«Весна — лето 2024»

Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте.

Жердің даму кезеңдері, тау жыныстарының жасын анықтау туралы білім алады. Геохронологиялық кесетемен танысады.

-Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің,картамен, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.

- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Олимпиады: География 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Кенжебаева Жанна Онгарбековна

учитель географии

«Білім-Инновация» лицей для девочек

Алматинская область

г.Алматы

САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сынып: 8 «а», «б», «в»

Күні:

Пән: География

Сабақ тақырыбы

Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте.

Сілтеме

8 сынып оқулығы Ә.Бейсенова,Қ.Карпеков,Ұ.есназарова,әдістемелік нұсқаулық,дәптер.

Мақсаты

- Жердің даму кезеңдері, тау жыныстарының жасын анықтау туралы білім алады. Геохронологиялық кесетемен танысады.

-Оқушыларды сыни ойлау, есте сақтау қабілеттерінің,картамен, топта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау.

- Жолдастарының пікірін құрметтеуге, бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Қазақстанның геологиялық каратасына талдау жасау арқылы картамен жұмыс жасау икемділіктері артады.

Білімді өз беттерімен меңгереді.Бірін-бірі тыңдауға, сыни ойлауға үйренеді.

Сабақтың түрі

Интерактивті сабақ

Көрнекіліктер мен

құрал-жабдықтар

Интерактивті тақта, оқулық, карталар

Әдіс-тәсілдер

ДЖИКСО әдісі, жұптық, топтық жұмыс, диалог, сын тұрғысынан ойлау, өзіндік бағалау

Кезең

Берілетін уақыт (45 мин)

Мұғалімніңәрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру

(3 мин)

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.Антуан де Сент-Экзюпери «Күлкі адамды жақындастырады » деген екен.Бұл шындық.Олай болса бір-бірімізге қарап, шын көңілмен күлімсірейік.Жақсы көңіл –күймен сабағымызды бастайық.

Топқа бөлу. Оқушыларды түстер бойынша 4 топқа бөлем.

Бағалау парағын тарату.Оқушыларды топ басшысы бағалайды


Үй тапсырмасын тексеру

(2 мин)

Қазақ халқының біртуар ғұлама ғалымдары Қ.Сәтбаев пен Ш.Уәлиханов туралы әзірлеп әкелген тұсаукесерлерін қорғайды.


Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар

«БІЛУ» теориясы:

Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?

(5 мин)

«Миға шабуыл»

Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.

1.Жер планетасы қашан пайда болды?

2. Жер бетіндегі тіршілік қашан пайда болды?

3. Жердің қазіргі бейнесі қандай процестер мен құбылыстардың жүруі нәтижесінде қалыптасты?


Оқушылар сұраққа жауап беріп, сабақтың мақсатын анықтайды.

«ТҮСІНУ» теориясы:Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін?

(8 мин)

«Қызығушылықты ояту»


Оқушыларға Джиксо әдісі бойынша мәтінді оқуға бөліп берем.



Оқушылар тақырыпты оқып болған соң, өз топтарына келуін сұраймын.




1-топ Жердің ғаламшарлық даму кезеңі

2-топ Геологиялық даму кезеңі

3-топ Тау жыныстарының жасын анықтау

4-топ Геохронологиялық кесте туралы оқиды, әр топ топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді.


Өз тобына келген оқушылар басқа топтан не үйеніп келгендерін өз тобындағы оқушыларға айтып, түсіндіріп береді.



«ҚОЛДАНУ» практикасы:

қарапайым тапсырмалар

(5 мин)

«Автор орындығы»

Рефлекция

Әр топтан бір оқушы «Автор орындығы» орнына отырып, автор болып тақырыпты түсіндіріп береді.


«ТАЛДАУ» теориясы:

Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз, деген болу керек(7 мин)



Сен маған-мен саған»

Ойыны топтар мәтіннен бір-біріне сұрақтар қояды.



Топтар бір-біріне сұрақ қояды.

1-топ 2-топқа,

2-топ 3-топқа,

3-топ 4-топқа

4 топ 1 топқа сұрақ қояды.

Сергіту сәті

(2 мин)

«Қызыл өрік» әніне билету.


«ЖИНАҚТАУ» теориясы: Қорытынды шығар, анықтама бер, мазмұнды жүйелі, кесте, сызба, т.б. түрінде

(10 мин)

«Ақылды үкілер» жұмысы

1-кезең. Мәтінмен жұмыс.

2-кезең. Не күтпедіңіз?

3-кезең. Ең соңғы жаңалықтарды білесіз бе?

4-кезең. Ең басты өмірдегі ақылдылық.

5-кезең. Белгілі және белгісіз.

Оқушы жұмысты жеке орындайды.

Мәтіннен жаңа ұғымдарды тауып жазады.

Мәтіннен өзіне сұрақ тудырған сөйлемдерді жазып алады.

Өзі үшін жаңа мәліметтерді жазады.

Мәтіндегі негізгі ойды бір сөз тіркесімен жазады.

Мәтіннен бұрын таныс және таныс емес мәліметтерді жазады.

«БАҒА БЕРУ» практикасы: Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?

(3 мин)

Үйге тапсырма: §11-12. Геологиялық жыл санау және геохронологиялық кесте.


Топ басшысы бағалап берген бағалау парағы негізінде оқушылардың бағасын қою.


Кері байланыс.

Сабақ ұнады ма?

Қандай әдіс-тәсілдер ұнады?

Қандай ұсынысың бар?

Күнделікке үй тапсырмасын жазады.

Геохронологиялық кестені жаттап келу.




Стикерге жазады.













Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее