«Весна — лето 2024»

Защита информации

Бұл сабақ жоспары информатикадан 8 сыныпқа арналған. Сабақта жеті модульді ықпалдастыра отырып жасалған қысқа мерзімді жоспар.

Олимпиады: Информатика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сынып: 8`А` өткізілетін күні:

Тақырыбы

Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздік.

Сабақ мақсаттары








Табыс критерийлері:

Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздік, ақпаратпен жұмыс істеу саласында ҚР заңнамасы, электрондық желілерде тасу барысында ақпаратты сақтау тәсілдері мен қағидалары жайлы мағлұматтарын қалыптастыра отырып, оқушының танымдық қабілетін арттыру, өз ойын жүйелеуге, оқушылардың шығармашылық іс-әрекеттерін, ізденімпаздықтарын дамыту.

  • Оқушылардың сандық ақпарат, ақпаратты қорғау түрлері мен әдістері жайлы мағлұматтары қалыптасады;

  • Ақпаратпен жұмыс істеу кезінде заңсыздықты болдырмауға және желілік этикет жайлы ақпарат алады;

Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Білім беру технологиясы

Сын тұрғысынан ойлау технологиясы

Сабақтың білім беру формасы

Топпен бірлесе, жұппен, жекелей атқаратын жұмысқа арналған

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер

Кумулятивтік әңгіме, зерттеушілік әңгіме, Insert әдісі, постер қорғау.

Көрнекіліктер

презентация, таратпа материалдар, табыс критерийі, бағалау парағы.

Сабақ барысы

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру

(5 мин)

Сергіту сәтін ұйымдастыру.

Топқа бөлу:санау арқылы топқа бөлу


Топ ережесін құру.

Сергіту сәтін жасайды.

Топпен жинақталып отыру. Топ ретін, топбасшысын анықтауға белсене қатысу.



Мұғалімнің формативті бағалауы

«Қызығушылықты ояту»

( 3 мин)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ой қозғау арқылы оқушыларға анықтату

Видеобейне арқылы оқушыларға ой салу:

  • Күнделікті тұрмыста,өмірде ақпаратты қорғаумен кездестіңіздер ме?

  • Қандай жағдайда?

Видеобейне арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды: телефонға Пин-код, пароль қою т.б.



«Мағынаны ажырату»



Топтарға реті бойынша тақырыптарды бөліп беру

І-топ. Ақпарат қауіпсіздік. Шығарма немесе эссе жазу

ІІ-топ. Заңмен қорғалатын құпия ақпараттар. /Макет жасау/ /Ақпараттық қауіпсіздікті сақтамау адамдардың жеке басына қандай әсері болуы мүмкін?/


ІІІ-топ. Этикет . Ереже жасау. постер немесе кластер.


Жұппен, топпен талдау (2мин) /Ақпараттық қауіпсіздікті сақтамау адамдардың жеке басына қандай әсері болуы мүмкін?/

Желілік этикет сақтамау қандай жағдайларға әкеп соқтыруы мүмкін?/.

/Сен желілік этикетті сақтайсың ба?/


«Инсерт» әдісі бойынша материалды түртіп жеке оқиды, жұппен, топпен талдайды


Берілген материалдар бойынша ақпаратты өз бетімен оқып, талдап, сызба, конспект түрінде жазып алу.






Топ басшысының бағалауы

Қосымша

2 мин+3 минут

Шығармашылық тапсырма: Желілік этикет


Қорытындылау слайд

Қосымша материалдарды пайдалана отырып әдістеріне мысал келтіру


Бағалау

(2мин)

Формативті бағалаудың жалпы бағалауын жүргізу. Топ басшысының бағалауы

Топ басшысының бағалауын тыңдайды


Үйге тапсырмa

(1 мин)

Тақырыпты оқып келу


Тақырыпты оқу



Кері байланыс

Рефлексия

(2 мин)

Сабақ барысында нені меңгердің?

Не үйрендің?


стикерге жазу, тақтаға жапсыру
























Желілік этикет туралы түсінік беру. Интернетте сауаттылыққа тәрбиелеу. Ақпаратпен жұмыс істеу саласында Қазақстан Республикасының заңнамасымен таныстыру.


Желілік этикет туралы біледі;

Интернетте сауатты пайдалануды біледі;

Ақпараттық заңнаманы біледі;

Компьютерлік сауаттылықты үйренеді.



Этикет дегеніміз не? Бұл сөздің информатика пәніне қатысы неде?

Қандай әлеуметтік желілерді пайдаланасыз?

Олардың шығу тарихын білесіз бе?

Интернетте қандай сөздерді дөрекілік деп қабылдайсыз?



Правила нетикета устанавливает каждый пользователь сети и выгодны они тоже каждому пользователю.

Ключевой постулат, от которого, на взгляд специалистов, должно отталкиваться формирование сетевого этикета ребенка («нетикета», от англ. net – Сеть и фр. etiquette – этикет) – «Поступай так, как хочешь, чтобы поступали с тобой». Эта упрощенная форма категорического императива немецкого философа И.Канта универсально позволяет соотносить совершаемые или планируемые действия с наиболее ценным для многих личностей мерилом – самим собой. При отсутствии правил, четко регламентирующих некий вопрос поведения в Сети, на наш взгляд, следует соотносить поступок с рекомендуемой общей нормой оффлайнового правильного поведения.





ЖЕЛІЛІК ЭТИКЕТ ЕРЕЖЕСІ

1-ереже: Сіз адаммен сөйлесіп отырғаныңызды есіңізде ұстаңыз. Сізді балабақшада үйреткен, алтын ереже қандай? Басқаларға олай істеме, әйтпесе оларда саған соны жасайды. Өзіңізді сөйлесіп отырған адамның орнына қойыңыз. Қоршағандарға тіл келтірмей, өз көзқарасыңызды білдіруден бас тартпаңыз.

Кейбір кеңістікте «Телекоммуникацияны пайдаланған кезде сіз адаммен сөйлесіп отырғаныңызды есте ұстаңыз, әйтпесе компьютер экранымен жұмыс істейсіз. Сіз қолмен ешнәрсе көрсете алмайсыз, дауыс ырғағын өзгерте алмайсыз, және сіздің бет пішініңіз де ешқандай рөлді білдірмейді. Сіздің сырласыңыз сөз, тек қана сөз көреді» деп айтылған.

Электрондық почта немесе телеконференция бойынша сөйлесіп отырған кезде сіздің сырласыңыздың сөз түсіндіруінде сіз жеңіл қателесуіңіз мүмкін. Өкінішке орай сіздің адресатыңыз да өзінің сезімі мен әдеті бар адам болуын ұмытпау қажет.

2-ереже: Шынайы өмірдегі тәртіп стандартын желіде де ұстаңыздар.

Шынайы өмірде біздің көпшілігіміз кейде шектеуге, кейде ұсталып қалмайық деп заңға бағынады. Виртуалды кеңестікте ұсталып қалу мүмкіндігі бар. Кейде адамдар «экран артында» тірі адам отырғанын ұмытып, желідегі тәртіп ережелері қарапайым өмірдегідей қатал емес деп ойлайды.

Бұл қателік түсіндіріледі, сонда да бұл қателік. Тәртіп стандарттары виртуалды кеңестіктің әртүрлі нүктелерінде әрқалай болуы мүмкін, бірақ шынайы өмірдегідей олар жұмсақ емес. Қатынас этикетін сақтаңыздар. «Барлық этикет сіздің өзіңіз үшін құрастырылғаннан тұрады» деп айтатындарға сенбеңіздер. Егер де сіз киберкеңістікте этикалық түрдегі мәселені кездестірсеңіз, онда оны шынайы өмірде қалай шешетініңізді ойлаңыз.

3-ереже: Киберкеңістікте сіз қай жерде екеніңізді есте ұстаңыз. Бір жерде бірден қабылданады, ол бірақ басқаларға дөрекілік деп саналуы мүмкін. Мысалы, теледидарлық бағдарламалар талқыланатын конференциялардағы әртүрлі сөздер мен өсектер – кәдімгі жағдай. Егер сіз олармен журналистикалық пікір-таласқа қатысуды шешсеңіз, Сізге ол ешқандай атақ қоспайды. Сондықтан виртуалды кеңістіктің жаңа аясында болсаңыз, алдымен жан-жағыңызға қараңыз. Уақытыңызды жағдайды түсінуге жұмсаңыз, адамдардың қалай және не туралы айтып жатқанын тыңдаңыз. Осыдан кейін әңгімеге түсіңіз.

4-ереже: Басқалардың уақыты мен мүмкіндігін сыйлаңыз.

5-ереже: Бет келбетіңізді сақтаңыз. Анонимдік ерекшелігін қолданыңыз. Желіде (мысалы конференцияда) сіз шынайы өмірде кездеспеген адамдармен кездесуіңіз мүмкін. Олардың ешқайсысы да сізді көрмейді. Сондықтан да ешкім сізді теріңіздің, көзіңіздің, шашыңыздың түсі, салмағыңыз, жасыңыз немесе киіміңіз үшін сөкпейді. Бірақ, сізді жазуыңыз бойынша бағалайды. Желідегілер үшін бұл өте маңызды. Осыдан грамматика ережесі ерекше орын алады. Қолданушыларды балағаттамаңыз. Және де төзімді, әрі сыпайы болыңыз. Нормативті емес лексиканы пайдаланбаңыз, ұрыс-керіс үшін ұрыс-керіске түспеңіз.

6-ереже: Қай жерде сіз көмектесе аласыз, сол жерде басқаларға көмектесіңіз. Соңында, осы кері жағдайдан кейін, бір жақсы кеңес. Виртуалды кеңістікте неге сұрақ қою тиімді? Өйткені сіздің сұрағыңыздың жауабын білетін көп адамдар оқиды. Тіпті тек бірнеше адам ғана жауап бергеннің өзінде, білімнің жалпы көлемі желіде ұлғаяды. Интернет ғалымдардың тәжірибе алмасуын өсіріп отыр. Кейінірек бұл үдеріске басқаларда әуестене бастады. Сондықтан – қатысыңыздар. Тәжірибе алмасу – әуестенетін іс.  Бұл желінің бұрынғы және өте жақсы дәстүрі.

7-ереже: Бәсекелеске түспеңіз және оларды флеймге жіберіңіз. Флейм (flames) – бұл басқа қатысушы әңгімелерінің ойын ескермей айтылған эмоционалды ескертулер. Флейм – бұл да желінің ескі дәстүрі. Флеймдер шығарушыларға ғана емес, оны оқитындарға да пайдалы болуы мүмкін.

8-ереже: Жеке жазба құқығын сыйлаңыз.

9-ереже: Өз мүмкіндіктеріңізді теріс пайдаланбаңыз. Виртуалды кеңістікте кейбір адамдар өздерін профессионал (білікті маман) сезінеді. Бұл әрбір желілік ойындардағы шеберлер, әрбір офистегі сарапшылар және әрбір жүйедегі жүйелік адмитистраторлар. Басқа қолданушыларға қарағанда кең білімдері бар немесе қолдарында кең өкілеттігі бар бұл адамдар атақты тез алады. Бірақ, олар онымен қолданады дегенді білдірмейді. Мысалы, желілік адмистраторлар жеке почталық хабарламаны оқымауы тиіс.

10-ереже: Басқалардың қатесін кешіруде үйреніңіз. Әрбір адам кезінде жаңа адам болған және әрбірі бұл кітаптан мүддесін алып тастамайды. Сондықтан да біреу қате – ол сөздегі қате; абайсыз флейм; мағынас сұрақ немесе дұрыс емес ұзын жауап жіберген жағдайда – оған түсініспен қарауға тырысыңыз. Сіздің сұхбаттасушыңыздың  – адам екенін ұмытпаңыз. Желі әкімшілігіне сөгіс жасамаңыз. Қысқаша болыңыз. Өзіңіз туралы ойды қадір тұтыңыз мағыналы тақырыпты қолданыңыз. Оқитындарды ойлаңыз. Әзілмен абай болыңыз! Кросс-постингке қызықпаңыз. Өз жауабыңызда айтылғандарды біріктіріңіз. және қысқаша жасаңыз. Конференция емес, электронды почта арқылы жауап беріңіз. Хабарламаға жауап бермес бұрын, алдымен барлығын оқып шығыңыз. Авторлық құқық және лицензия туралы есте сақтаңыз. Сілтеме туралы ұмытпаңыз. Басқалардың көңілін түсіретін, сөздерді белгілеп қойыңыз. Сөз жолының ұзындығын қысқартыңыз және арнайы символдарды қолданбауға тырысыңыз.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее