«Весна — лето 2024»

Урок казахского языка в 1 классе "Тағам және сусын"

1.1.1.1 Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді және дұрыс қабылдайды

1.4.2.1 мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау-көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7-бөлім: Тағам және сусын

Мектеп: Ақтөбе қаласы, 17 мектеп-гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні:Наурзалина А.Т.

Сынып:

Күні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

1 «А»




1 «Б»




1 «В»




1 «Д»




1 «Е»




Сабақ тақырыбы

Ас мәзірі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.1.1.1 Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді және дұрыс қабылдайды

1.4.2.1 мұғалімнің көмегімен оқыған немесе тыңдаған/тыңдау-көру материалдары бойынша заттардың таныс атауларын жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді;

Көпшілігі: Мұғалім көмегімен оқыған не тыңдаған таныс атауларын жаза алады;

Кейбірі:Анық сөйлеу арқылы, мәтінді түсінгенін көрсетеді. Диалогқа қатыса алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Сөздерді зейін қойып тыңдайды және таныс атауларды жаза алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: айран, сүт, май, кәмпит, балмұздақ, ірімшік, жұмыртқа, ішемін

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ас мәзірі. Ас болсын!

Алдыңғы білім

Таңертең

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)


  • Оқушылармен амандасу

  • Ең бірінші балалар мен мұғалім бір – бірімен амандасады.

  • -Сәлеметсіздер ме!

  • - Сәлеметсіз бе! 1минут

1. «Тізбектеп айт» психологиялық тренинг. Оқушылар шеңберде тұрып өткен тақырыптардағы азық-түлік атауларын еске түсіріп, тізбектеп айтады. Мысалы айран - айран, сүт - айран, сүт, нан... 2 минут

2. Топтастыру

Класты 2 топқа бөлу. Сұйық ішетін сусындарды бір бөлек, жейтін тағамдарды бір бөлек топтастыру. Мысалы: су, сүт, шырын, айран, шай және нан, ботқа, май, қант, кәмпит, жұмыртқа 2 минут

3. Жаңа тақырыпты ашу. Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпты табады.

Кефир- Айран

Молоко – Сүт

Масло – Май

Конфета – кӘмпит

Мороженое – балмұЗдақ

Сыр – Ірімшік

Яйцо – жұмыРтқа

Пью – Ішемін 5 минут

Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту.

Баяу әуен













Кеспе қағаздар






Плакат, маркер



Орыс тілі, ағылшын тілі


Сабақтың ортасы

(6-30минут)

4. Сөздікпен жұмыс

Ас мәзірі – меню

Ас болсын! – Приятного аппетита!

Мұғалім жетекшілігімен оқушылар жаңа сөздермен танысады. 1 минут

5. 1-тапсырма.Аудио тапсырма.

Оқушыларға мұғалім даярлап келген ас мәзірін тарату. Ішінде жаңа тақырыпқа сәйкес жаңа сөздер жазылған. Аудиотыңдалымды балалар тыңдай отырып, айтылған сөзді ас мәзірінен табу керек болады және астын сызады. Болғаннан соң мұғалім жетекшілігімен жаңа сөздермен танысады. Оқушылар мұғалім соңынан қайталап айтады. 5мин

6. 2-тапсырма. Аудио тапсырма.

Жұптық жұмыс

Мұғалім оқушылардан ас мәзірінен өзіне ұнаған тағам не сусынды таңдауын сұрайды. Әуелі мұғалім үлгі ретінде мысал келтіреді. 3минут

Маған ботқа беріңізші. Маған сүт беріңізші.

Содан соң әр оқушы жұпта отырып үлгідегідей мысал келтіре өз таңдауын айтады.

Маған нан беріңізші. Маған ет беріңізші. Маған шырын беріңізші. Маған ботқа беріңізші. Маған су беріңізші. Маған нан беріңізші.

7. Сергіту сәті «Қара жорға» бейнежазбасы арқылы іс-әрекет жасап билейді. 2 минут

8. 3-тапсырма. Топтық жұмыс.

Оқушыларды топтық жұмысқа әкелмес бұрын аудиодан диалогты тыңдатып, әр оқушыға сол диалогтағы сұрақтарды қойып, жауап ала отырып, топтық жұмысқа әкелу.

Әр топ асханаға барып, аспазшыға(қалпағы және алжапқыш) тапсырыс береді. 8 минут


9. 4-тапсырма. Толықтырып айт.

Аудио тапсырмамен жұмыс

Балаларға ым-ишара арқылы « иә, айта аламын/жоқ,айта алмаймын» тіркестерінің мағынасын түсіндіру. Тақтаның екі бұрышына белгілер жапсырылады.7 мин


Жоқ, айта алмаймын!


Иә, айта аламын!



Бекіту сөздер үшін "Не артық?" ойынын қолданамын. Тақтаға суреттер ілінеді. «Тағамдар» тақырыбына сай келмейтін суреттерді тауып айту керек.Сурет бойынша тағам атауларын қайталап атап шығады.

Оқушылар тақтада көңіл-күйді білдіретін ілулі тұрған смайликтер бойынша сабаққа деген көңіл-күйін білдіреді.





Ас мәзірі, маркер




Сабақтың соңы

(31-35 минут)

Рефлексия

Кімге сабақта түсінікті болды осы белгі жаққа барып тұрады.



«Ас мәзірі» тақырыбы бойынша сұрақтарыңыз болса мына белгіге барып тұрамыз.


Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Барлық тапсырмалар жетондар арқылы бағаланады Көңілсіз көңілді қуанышты


Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Өзін – өзі тану, ағылшын тілі.

Мәдениетпен, этикамен, АКТ-мен байланыс,

«Цифрға сәйкес суреттерді қос». Сиқырлы қарындаш тапсырмасы.

(Сандар, суреттер)





Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар жұмыс түрлерін атап айтуды, сұрақ қоюды үйренді.




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Жұмыс түрлерін қимыл арқылы өздері сұрап, орындай алады.











Оқушыларға тыңдау – көру материалдарын нақты әкелу


































Бағалау критериийлері

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді

1-тапсырма (оқулық)

Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздерді зейін қойып тыңдап, қайталайды, түсінеді

1

Мұғалім көмегімен оқыған не тыңдаған таныс атауларын жаза алады

1-2 тапсырма (дәптер)

Оқыған, тыңдаған материалдарындағы таныс атауларды жаза алады

1

Анық сөйлеу арқылы, мәтінді түсінгенін көрсетеді. Диалогқа қатыса алады.

3-4 тапсырма (оқулық)

Тақырыпқа қатысты мәтінді түсініп, диалогқа, рөлдік ойындарға қатысады.

1





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее