САБАҚ: | № 23 ОМЛ | ||||||||||||||
Күні:13.12.19 | Мұғалім: Танжарыкова В.Ж. | ||||||||||||||
СЫНЫП: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесі | ||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпы адамзаттық мәселені айқындау; 10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||||||||||||
| |||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||||||||||||
| |||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | |||||||||||||||
| |||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
| ||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | астарлы ой, дәлел, негізігі ой, аргументтер, көзқарас | ||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Ұлттық таным негеніміз не? Ұлттық мейрамдар, діни мейрамдар | ||||||||||||||
АКТ дағдысын қолдану | Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады. | ||||||||||||||
Өмірмен байланыс | Кешегі және бүгінгі өмірмен сабақтастыру | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, тарих, өнер | ||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | |||||||||||||
Басталуы 5 мин |
Әміре Қашаубаевтің «Балқадиша » әні қосылады. Топтағы оқушылар бір-біріне тақия береді. Музыка тоқтаған сәтте кімнің қолында тақия қалады, сол басқаларға сұрақ қояды. 1.Ұлттық таным деген не? 2.Ұлттық тәрбие неден басталады? 3.Наурыз мерекесі немен байланысты? 4.Діни мейрамдарға қандай мейрамдар жатады? 5.Діни мейрамдардың жастарға берер тәрбиесі қандай? 6.Айт күндері кімге ерекше құрмет көрсетеді? |
| |||||||||||||
Ортасы 4 мин
Жаңа тақырып 1,20 мин
1,5 мин
8 мин
7 мин (4+3мин)
|
(Әміре Қашаубаев, Ж.Аймауытов, Семей қаласы, Наурыз мейрамы суреттері) Ой шықыру
-Дұрыс айтасыңдар, балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Ж.Аймауытов «Әнші» әңгімесі». Сабақтың мақсаты: 10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпы адамзаттық мәселені айқындау; 10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау;
Сөздік жұмысы Жетішатыр-Семей қаласының бұрынғы атауы. Тоқал үй-Шатырсыз, төбесі жайдақ үй. Жанторсық-Қымыз құятын ыдыс. Бір қоржынбасы-Екі бөлікті ыдыстың бір жағы. Қос-Адамдардың уақытша тұратын баспанасы
Мәтін кімдер және не туралы?
1-топ Мәтіндегі оқиға қалай өрбуі мүмкін ? болжаңыз, қазіргі өмірмен салыстырыңыз. Дискриптор (1 топты бағалау үшін) -мәтіннің әрі қарай өрбуін болжайды -қазіргі өмірмен салыстырады 2-топ Мәтінде көтерілген мәселе бойынша 5 сұрақ құрыңыз. Дискриптор(2 топты бағалау үшін) -Мәтінде айтылған мәселені анықтайды - міселе бойынша 5 сұрақ құрады 3-топ Екі жақты күнделікті толтыру арқылы автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдаңыз
Дискриптор (3 топты бағалау үшін) -автордың негізгі ойын анықтайды - автор ойын негіздейтін аргуметтерді талдайды. 4-топ. «ПОПС» формула арқылы шығарманың астарлы ойын айқындап, дәлелдер келтіріңіз
Дискриптор(4 топты бағалау үшін) -«ПОПС» формула арқылы шығарманың астарлы ойын айқындайды - айтылған ойға дәлел келтіреді (Әр топ бірі-бірі дискриптор арқылы бағалайды)ОП БІРІН - БЖазылым 2-тапсырма: Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз. (өмірде болған, әншілік, қызды алып қашуы, өмірінен алынған, қолға түсуі, құрметтеуге) 1.Әңгіме______ ______, тарихи тұлғаның _____ _____. 2. Әңгімеде жігіттің _____ _____ ____ , орта жолда _______ ________ баяндалады. 3.Шығарманың идеясы _______ өнерді бағалауға, өнерді _________ үндеу. |
Проектор, компьютер Дәптер, оқулық | |||||||||||||
Аяқталуы 5мин 2 мин 3 мин | Бекіту. 1.Тест сұрақтары арқылы бекіту 1.Ж.Аймауытовтың романын ата А) «Әнші» В) «Күнекейдің жазығы» С) «Нұр күй» Д) «Ақбілек» 2. «Жетішатыр» қаласының қазіргі аты А) Семей В)Павлодар С)Өскемен Д) Ақбілек 3.Шәкеттікіне кіріп келген жігіт қайда отырды А) жерге В) орындыққа С) керуетке Д) сандыққа 4. Сөйлемді жалғастыр -Әмірқанды үйден ұстай алмайсындар. Ол- бір... А) көлеңке В) сағым С)елес Д) тұман 5.Мінбеге шығып сөз сөйлеген кім? А) Әбіжан В) Жәлен С) Рахымбек Д) Жүсіпбек Тест жауаптары (бірін бірі тексереді)
Мұғалімнің қорытынды сөзі: «Өнер – таусылмас азық, жұтамас байлық» деп өнерге ғана бас иіп өткен біртуар дарын иесінің бойындағы жақсы мінез-құлықты өз бойларыңа үлгі етіп ала біліңдер. Өнерді бағалай білейік! өнер – мәңгілік! Кері байланыс. «Бір сөзбен»
Үйге тапсырма: 1. «Әміре Қашаубаевқа хат» (шығармашылық тапсырма). 2. «Менің сүйікті әншім» атты ой - толғау Бағалау.
| Тест парақтары Жауап парақтары компьютер Күнделік стикер |