Өзін-өзі тану сабағының жоспары
Тақырыбы: Жақсылықтан жақсылыққа. Құндылық : Сүйіспеншілік Қасиеттер: Мейірімділік, сыйластық, адамгершілік, қайырымдылық .
Сабақ мақсаты: Оқушыларға жанындағы жүрген адамдарға жақсылық жасау қажеттілігін сүйіспеншілік құндылығы арқылы түсіндіру. Сабақ міндеті: 1.Оқушыларды мейірімділікке үйрету. | Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) |
Сабақтың барысы:
Тыныштық сәтi. «Нұрға бөлену» Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Нұр бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын». Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз!... Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет. Балалар қандай сезімде болдыңдар?Нұр денемізге тарап, бізді қандай қасиетке бөледі? 2.Үй тапсырмасы: Оқулықтағы 116 бетіндегі Ы.Алтынсариннің «Асыл шөп» әңгімесін оқып келу берілген. 1. Зылиқа мен Батима қайда бара жатқан еді? 2. Зылиқаның көңіл-күйі неге болмады деп ойлайсыңдар? 3. Бәтиманың көңілді жүруінің себебі неде ? 4. Сендердің ойларынша сабырлы адам қандай болады? 5. Зылиқаның «сабыр» атты шөпті таба алуы мүмкін бе? 6. Сабыр туралы қандай мақал- мәтел білесіңдер? 7. Өмірде сабырлы адамдарды кездестіріп көрдіңдер ме? 8. Өздеріңнің сабырлық танытқан кездерің туралы айтып беріңдер? |
Әдемі әуен: « Хрустальная грусть» |
3.Жағымды ой-пікір. Дәйексөз «Ешқандай жақсылық зая кетпейді» (Үнді нақылы) Оқушыларға үнді нақылын хормен оқыту. Осы дәйексөзді қалай түсінесіңдер? (Оқушылардың жауаптарын тыңдау.) |
|
4. Оқиғаларды әңгімелеу (мұғалімнің сыйы) «Бұлақ сылдыры» М.Коккозов Қиыршық қызыл құм жолаушының бетіне тиеді. Керуеннің шыққанына бірнеше күн болған. Ұзақ жүрістен, ыстықтан, желден шаршаған керуендегілердің бірі ояу,бірі түйе устінде мүлгіп келеді. Қанша күн жүргенін де есептемейді. Бір күні жолай аштықтан, шөлден әбден қалжыраған, ес-түссіз жатқан адам кездеседі.Бірақ керуеннің алды бұл адамға назар аудармай өте береді. Сонда керуеннің соңындағы бір шал түйесінен түсіп, ессіз жатқан адамның қасына барады. Жатқан адам; «Су...»- дейді. Аспан айналып жерге түскендей ыстық, аңызақ желмен сапырылған қиыршық құм сексеуіл түбіне ұйлығады. Шал торсығын алып,жатқан адамның беті-қолын жуып, су ішкізеді. Әлгі адам есін жиған соң, шал оның алақанына қарап: «Сен менің жауым екенсің. Бірақ шөлде бәріміз туыспыз. Мен қартайдым. Сен жассың, су іште, өмір сүр», дейді де, түйесіне мінгізіп, керуеннің соңынан жіберіпті. «Өзіңіз қайтесіз?»- десе , «Менің демім санаулы»,- дейді шал. Жолаушы керуенді қуып жетуге ентелейді. Ұясына батып бара жатқан күн де адамның жақсылығы зая кетпесін дегендей,ұзақ аялдайды. Бұл кезде жолаушы керуенді қуып жетеді. Шал ақ матаға оранып, құмға жата кетеді. Күндер, айлар өтіп керуен кері қайтады. Жолаушыларға шексіз құмның арасынан шалқыған су көрінеді. Таяп келсе, көл жиегі көкорай шалғын, қамыс екен. Керуеншілер шал оранған ақ жамылғыны ғана байқайды. Бұлақтың нәзік сылдыры жүректі сипағандай сезіледі. Бұлақ адамға адамның жақсылық жасаған жерінен пайда болыпты. Нәзік сылдыры жақсылықтың өшпес үні тәрізді.
Бейнетаспа «Жақсылық жасай біл»
|
|
5.Шығармашылық іс-әрекеттер. Топтық жұмыс Тапсырма: |
|
Ана туралы жыр - Е. Нуржанов Әлемнің жарығын сыйладың сен маған |
|
7.Үй тапсырмасы 1.Жақсылық туралы мақал-мәтелдерді дәптерге жазып келу. 2. Келесі сабаққа Ә.Табылдиевтің «Атаның өнегесі» мәтінін оқып келу |
|
8.Сабақтағы соңғы тыныштық сәті. Әдемі әуен «Шепот цветов» Бүгінгі сабақта игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп жүрегімізге сақтайық. |
|
Пайдаланған әдебиеттер:
1.Өзін-өзі тану пәні бағдарламасы 1-11 сынып « Бөбек» 2010
2.Әдістемелік құрал - 4 сынып « Бөбек» 2010
3.Өзін-өзі тану 4 сынып « Бөбек» 2010