Додаток ІІІ
СЦЕНКА
Зять. Доброго дня вам, люди добрі, і Вам, тещо дорога! З Масницею Вас! Зі святом!
Теща. Доброго дня, зятьку. Ну, що ж, приїхав, не забарився, згадав про мене, стару.
Зять. Ой, мамо! (Хоче поцілувати)
Теща. Ой, ні, щось ти дуже гарно стелиш, мабуть, якийсь грішок відчуваєш, чи, може, щось приховуєш від мене?
Зять. Та що Ви таке говорите, мамо!
Теща. Ну, добре! А господарство як? Чи по-хазяйськи розпоряджаєшся?
Зять. Та звичайно. Все добре. Мамо, чого це Ви мене до столу не запрошуєте? Я до Вас на посиденьки прийшов, погостити, а Ви така задумлива, сумна.
Теща. Знаєш, оце вчора я почула новину: дають мені город, а я думаю, чи вистачить у мене огорожі на цей город?
Зять. Так давайте порахуємо!
Теща. Дають мені город у формі прямокутника, одна сторона якого на 10 метрів більша від другої. Площа ділянки 1200 м2. Визнач довжину огорожі.
Зять. Зараз спробую.
(Учень розв'язує задачу на дошці.)
Зять. Вам необхідно огорожі 140 метрів.
Теща. Ну що ж, заслужив. Сідай, зятьку, до столу, пригощайся.
(Учні дізнаються про те, як закінчувалось святкування Масниці.)
Вчитель. Оскільки під час Масниці любили ходити в гості, то розв'яжемо задачу:
Задача .Один кум планував пройти 24 км до другого кума за деякий час. Йому
захотілося швидше прийти в гості, і він збільшив свою швидкість на 2 км/год. Прийшов він до кума на 1 годину раніше. За який час він планував прийти до кума (Учні розв'язують задачу.)
Додаток IV
Матеріал до уроку
«Ой Масниця, Масниця!
Яка ти чудна!.,.
Якби в тобі було сім неділь,
А в посту — одна!...»
За тиждень перед початком Великого посту починали святкувати Масниці — проводи зими і зустріч весни. Під час Масниці (протягом тижня) розважались різними іграми: катанням з гір на санчатах, катанням на «крутилках», на льоду..._
У народі вважалося, що останній, перед Великим постом, тиждень треба провести весело, бо попереду цілих 7 тижнів суворої поведінки та усіляких обмежень! Натовпи людей веселяться, співають, танцюють, ласують варениками та млинцями. Адже зиму проводжають — довгу, холодну і злу ... Багато звичаїв, що існують сьогодні мають язичеське походження і належать до культур та традицій, які зникли.
Кожний день Масниці має певне значення, назву та цікаві звичаї:
Понеділок — Зустріч
У цей день жінки ішли до корчми й розпочинали свято Масниці. Якщо ж до їх компанії хотіли долучитись чоловіки, то їм на шию чіпляли колодку зняти яку можна було, лише поставивши магарич. У понеділок лаштували веселі гойдалки, крижані спуски на санчатах.
Вівторок — Загравання
Жінки знову йшли до шинку. Після гуляння в шинку всі виходили на вулицю, де влаштовувались веселі забави, які тривали майже весь день. У вівторок ходять у гості, парубки виглядають наречених, а дівчата сужених.
Середа — Ласунка
У цей день тещі частують своїх зятів млинцями.
Четвер — Розгуляй
У четвер жінки знову сідають до столу і піднімають чарки. До того ж цього дня не можна шити та прясти. У давнину в четвер проводили «бійки». Усі вибиті зуби чи зламані ребра вважалися на «добру подію».
П'ятниця — Тещин день
У цей день зять повинен почастувати свою тещу. П'ятниця так і називалася — «тещині вечірки». Після цього зятю належало покатати свою тещу вулицями села або ж міста. Причому сервіс у такому випадку прямо залежить від характеру теші, тобто злу та сварливу везуть нерівною дорогою. Навпаки, якщо теща лагідна, то й дорога рівна, немов струна. Субота не позначена цікавими обрядами.
Прощена неділя
Найбільш пишно відзначають неділю. Навмисне до цього дня готували вареники із сиром. Проводились масові гуляння, ігрища, забави. Масниця завершувалась «Прощальною неділею», коли всі прощалися з масляним, смачним-веселим тижнем, і водночас просили у близьких вибачення (прощення) за нанесені образи. У цей день потрібно обійти всіх родичів та сусідів і попросити вибачення за всі скоєні образи, аби очиститись перед Великим постом від усякої скверни.Також не можна було вживати горілки.