«Весна — лето 2024»

Внеклассное мероприятие "День Урожая"

Внеклассное мероприятие по английскому языку "День Урожая".

Цели :1.Актуализация изученного лексико-грамматического материала по темам :Покупки","Времена года".

2.Развитие познавательного интереса к предмету, памяти и внимания.

Олимпиады: Английский язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

Сценарий праздника «День Урожая» на английском языке.

(для учащихся 2-3 класса)




Цели мероприятия:


1.Актуализация изученного лексического материала по темам «Покупки», «Времена года: осень».

2.Тренировка орфографических навыков и букв английского алфавита.

4.Развитие внимания и памяти.



Ход мероприятия.


Teacher: Hello, dear boys and girls! Today we have many guests. Your mothers and fathers,

sisters and brothers have come to enjoy our festival. Autumn has come and we have a beautiful

holiday- Harvest Day!

Pupil: Yellow, red, green and brown

See the little leaves come down

Dancing, dancing in the breeze

Falling, falling from the trees.

Teacher: Colourful leaves, come here, please, sing and dance!

Children dance and sing: Up, down. Turn around, turn around.

Up, down. Turn around, turn around.

Up, up, up. Down, down, down, down, down.

Turn around. Jump!

Teacher: Thank you, colourful leaves!

Let’s divide into 2 “baskets” and have a tasty competition.

Girls are “Fruits” and boys –“Vegetables”.

Now, my dear friends, let us play a game “Edible-inedible”

Pupil: a pear Children: edible!

Pupil: a parrot Children: inedible!

Pupil :an egg Children: edible!

Pupil: a bag Children:inedible!

-/- a cabbage

-/- a baggage

-/- a cake

-/- a snake


Teacher: Now we’ll check how well you know the ABC.

Baskets”, come and get your first tasks “Recode messages”.(корзинки-команды получают задания на листочках)


( for “Fruits”- / 1,16,16,12,5. / for “Vegetables”- / 3,1,18,18,15,20./


Pupil: Let’s play a game “The apples on the floor”(если выиграли «фрукты»)

«The carrots on the floor”(если выиграли «овощи»)

Children sing: One, two, three and four,

Apples, apples on the floor.

One, two, three and four,

Take the apples from the floor!

В центре зала лежит обруч, внутри которого –яблоки(на 1 меньше, чем количество

игроков).Дети поют песню и ходят вокруг обруча. Внезапно музыка прерывается

и дети должны успеть взять яблоко. Кому не хватит яблока – тот выбывает из игры.

Яблоки, кроме одного возвращаются на место и игра продолжается пока не останется

1 игрок.


Teacher: I am sure that you like to guess the riddles. Guess the riddles and think of your

own riddle for your friends! 1) It is big, round and green It is very sweet and tasty. (a watermelon)

2) It is big, round and yellow. It is not very tasty. (a pumpkin)

Now, “Fruits” and “Vegetables” change your riddles and guess them.

Pupil: Let’s sing and play “ The hot potato”.

Children: Hot, hot, hot potato,

Pass it to your friend.

Hot, hot, hot potato-

In your little hand!-

Дети встают в круг, передают по кругу «горячую картошку» и поют. Игрок, у которого

«картошка» оказалась в руке по окончании песенки, выходит из игры. Игра продолжается

пока не останется 1 участник.


Teacher: Let’s see how well you can cook.

“Fruits” and “Vegetables”, you should prepare salads.

Take these cards and choose ingredients you need.

  1. A cucumber, a tomato, an onion ,a melon.

  2. A banana, a pear, a potato, an apple.

Pupil: Let’s play “The Blind Hunt”

Из команд выбираются по 2 участника- «слепых охотника».Им завязывают глаза и

дают в руки корзинки. Болельщики произносят в это время рифмовку:

Children: One, two, three,

One, two, three,

Look for what

You cannot see! После этого «слепые охотники» собирают урожай и складывают в корзинку разложенные на полу морковки, яблоки и т.д. Побеждает команда, собравшая больший урожай.

Teacher: And now the last task for “ baskets”. Solve the crossword puzzles!

Find as much fruits and vegetables as possible.




A

T

E

A

P

J

S

N

P

L

U

M

E

P

U

U

P

L

V

N

A

U

G

T

L

E

M

O

R

Z

A

S

E

P

S

N

D

W

R

L

H

E

B

R

E

A

D

D

Y

A

R

M

E

L

O

N

Q

I

D

F

K

L

T

U




C

O

F

F

E

E

P

S

J

R

W

F

I

S

E

A

D

H

Q

E

G

G

A

L

P

U

M

P

K

I

N

T

B

U

T

T

E

R

O

M

O

R

A

N

G

E

E

B

C

U

C

U

M

B

E

R

T

O

M

A

T

O

S

D




Teacher: Let’s count your points. The “ basket of fruiits“ has got------points and the “ basket of

vegetables” has got ------ points.

Both teams were good but the team ----- has got more points and is the winner.

Dear boys and girls! I see that you can sing, dance, play games, guess the riddles,

solve the crossword puzzles and …make friends.

Pupil: Let us play and sing “All around the Butter-Cup”

Хоровод «Лютик»

Один ученик выбирается на роль «лютика»- ведущего.Остальные поют и хороводят.

Слова песенки заканчиваются и «лютик» выбирает себе замену, а сам встает в хоровод.

Игра продолжается.

Children sing : All around the butter-cup,

One, two, three,

If you want a pretty friend,

Just choose me.

Teacher

Our festival is over. Goodbye, boys and girls.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее