«Весна — лето 2024»

Ы.Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"

Сабақ тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»

Мектеп: №68

Күні:13.01.17ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Жанысбекова А.

Сынып: 5 «а»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

«Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің негізгі ойын біледі, еңбек етуге ерінетін адам, қайыр сұраудан арланбайтынын түсінеді.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Әңгімені оқиға желісімен мазмұндай алу, негізгі ойын түсіну.

Оқушылардың басым бөлігі: Әңгімеде кездескен әдеби теориялық ұғымдарды тауып,түсініксіз сөздердің мағынасын аша алу.

Кейбір оқушылар: Әңгімедегі негізгі ойды өмірмен байланыстыра алу, автордың ойынан қорытынды шығара алу.

Тілдік мақсат:

Оқушылар: диалект сөздерді сөздерді жатқа айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: әйдік, реуішті

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар:

«Еңбекпен тапқан нан тәтті», «Байлықтың көзі-еңбекте» деген мақалдардың мағынасын аша аласыз ба?

Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен Ыбырай шығармаларының басым бөлігі балаларға арналғанын білесіз бе?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Әйдік, реуішті,купец

Алдыңғы оқу

Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы (Кіріспе)

(15 минут)

Топқа біріктіру: «Күннің нұры» ойыны арқылы1.Еңбек. 2.Білім 3.Байлық «Кім жылдам» ойыны арқылы Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы туралы үй тапсырмасын сұрау. «Өзен» өлеңін жатқа айтқызу. Түрткі сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын қою.

-Еңбек дегеніміз не?

-Еңбек етуге ерінген адам қындай болады?

-Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер?

Қима қағаздары

Ортасы(тұсаукесер)

(15 минут)

Негізгі бөлім

(25 минут)

1.Жаңа тақырып бойынша «Джигсо» әдісімен 3 топқа мәтінді бөліп беріп, оқыту.

2. «Өкіл» жаттығуы арқылы әр топтан үш оөушы шығып келесі топтарға түсіндіреді.

3.Әркім өз тобына келіп мәтінді талқылау

4.Оқулықпен жұмыс 1.Мәтіннен түсініксіз сөздерді теріп жазу. Олардың мағынасын айту.

2.Әдеби теориялық ұғымдарды табу.

5.«Кім жылдам» ойыны

Әр топ кезегімен еңбек тақырыбында мақал-мәтел айтудан жарысады.

Оқулық

Оқулық 137-бет

Аяқталуы

(Қорытынды)

(5минут)

«Ауадағы сұрақтар» ойыны арқлы сабақты бекіту

Үйге: Әңгімені оқып,

«Еңбекпен тапқан нан тәтті», «Байлықтың көзі-еңбекте» тақырыбында шағын шығарма жазу.

доп

Қосымша ақпарат

Саралау

Талантты және дарынды балаларды анықтау мақсатында «Кім жылдам?»ойыны ойнатылды.

Бағалау

Өзіндік бағалау парақшалары

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс алу.

- Сен үшін бүгінгі сабақта не тиімсіз болды?

- Не ұтымды болды?

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақ тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?»

Мектеп: №68

Күні:13.01.17ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Жанысбекова А.

Сынып: 5 «а»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

«Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің негізгі ойын біледі, еңбек етуге ерінетін адам, қайыр сұраудан арланбайтынын түсінеді.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Әңгімені оқиға желісімен мазмұндай алу, негізгі ойын түсіну.


Оқушылардың басым бөлігі: Әңгімеде кездескен әдеби теориялық ұғымдарды тауып,түсініксіз сөздердің мағынасын аша алу.


Кейбір оқушылар: Әңгімедегі негізгі ойды өмірмен байланыстыра алу, автордың ойынан қорытынды шығара алу.

Тілдік мақсат:

Оқушылар: диалект сөздерді сөздерді жатқа айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: әйдік, реуішті

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тақырыптар:

«Еңбекпен тапқан нан тәтті», «Байлықтың көзі-еңбекте» деген мақалдардың мағынасын аша аласыз ба?

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен Ыбырай шығармаларының басым бөлігі балаларға арналғанын білесіз бе?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Әйдік, реуішті,купец

Алдыңғы оқу

Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы (Кіріспе)

(15 минут)

Топқа біріктіру: «Күннің нұры» ойыны арқылы1.Еңбек. 2.Білім 3.Байлық «Кім жылдам» ойыны арқылы Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы туралы үй тапсырмасын сұрау. «Өзен» өлеңін жатқа айтқызу. Түрткі сұрақтар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын қою.

-Еңбек дегеніміз не?

-Еңбек етуге ерінген адам қындай болады?

-Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер?

Қима қағаздары

Ортасы(тұсаукесер)

(15 минут)

Негізгі бөлім




(25 минут)

1.Жаңа тақырып бойынша «Джигсо» әдісімен 3 топқа мәтінді бөліп беріп, оқыту.

2. «Өкіл» жаттығуы арқылы әр топтан үш оөушы шығып келесі топтарға түсіндіреді.

3.Әркім өз тобына келіп мәтінді талқылау

4.Оқулықпен жұмыс 1.Мәтіннен түсініксіз сөздерді теріп жазу. Олардың мағынасын айту.

2.Әдеби теориялық ұғымдарды табу.

5.«Кім жылдам» ойыны

Әр топ кезегімен еңбек тақырыбында мақал-мәтел айтудан жарысады.

Оқулық






Оқулық 137-бет

Аяқталуы

(Қорытынды)

(5минут)

«Ауадағы сұрақтар» ойыны арқлы сабақты бекіту

Үйге: Әңгімені оқып,

«Еңбекпен тапқан нан тәтті», «Байлықтың көзі-еңбекте» тақырыбында шағын шығарма жазу.

доп

Қосымша ақпарат

Саралау

Талантты және дарынды балаларды анықтау мақсатында «Кім жылдам?»ойыны ойнатылды.

Бағалау

Өзіндік бағалау парақшалары

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы кері байланыс алу.

  • Сен үшін бүгінгі сабақта не тиімсіз болды?

  • Не ұтымды болды?

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі


Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее