«Весна — лето 2024»

Жасуша - өсімдік организмінің негізгі құрылым бірлігі (6-сынып)

  1. Оқушылар жасуша туралы не білетіндерін еске түсіріп, өз ойларын айтуға дағдыланады.
  2. Оқушылар мәтінді түсініп оқуға үйренеді, мазмұнын ұғады.
  3. Мәтін бойынша өз ойларын айтуға сараптама жасауға үйренеді, шығармашылық қабілеттерін дамытады.
  4. Түсінгендерін кесте бойынша сызып жазуға дағдыланады.
  5. Оқушылар басқаларды тыңдауды, сыйлауды үйренеді.
Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Биология  6-сынып     

Сабақтың тақырыбы:   Жасуша-өсімдік организмінің негізгі құрылым бірлігі. Өсімдік жасушасының құрылысы.

Сабақтың мақсаты:  Оқушылар  жасуша пішіні, құрылысы және жасуша бөліктерінің қызметі туралы біледі.


Міндеттері:

 

Бағалау критерилері

  1. Оқушылар жасуша туралы  не білетіндерін еске түсіріп, өз ойларын айтуға дағдыланады.

  2. Оқушылар мәтінді түсініп оқуға үйренеді, мазмұнын ұғады.

  3. Мәтін бойынша  өз ойларын айтуға сараптама жасауға үйренеді, шығармашылық қабілеттерін дамытады.

  4. Түсінгендерін кесте бойынша сызып жазуға дағдыланады.

  5. Оқушылар басқаларды тыңдауды, сыйлауды үйренеді.

 

-ББҰ стратегиясымен жұмыс істеу кезінде;

-Екі жақты күнделік стратегиясымен жұмыс істеу кезінде;

-Топ ережесінің сақталуы

Қолданылатын әдістер:      ББҰ, Бағыттап оқыту, Екі жақты күнделік

Қолданылатын материалдар: Мәтін, жасуша суреті, слайд, микроскоп, препарат даярлауға қажет құралдар


Сабақтың барысы:   

 Ұйымдастыру

І. Қызығушылықты ояту:    -Ауызша сұрақтар

-Терме диктант

1.Микроскоп затты неше есе ұлғайтып көрсетеді? (  100-2000 есе)

2. Жасушаны ең алғаш көрген кім?    (Роберт Гук)

3.Затты 3-5 есе ұлғайтып көрсететін құрал?   (ұлғайтқыш қол әйнек)

4.Микроскоп сөзінің грекше мағынасы?    (ұсақ, қараймын)

5.Көру түтігінің жоғарғы жағында орналасқан ұлғайтқыш әйнек?       (окуляр)                                                    

(Оқушыларды ұпай сандарына байланысты топқа бөлу)

Әр топқа тапсырма: -Микроскоптың құрылысы;

                                       -Микроскоппен жұмыс істеу тәртібі;

                                       -Микроскопқа қажетті құрал-жабдықтар;

                                       -Препарат дайындау тәсілі;

«ІІ. Мағнаны ажырату:       Стр: ББҰ     « Жасуша туралы»

Білемін

Білгім келеді

Ұқтым

 

 

 

стр. Бағыттап оқыту

а) Мәтіннің І-бөлімін оқу

1-сұрақ:         -  Жасуша пішіні қандай?                      -Құрылысы неден тұрады?

2 -топта ой бөлісу, 1 оқушы қорғау


ә) Сұрақ: Жасуша қабықшасының ерекшелігі, атқаратын қызметі қандай?


Жасуша қабықшасы   ( -топта ой бөлісу, 1 оқушы қорғау)


Құрылысы

Қызметі

-қатты

-қалың

-жұқа (саңылау)

 

-пішін береді

-қорғаныш

-су, газ, зат алмасу

 

стр. Екі жақты күнделік

Цитоплазма

Құрылысы

Қызметі

-мөлдір- су

-қоймалжың- нәруыз, май

-тірі зат

-барлық тіршілік әрекетіне қатысады

-үздіксіз қозғалыс

Ядро

Құрылысы

Қызметі

-тығыз

-қабықшалы

-дөңгелек

-зат алмасу

-көбею

Пластид

Құрылысы

Қызметі

тек өсімдік жасушасында

-түсі бойынша 3-ке бөлінеді

Хлоропласт

Хромопласт

Лейкопласт

 

 

-жасыл түс (органикалық зат)

-қызыл, сары

-түссіз (қор жиналады)

Вакуоль

Құрылысы

Қызметі

-қабықша

-шырын

 

-зат алмасу (улы зат шығару)

-сұйықтықты жинау

Зертханалық жұмыс:  Жасуша құрылысы

ІІІ. Ой толғау:

 стр. Кішігірім дөңгелек стол

 -Жасуша бөліктері   (шапалақ белгісімен)

Стр:  Жасуша макетін құрастыру жасушаның әр бөлігінде тапсырмалар берілген.

Стр:     Екі жұлдыз, бір тілек

Үйге:   2-тақырып       Кесте: Жасуша құрылысы                                      

Бағалау:

 Стр: Сұқ саусақ (жоғары- түсіндім, көлденең- орташа деңгейде, төмен- түсінбедім)

Бағалау парағын толтыру

 

Рефлекция



 



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее