Сыныптағы тазалықты сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.












Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?









Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее