«Весна — лето 2024»

Функцияның экстремумдарын табуға есептер шығару ( 10-сынып)

Функцияның экстремумдерін табуды қайта пысықтап, алған білімдерін есептер шығаруда қолдану. Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Бекітемін:


Сынып 10«Ә»

Пәні: алгебра

Өткізілетін уақыты: 18 наурыз 2015жыл

Мұғалімі: Айтбаева Ақмарал

Сабақтың тақырыбы:

Функцияның экстремумдарын табуға есептер шығару.

Жалпы мақсаты:


Функцияның экстремумдерін табуды қайта пысықтап, алған білімдерін есептер шығаруда қолдану. Оқушылардың білімін толықтыру, тереңдету.

Сабақ міндеттері


Күтілетін нәтиже:


Функцияны экстремумдарын табуды түсінеді, оларды есептер шығаруда қолдана алады.

көрнекіліктер

    • Интерактивті тақта, формулалар, карточкалар, кестелер.

Қолданылатын әдебиет

р/с

уақыт

Сабақ барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.

1 –қадам.

2минут

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру



Оқушылармен сәлемдесу

2-қадам.

3 минут

Топқа бөлу

Түсті стикерлер арқылы 3 топқа бөлу.

Мақсаты: топтық жұмыс формасын қалыптастыру.

Түрлі фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын тексеру.

3-қадам .

5 минут


1—тапсырма.



Жаңа сабақ


4-қадам

7 минут

Миға шабуыл

2-тапсырма.

Оқушылар бір-біріне әртүрлі ашық сұрақтар қою.

Өзара білімдерін салыстырады.

5- қадам


10 минут

Ойтолғаныс

3-тапсырма.

Сәйкестендіру тест.



Оқушылар тесті орындайды.

Бекіту тапсырмалары.

6-қадам

10 минут


4-тапсырма.

Есептер шығару Мақсаты: Оқушылардың қабілет деңгейін анықтау.



Бірін-бірі бағалайды.

Сергіту сәті. Логикалық тапсырма


Бағалау.Керібайланыс.Үй тапсырмасы

7-қадам

3минут

бағалау

Бағалау бетшелерінің дұрыс,шынайы орындалуын қадағалайды.

Топ арасында, бірін-бірі, өзін-өзі бағалау жүреді.

8-қадам

3 минут

Керібайланыс,

Оқушылардың тапсырманы қалай игергендігін түсіну үшін керібайланыс күтеді.

Рефлексия жазады

9-қадам

2 минут

үй тапсырмасы

үй тапсырмасын қалай орындау керек екендігі түсіндіріледі. №524, №529




Мұғалім жазбасы

1-тапсырма


181 Функцияның экстремумдарын табыңдар:

  1. f(х)=4х-х2

  1. f(х)=7х2-56х+8

  1. f(х)=х2+2х-3


  1. f(х)=х3+6х2+9х




2-тапсырма


Қойылатын сұрақтары:

1.Функциядағы нүктенің экстремум болуының қажетті шартын айтып бер.


2. Функциядағы нүктенің экстремум болуының жеткілікті шартын айтып бер.


3. Функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін айтып бер.




3-тапсырма



ІІІ.Сәйкестендіру тест:



1

У = х2+2х-3

А

Хmin=1/3, Хmax=0


2

У = 2х32

В

Хmin=1, Хmax=-1/3


3

У = х32-х-2

С

Хmin=-1

4-тапсырма

276 Функцияның экстремумдарын табыңдар:

  1. f(х)=х3-2х2+1


  1. f(х)=7- 6х- 3х2


  1. f(х)= х4- 2х2+1







5-тапсырма

Сергіту сәті(логикалық тапсырма: қанша шаршы бар???)



Үйге тапсырма №524, №529.








































Мұнайлы ауданы №11 жалпы білім беру мектебі










«Функцияның экстремумдарына есептер шығару»







3-тапсырма



ІІІ.Сәйкестендіру тест:



1

У = х2+2х-3

А

Хmin=1/3, Хmax=0


2

У = 2х32

В

Хmin=1, Хmax=-1/3


3

У = х32-х-2

С

Хmin=-1



3-тапсырма



ІІІ.Сәйкестендіру тест:



1

У = х2+2х-3

А

Хmin=1/3, Хmax=0


2

У = 2х32

В

Хmin=1, Хmax=-1/3


3

У = х32-х-2

С

Хmin=-1










Сабақ тақырыбы:

Логарифм және оның қасиеттеріне есептер шығару.

 

Жалпы мақсаттар:

Логарифм ұғымы және оның қасиеттері тақырыбынан алған білімдерін тереңдету, жүйелеу және білім, білік дағдыларын дамыта отырып, математикаға деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды өз мүмкіндіктеріне сенуге тәрбиелеу.

Сабақ түрі, әдіс-тәсілдері:

Пысықтау сабағы. Топтық жұмыс.жеке оқушылармен жұмыс.  Диалогтік оқыту. Сыни тұрғыдан ойлау. Блум таксономиясын пайдалану.

Сабақтың көрнекілігі:

Слайдтар, үлестірмелер, топтарға арналған тапсырмалар жазылған үлестірмелер, формулалар жазылған.

Күтілетін нәтижелер:

Оқушылар логарифм анықтамасын, қасиеттерін біледі, оларды пайдаланып есептер шығара алады.

Модульдың қолданылуы:

 

Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес білім беру, оқытуды басқару және көшбасшылық. АКТ қолдану, оқытудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін және оқуды бағалау, сыни тұрғыдан ойлау.

                                                                  С а б а қ т ы ң      б а р ы с ы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру 

(2 мин)

Мұғалім үстелі үстінде 1;2;3. Цифрлары жазылған үлестірмелер болады, бірақ ол жазулар ақ жағымен тұрады, билеттер сияқты. Оқушы қай цифрді таңдаса, сол топқа отырады.

Бағалау критерийлері:

  • Логарифм анықтамасы және қасиеттерін біледі.

  • Алған білімін тәжірибеде қолдана алады.

  1. Б і л у , Т ү с і н у

  2. Үй тапсырмасын тексеру. (6 мин) (Топ басшысы әр жауапқа ұпай беріп отырады.)

 

№240

 

             №239

  • x=log3 27 , x= 3

  • x=log2 0,125, x= -3

  • x=log2 16 , x= 4

  • log1,5 у= 2, у=2,25

  • z=log5625, z=4

  • x=log2 0,125, x= -3

 

 

 

 Тренинг (3 мин)

  1. Білімін тексеру (4 мин)

Сұрақ-жауап: (Қызығушылығын ояту)

  • Санның логарифмі деген не?

  • Ондық логарифм дегеніміз не?

  • Натурал логарифм дегеніміз не?

  • Қандай санның логарифмі бірге тең?

  • Қандай санның логарифмі нөлге тең?

  • Көбейтіндінің логарифмі неге тең?

 

Оқушылар үй тапсырмасын, есептерді қалай шығарғанын оқиды. Диалогтік қарым-қатынас жанданады.

 

 

 

 

 

Сұрақ-жауап жеке оқушылармен жүргізіледі.

«Сәйкестікті тап»

 

loga(xy)                                 p loga x

 

loga(x/y)                               loga x -loga y

 

loga xp                                   logax + +logay





 





 

 

Миға шабуыл.

Топтағы оқушылар жеке-жеке шығып, сәйкестікті көрсетіп, қай қасиеттің негізінде екенін айтады.

 

Сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді. Топтағы оқушылар кезекпен сағат тілімен сұраққа жауап береді.

Қ о л д а н у      (5 мин)

Ауызша тест

 

1

log 123 +log124

1

2

log 798- log72

2

3

log 25 – log235+ log 256

3

4

2 log 27 – log 2 49

0

5

lg4+lg250

3

 

 

Әр топ оқушылары әр есептің жауабын айтады. Бірінші болған топ жеңіске жетеді. Қабілетті оқушылар анықталады.

Т а л д а у       (10 мин)

Оқулықпен жұмыс:

 

241

 

Әр топ кітаппен жұмыс істейді. Әр топ топ нөміріне сәйкес келетін есепті шығарады. Тақтаға дәлелдеп көрсетеді.

Ж и н а қ т а у         (13 мин)

Салыстырыңдар:

 

log 23  және   log34

Жауабы:  log 23  log34

 

 

 

ҰБТ-ға дайындық


 

 

1-нұсқа

  1. Есепте:

log2 log2 log216

  1. 1   B.2  C.-2  D.4  E.-1

 

  1. Есепте: 52+log52

A.50    B. 25     C. 625     D. 125     E. 15

  1. Теңдеуді шеш:

log3(2x-1)=2

A.1.5    B. 5     C. 4     D. -1.5     E. -5

  1. Теңдеуді шеш:

log7(8x-17)=1

A.52   B. 3     C. 7/4     D. 9/4     E. 4

  1. Теңдеуді шеш:

(32)x=16

A.0.5    B. 0.8     C. 0.6     D. 0.7     E. 0.9

2-нұсқа

 

  1. Есепте:

log2 log3 log5125

  1. А 0 B. 1 C.-1 D.шешімі жоқ   E.4

 

  1. Есепте: 31+log36

A.9    B. 7     C. 27     D. 18     E. 30

  1. Теңдеуді шеш:

log5(4x-3)=1

A.0    B. 1     C. 2     D. 3     E. 4

  1. Теңдеуді шеш:

log8(3x-1)=1

A.4   B. 13/3     C. 16/3     D. 3     E. 1/3

  1. Теңдеуді шеш:

243x=9

A.0.5    B. 0.4     C. 0.6     D. 0.7     E. 0.3

 

 

 

Тест жауабы:

 

Нұсқа №

Тапсырмалар

1

2

3

4

5

1-нұсқа

А

А

В

В

В

2-нұсқа

А

D

C

D

B



Барлығына тапсырма беріледі, сол тапсырманы әр топ орындайды. Логарифмді оқушылардың шығармашылықпен, ойлау қабілетін дамытады. Сыни тұрғыдан ойлана отырып,  жауап береді.

Тест тапсырмаларын  партадағы оқушылар бір-бірін тексеріп, мұғалімді хабардар етеді.

Өзіндік жұмыс.

 

  1. Үйге тапсырма беру: (1 мин)  № 243, № 246, №249

  2. Бағалау: Оқушылар бағалау парағын толтырады

  3. Оқушыларды бағалау.

  4. Рефлексия. (кері байланыс алу)

  5. Оқушылар кестені толтырады.


Логарифмнің анықтамасы

Логарифм қасиеттері

Логарифмді есептеу

Мен білемін




Менің қолымнан келеді



Менің үйренгім келеді




Сабақты қорытыңдылау.

  



 

9


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее