«Весна — лето 2024»

« Заттардың агрегаттық күйлері »

Жаңартылған білім беру бойынша жасалған қысқа мерзімді жоспар

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 В Зат күйінің өзгеруі


Мектеп: №138 Абай орта мектеп


Күні:



Мұғалімнің аты-жөні:


Бекова Базаркуль Тажибаевна


Сынып:

7


Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

« Заттардың агрегаттық күйлері »

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.4 -заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Заттардың агрегаттық күйлерінің анықтамасын біледі, түрлерін атайды, мысалдар келтіреді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Заттардың молекулаларының кеңістікте орналасуының жіктелу сызбасын құрастырады.

Кейбір оқушылар:

Заттардың агрегаттық күйлерінің өзгерісін түсіндіреді

Бағалау критерийі

Заттардың агрегаттық күйлерін сипаттай алады;

Заттардың құрылымына қарай агрегаттық күйге жіктейді.

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Оқушылар заттардың агрегаттық күйлеріне сипаттама жазады,молекулалардың кеңістікте орналасуының моделін құрастырады.

Агрегаттық күй, балқу, қайнау, булану ,қатты, сұйық, газ, заттың құрылысы, плазма , кристалдану , конденсация , сублимация , десублимация , кристалдану.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Заттың құрылысы тәуелді болады__________________________________________________


Қатты күйден газ тәрізді күйге өту процесі ____________ деп аталады.


Сублимацияға кері процесс _______________________________________


Плазмалық күйде болады ________________________________________


_________________ бір мезгілде қатты,сұйық және газ күйінде болады.


Құндылықтарға баулу

Топтар арасындағы сыйластық, құрметтеу, сыни ойлау, ынтымақтастық, жауапкершілік.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану- 5.2А Заттар және материалдар.


Алдыңғы оқу


5.3.1.1 Бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру;

5.3.1.2 Заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы












Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.

Шаттық шеңбер

Оқушылар шаттық шеңберін құру арқылы жақсы тілектер айтады.Темір дөңгелектер,су құйылған бөтелкелер, доптар көрсетіліп ,сол арқылы үш топқа бөлінеді.

1-топ 2-топ 3-топ

Оқушыларға ашық және жабық сұрақтар қойылады.

Сіздер қандай заттар бойынша топтастыңыздар?

Заттың неше агрегаттық күйі болады? Мысал келтіріңіздер.

Неліктен заттар агрегаттық күйге бөлінеді?

Оқушылардың дұрыс жауаптарын бармақ арқылы мадақтау.






Темір дөңгелектер, су құйылған бөтелкелер және доптар










Сабақтың ортасы



Джиксо” әдісі.

Топтағы шағын жұмыс. Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы,уақыт сақшысы және бақылаушылар анықталады. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді.

  1. топ. « Қатты заттар »

  2. топ. « Сұйықтар »

  3. топ .« Газ және плазма »

Әр оқушы өзіне жүктелген міндетті атқарады.

Топ пікірлерін тыңдау 20 минут.

Екі жұлдыз, бір ұсыныс” арқылы бағаланады.

Кері байланыс

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтардан тыңдалған ақпараттар ұнады ма? Неліктен?

Жұптық жұмыс

Ермек саз арқылы әрбір жұп молекулалардың кеңістікте орналасуын құрастырады.

Оқушыларға өз жұмыстарын бағалау мақсатында интерактивті тақтадан дайын үлгі жауап көрсетіледі.

Газ Сұйық Қатты





Плазма


Жұптар жұлдызшалар арқылы бағаланады.

Сергіту сәті

« Молекулалар кеңістікте »

Оқушылар әуенді тыңдау арқылы мұғалімнің нұсқауымен қимылдарды жасайды.

















Ермек саздар,ағаш және пластмасса таяқшалар

























Аудиожазба

Сабақтың соңы





















Жеке жұмыс

Вольфрам,су,оттек газы және аспан денесі жұлдыздың суреттері берілген:

Р/c

Заттың атауы

Агрегаттық күйі

Балқу темпе

ратурасы

Қайнау температурасы

Молекулалар қозғалысы негізделген

1






2






3






4







Дискрипторлар

1.Заттардың қасиетіне байланысты агрегаттық күйге жіктеу;

2.Заттардың балқу және қайнау температурасын анықтап жазу;

3.Заттардың молекулаларының кеңістікте әр түрлі орналасуының себебіне түсінік беру.

Рефлексия:

«Сэндвич әдісі»

1 қабат – түсінгені туралы оң пікір;

2 қабат – нені өзгерту керек;

3 қабат – маған ұнады.

Үйге тапсырма

« Заттардың агрегаттық күйлері » Идеал тапсырма



Интерактивті тақта




















Стикерлер

Интерактивті тақта



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларда бірлескен оқу,модельдеу тәсілдерімен тапсырмалар орындалады

2.Барлық оқушыларға заттардың агрегаттық күйлерінің анықтамасын біледі, түрлерін атайды , мысалдар келтіреді.

Сыныптағы оқушылардың басым бөлігіне молекулалардың кеңістікте орналасуын құрастырады, қабілеті жоғары оқушылар заттардың агрегаттық күйлерінің өзгерісін түсіндіреді.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі; 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау үшін мадақтама сөздер айтылады;

3. Кері байланыс (ауызша);

4. Дайын үлгі жауап;

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері,

дескрипторлар қолдану;

5. «Сэндвич әдісі»

(жазбаша).

Сергіту жаттығуы

қимылмен көрсету:

-әуенді тыңдау;

-бөлшектердің қозғалысы.

Қауіпсіздік техникасы ережелері



Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіндей не білдім?






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее