«Весна — лето 2024»

Ы.Алтынсарин. Таза бұлақ. 3 сынып.

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Қазақтың көрнекті жазушысы,ұлы ғалым, ағартушы ұстаз Ы.Алтынсариннің өмірі, шығармашылығы туралы тереңірек таныстыру, автордың айтайын деген негізгі идеялық ой- мұратын ашу.

Дамытушылығы:оқушыларға бағыт бере отырып,өз бетімен ізденуге, жұмыс істеуге, өздігінен қорытынды жасауға машықтандыру,өмірмен байланыстыру.

Тәрбиелігі:әңгіме арқылы еңбек ету,жақсылық жасау,адал, таза болуға,еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Диалог, сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері, топпен жұмыс, бағалау рефлексия.

Көрнекілігі:Ы.Алтынсарин портреті, сюжетті суреттер, слайдтар

Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, дүниетану, бейнелеу.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Таза бұлақ. 3 сынып.

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Қазақтың көрнекті жазушысы ,ұлы ғалым, ағартушы ұстаз Ы.Алтынсариннің өмірі, шығармашылығы туралы тереңірек таныстыру, автордың айтайын деген негізгі идеялық ой- мұратын ашу.

Дамытушылығы:оқушыларға бағыт бере отырып,өз бетімен ізденуге, жұмыс істеуге, өздігінен қорытынды жасауға машықтандыру,өмірмен байланыстыру.

Тәрбиелігі:әңгіме арқылы еңбек ету,жақсылық жасау,адал , таза болуға,еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Диалог, сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері, топпен жұмыс, бағалау рефлексия.

Көрнекілігі:Ы.Алтынсарин портреті, сюжетті суреттер, слайдтар

Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, дүниетану, бейнелеу.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.

Мен үшін әрқайсыңның орның бөлек,

Бейне бір сендер жеміс, мен бәйтерек.

Бүгінгі сабағымыз сәтті өтуге,

Ұшқыр ой, ашық көңіл,білім керек!

Оқушыларды топқа бөлу.

1-топ: Кел,ба-ла-лар,оқы-лық

2-топ: Ба-ла-ның ай-ла-сы.

3-топ:Та-за бұ-лақ .Алтынсарин шығармаларының атауымен сынып оқушыларын топқа бөліп алдым.Үй тапсырмасын сұрау.Өткен сабақты қайталау.Баланың айласы .

1-топ.Ы.Алтынсарин өмірі туралы жинаған мәліметтерін баяндайды.

2- топ.»Жақсылыққа жамандық бар « дәлелдейді.

3- топ.:»Жақсылыққа тек жақсылық бар»дәлелдеу.

Жаңа сабақ.Суретпен жұмыс:Өзен.

-Суреттен не көріп тұрсыңдар?

-Бұлақ тың суы қандай?

-Бұлақ суының қандей пайдасы бар?

- Бұлақ суының тазалығы, мөлдірлігі көз алдыңа нені елестетеді?

Қызығушылықты ояту: Таза бұлақ орыс тілінде Чистий родник.Ағылшын тілінде frech spring.

Мәтінмен жұмыс:

  1. абзац 3 топқа беріледі.

  2. абзац – 1 топ

  3. абзац-2 топ

  4. абзац-3 топ

Мәтінді оқып, түсінгендерін бір- біріне түсіндіру.

Сөздікпен жұмыс.

Тастақ- тасы көп жер .

Қайнар-бұлақтың бастау көзі.

Ғибрат-үлгі

Сусаған-шөлдеген.

Мәтінді сахналау.Оқушылар мәтінді сахадайды.

Үш жолаушының қайсысының пікірі дұрыс деп ойлайсыздар?

1-жолаушының пікірін қолдаушылар.

2-жолаушының пікірін қолдаушылар.

3-жолаушының пікірін қолдаушылар.

Мақал- мәтелдер айту.

1-топ: Еңбекқорлық

2- топ:жақсылық

3-топ:Тазалық.

Берілген сөздерге қарсы мәндес сөздер айтқызу.

Еңбекқорлық-жалқаулық,жақсылық-жамандық,тазалық-салақтық

.Өмірмен байланыстыру.

Алматы қаласында Ы.Алтынсарин атындағы білім академиясы бар.

Қостанай қаласында Ы.Алтынсарин атындағы мектеп- интернат бар.

Арқалық қаласында Ы.Алтынсарин атындағы педагогикалық институты.

Ауданымызда Ы.Алтынсарин атындағы мектеп бар.

Аудан бойынша Ы.Алтынсарин атындағы төсбелгімен марапатталған ұстаздар ды таныстырып, үлгі ету.

Сабақты бекіту:

-Ы.Алтынсарин өміріндегі ең үлкен белес не деп ойлайсыңдар?

-Ы.Алтынсариннің кейінгі ұрпаққа қалдырған өсиеті не деп ойлайсыңдар?

-Осы «Таза бұлақ» шығармасы нені айтқысы келді?

«Жақсылық тамшысы» ойыны.

Тамшы үлгісіндегі ақ қағазға жақсы сөз ,сөйлемдер жазып іледі.











Мейірім, адалдық, тазалық,әдептілік,мәдениет,қайырымдылық,еңбекқорлық

Әрқайсысыңның төмендегідей жасаған жақсылықтарыңды қосқанда үлкен дарияға айналады.Әр адамның жаны жақсылыққа толы болса, жүрегі таза болса, жер бетінде бейбітшілік орнап, адамдар бақытты өмір сүреді.

«Жүректен- жүрекке»ақ,адал,пәк,мейірімді,қайырымды,еңбекқор.

Адам болғым келеді.

Ойы терең мұхиттай дана болғым келеді,

Көңілі аппақ сүттен де бала болғым келеді.

Адалдықты сүйетін жүрегіммен, жаныммен,

Бал- бұлақтай мөп- мөлдір таза болғым келеді.



Отты ,ойлы жыры бар, ақын болғым келеді.,

Қиындықтан қайтпайтын асыл болғым келеді.

Адамдардың бәрінен кіші болғым келеді,

Ең бастысы өмірде – кісі болғым келеді.

Оқушыларды бағалау.3 балдық жүйемен бағалау.

1.Үй тапсырмасын қорытындылау-0-3

2.Ауызша сұрақтарға жауап беруі 0-3

3.Жаңа сабақты түсінуі,ой қорытуы 0-3

4.Мақал-мәтел айтуы 0-3

5.Қарсы мәндес сөздер айтуы 0-3

6.Ойынға қатысуы 0-3

5-18-21 балл

4-12-17 балл

3-6-12 балл

2-1-5 балл .



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее