1
Сабақ жоспары
7.2А Функция. Функцияның графигі. | Мектеп: М. Ержанов атындағы ЖББОМ | ||||||||||||
Сынып: 7 | Мұғалімнің аты-жөні: Байжұманова Жарқын Туяққызы | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Cызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы | ||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.5.1.8 сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың қоэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуын зерттей алады | ||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік оқыту мақсаттары:
Пәндік лексика және терминология: – функция графигі; – сызықтық функция; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: – функцияның графигі... (координаталар басы нүктесі және т.б) арқылы өтеді; – функциялар графиктерінің қиылысу нүктесі(лері); – график абсциссалар осін ... нүктесінде қияды; – график ординаталар осін... нүктесінде қияды; | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқуға ептілігін, өзбетінше ақпаратты жинау дағдыларын арттыру, жағдайды талдау және жаңа ситуацияға бейімделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, өз және топтың жұмысының сапасына жауапты болу, өз уақытын тиімді ұйымдастыру | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ тиімді қолдану үшін оқуға қажет пайдаланушылардың дағдылары. «GeoGebra» бағдарламалық жасақтамаларды қолдану. | ||||||||||||
Бастапқы білім | Шамалар арасындағы тәуелділіктерді білу; тура және кері пропорционалдық ұғымдарын білу; тура пропорционалдық тәуелділіктің графигін сала алу. Айнымалылары бар өрнектерді түрлендірулерді орындай алу. Формулалармен жұмыс істей алу. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурс тар | |||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Сабақтың басында мұғалім ерекше көңіл аударады: - оқушылардың зейін қоюына - оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды - оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтайды - деңгейлер бойынша (А, В және С) өзіндік және үй жұмысын орындау | | |||||||||||
Сабақтың ортасы 36 мин
| 1. «Ара» стратегиясы бойынша оқушылар сызықтық функция графиктерінің орналасуы туралы бір-бірімен пікір алмасады. Бұл кезеңде оқушыларда өмір бойы білім алуға бейімделу және сабақтарда көпмәдениеттілікті және басқалардың пікірін сыйлау білу құндылықтар дамиды. 2. Презентация бойынша ауызша жұмыс:
Критерийлер: 1. Сызықтық функцияның формуласын біледі 2. Сызықтық функцияның графикті анықтай алады Өткен материалды қайталау - 2 мин
Құндылықтарды дарыту - қойылған сұрақтарға тез жауап беру, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу.Ауызша жұмыс. Оқушыларға «Дұрыс» және «Дұрыс емес» атты улестірмелер таратылады. Презентация бойынша олар тиісті үлестірмені көрсетіп, сұрақтарға жауап береді №1. Сызықтық функциялардың графиктері параллель: және Жауабы: Дұрыс. №2. Сызықтық функциялардың графиктері параллель: және Жауабы: Дұрыс амес. №3. Сызықтық функциялардың графиктері параллель: және Жауабы: Дұрыс емес. №4. Берілген сызықтық функцияларының графиктері қиылысу үшін, * белгісінің орнына 7-ге тең емес санды қою керек: және Жауабы: Дұрыс. №5. Берілген функциялардың графиктері беттесу үшін, * белгісінің орнына 3 санын қою керек : және Жауабы: Дұрыс. Жұмысты орындағаннан кейін оқушылар дұрыс жауаптар саны бойынша өздерін бағалайды Ауызша жұмыс:
Жауабы:
а) функцияның графигімен беттесетін графиктерді таңдаңыз; б) функцияның графигімен қиылысатын граиктерді таңдаңыз. Жауаптар: а) б) Тапсырмалар:
| Презента ция Ұсыныла тын оқыту іс-әрекет тері (Оқу жоспары 7-сынып) Поурочные разработки по алгебре к учебникам Ю.Н. Макарычева, Ш.А. Алимова. Авторы: А.Н.Руру кин, Г.В. Лупенко, |