«Весна — лето 2024»

Бүтін өрнектерді түрлендіру

Оқушыларға бүтін өрнектерді түрлендуде есептер шығартуға үйрету

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары Базарова Г

Сыныбы:7 Ә

Пәні: Алгебра

Күні: 25.01.2017 ж

Сабақтың тақырыбы:  «Бүтін өрнекті түрлендіру»   

Мақсаттары:

-Қысқа көбейту формулаларын тиімді қолдана отырып, бүтін өрнектерді түрлендіру дағдысын қалыптастыру;

 -Ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын   жетілдіру.

  - Жылдамдыққа, зейінділікке  тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  Жаңа сабақ

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй жұмысын тексеру

3. Қайталауға арналған сұрақтар.

  Ізденсең, табарсың! Сәйкестендіру тесті

•      (а+в)3 =                         (а-в)(а+в)‏

•      а33 =                           (а-в)(а2 +ав+в2

•      (а- в)3 =                          а3 +3а2 в+3ав23

•      (а - в)2 =                         а3 - 3а2 в+3ав23

•      а2 - в2 =                         а2 - 2ав+в2 

1) Бір мүшелер дегеніміз не?

2)Көп мүшелерге анықтама беріңіз?

3) Қандай қысқаша көбейту

 формулаларын білесіздер?

 (а±в)22±2ав+в2

  а22=(а-в)(а+в)

  а33=(а+в)(а2-ав+в2)

   а33=(а-в)(а2+ав+в2)

   (а+в)33+3а2в+3ав23

   (а-в)33-3а2в+3ав23

Жаңа сабақ

Қосу,азайту,көбейту және дәрежеге шығару амалдарының көмегімен сандар мен айнымалылардан құралған өрнекті бүтін өрнек деп атайды.Бүтін өрнектер қатарына көрсетілген амалдармен қоса,нөлге тең емес сандарға бөлу амалы енген өрнектер қосылады.

Мысалы, 2,7 а

Әрбір бүтін өрнекті көпмүше түріне келтіруге болады.Оны мысал арқылы көрсетейік

Мысал.

x(1-2x)2-(x2-2)(2-x)+4x3(3x-1)=

x(1-4x+4x2)-(2x2-x3-4+2x)+12x4-4x3=

x-4x2+4x3-2x2+x3+4-2x+12x4-4x3=

12x4+x3-6x2-x+4

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әр түрлі тәсілдерін қолдану

Ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығару

Қысқаша көбейту формулаларын қолдану

Топтау тәсілі

9a2b-4b3= b(9a2-4b2)= b(3a-2b)(3a+2b)

2m(a+b)+a+b=(а+b)(2m+1)

Жаңа сабақты бекіту.Оқулықпен жұмыс

Деңгейлік есеп. В деңгейі

467  ауызша

5a2-5b2 7x2-7y2

5x2-20y2 a3-a

468.  

 4x(m-n)-m+n 3m(x+y)-x-y

2a(x+y)+x+y 5x(a+b)-a-b

Оқулықпен жұмыс

С деңгейі №475    

                              Жедел тест
 
1.
Көбейткіштерге жіктеңдер: x2-576
А) (x-24)(x+24)         В) (x-24)(x-24)          С) (x-24)2                    Д) (x+24)(x+24)        
 
2. Көбейткіштерге жіктеңдер: x
2-961
А) (x-31)(x+31)         В) (x-31)(x-31)          С) (x-31)2                    Д) (x+31)(x+31)        
 
3.Eкі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар. (2
a+k)2
А) 4a2-4ak+k2           В)  4a2+4ak+k2          С)  4a2-2ak-k2             Д) 2a2+2ak-k2            
 
4. Екімүшенің кубы көпмүше түрінде жазыңдар
.
А)  27x3-27x2t+9xt2- t3               В) x3-27x2t+9xt2             
С)26x3-27x2t+9xt2                      Д) x3-27x2        

Логика әлемі 1. Дүйсенбіден кейін 3 күннен кейін қай күн келеді?

2. Екі адам шахматты 2 сағат ойнады.Бір адам неше сағат ойнайды?
3. 4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі?

4. Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг,2 аяғымен тұрса неше кг болады?

5. 2 кг мақта ауыр ма, 2кг темір ауыр ма?

Үй жұмысы:   №466, № 469

Бағалау

Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее