«Весна — лето 2024»

Бинарный урок английского и немецкого языков в 4 классе на тему "Путешествие по столицам стран изучаемых языков"

Данный урок предназначен для учеников 4 класса, изучающих два иностранных языка. Данная разработка позволяет лучше узнать столицы стран изучаемых языков. На вопросы о столицы Англии дети отвечают на английском языке, а на вопросы о столице Германии отвечают на немецком языке. Совместное использование языков позволяет увидеть в них общее, развивает навыки монологической и диалогической речи, совершенствует произносительные навыки. Такая форма проведения урока развивает интерес к изучению иностранных языков, расширяет кругозор о достопримечательностях и культуре стран изучаемых иностранных языков.

Олимпиады: Немецкий язык 2 - 11 классы

Содержимое разработки

Бинарный урок английского и немецкого языков в 4 классе


Тема: «Путешествие по столицам стран изучаемых языков»


Цели и задачи:

Обучающие:

·  развивать навыки монологической и диалогической речи; совершенствовать произносительные навыки; обучать аудированию;

Воспитывающие:

·  развивать интерес к изучению иностранных языков, расширять кругозор о достопримечательностях и культуре стран изучаемых иностранных языков;

Развивающие:

·  развивать творческие способности учащихся.


Ход урока:


  1. Организационный момент:


Ю.И.: Stand up! Stand straight! Good morning, children! Glad to see you!


Е.В.: Guten Tag, liebe Schüler! Ich freue mich euch zu sehen!


  1. Рецитация:


Some people live in the city

Where the houses are very tall

Some people live in the country

Where the house are very small

But in the country where the houses are small,

The gardens are very big.

And in the cities where the houses are tall

There are no gardens at all.


Meine Stadt! Das Schloss, der Park!

Links die Kirche, rechts der Markt.

Vorn die Post, die Apotheke,

die Geschäfte an der Ecke,

ein Museum in der Mitte,

kommt hierher, besucht es bitte!

Dort am Rande liegt der Zoo.

Gleich daneben ein Bistro.

Da die Burg, hier ein Betrieb.

Meine Stadt, ich hab’ dich lieb!

  1. Основная часть урока


Ю.И. : - Today we have an extraordinary lesson. In this lesson you will speak both English and German. Also we will visit the capitals of the two countries.


Е.В.: - Jetzt sprechen wir über die Stadt. Was gibt es in jeder Stadt? Geht, bitte, an die Tafel und schreibt!

(Hotel Museum School House Cinema Post das Haus das Kino das Museum der Park die Post die Schule die Apotheke )


Овал 1Прямая соединительная линия 2Прямая соединительная линия 5

Прямая соединительная линия 4

Прямая соединительная линия 6


Прямая соединительная линия 3Прямая соединительная линия 7



E.В.: Und wie sind die Straßen in der Stadt?


Ю.И.: Your task is to select words in English or in German only. You will be English team and you will be German team for today.


ENGLISH:

wide, narrow, long, short, noisy, quiet, dirty, clear






DEUTSCH:

breit, schmal, lang,

kurz, laut, still, schmutzig, sauber




(отобранные на двух языках прилагательные, ученики прикрепляют на доску)

Ю.И.: And now let’s talk about our town. Tell me some words about it.

(I live in Uralsk

In our town there are a lot of sports grounds where children can go in for sports after school.

There are a lot of sights in my town.

There is the park where different concerts take place.

We can go for a walk with our parents or friends in the park.

There are also a lot of factories and enterprises where people of our town work.

Our town is beautiful and interesting.

I like to go for a walk with my parents at night because there are a lot of lamps and illuminations on the streets.

There are many cars and buses in our town.

There are many flowers and trees in my town.

We have two theatres and a Concert hall in our town.)


Е.В.: - Jetzt sprechen wir über zwei Städte: London und Berlin. Und heute besuchen uns zwei Gaste Oksana kommt aus Berlin und erzählt über ihre Stadt.



Das Brandenburger Tor mit seiner Quadriga ist eines der schönsten Tore der Welt.






Das ist Berliner Mauer





Den Berliner Zoo besuchen die Kinder besonders gern.





Unter den Linden - die schönste Straße Berlins.




Die Museumsinsel - so heißt einen Platz, auf dem berühmten Museen Berlins liegen


Е.В.: Rosa kommt aus Berlin und erzählt über ihre Stadt (a report with pictures of London).



You can travel through London on the river. The name of the river is the Thames. You can sit on a river boat and see many famous buildings.



You can see this clock tower. Inside the tower there is a heavy metal bell.

Its name is Big Ben.

Every hour this big bell sounds.

It weighs 13.500 (thirteen and half thousands) kilos.

It is heavier than two elephants.


River boats go past the London Eye.

People ride on this enormous wheel.

It turns very slowly.

At the top you can see across the city.

The London Eye opened in 2000. (two thousands)


Boats go under Tower Bridge.

Sometimes tall ships go up the river.

A red light stops the traffic. The bridge opens. The ship passes through.

The bridge closes again.



You can see this tower.

It tells people about the Great Fire of London in 1666 (sixteen sixty six)

It is 61 (sixty one) metres high.

It is 61 metres from the start of the fire.

The fire started on Sunday, the 2d (second) of September in a baker’s shop in Pudding Lane.

It was two o’clock in the morning and everyone was asleep….

Ю.И.: - And now let’s see how attentive you were! Please name the city in which we can see this? (I show the pictures of sightseeing of London and Berlin)

Very goog! You were very attentive!

Е.В.: - Jedes Land hat seine Traditionen. Deutschen, zum Beispiel, singen sehr gern. Und wir auch kennen deutsche Lieder. Wollen wir singen!

(ученики поют песню на немецком языке «Ich gehe mit meiner Laterne»)

Ю.И.: When we talk about English traditions in English, and it comes to good old England, we always remember the traditional tea ceremony between lunch and dinner. It's called the five o'clock tea and held between 5 and 6 o'clock in the evening. For the English is a ritual for a cup of good tea.

  1. Заключительный этап урока

Е.В.: Heute haben wir zwei Städte besucht. Was haben wir darüber erfahren?

(ответы учащихся, подведение итогов)

Ю.И.: Stand up! Stand straight! Good bye, children!

Е.В.: Die Stunde ist aus,

wir gehen nach Haus.

Wir gehen, wir gehen

Auf Wiedersehen!






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее