«Весна — лето 2024»

"Ең бағалы нәрсе"

8 «А» сынып

Күні:

Тақырыбы:

28.11.2017

Ең бағалы нәрсе

Мақсаты

Ауызекі сөйлеу тілін қалыптастыру арқылы уақытты тиімді пайдалануға және жай сөйлем түрлерін ажырата білуге үйрену.

Күтілетін нәтиже

Уақытты тиімді пайдалана алу, лексиканы сөйлесімде пайдалану, негізгі мәліметті анықтау мен талдау пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды.

Табыс критерийлері:

Мен білемін:

- мақсатты қоя білемін

-жаңа сөздерді

-жаңа сөздердің мағынасын айыра аламын.

-сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыра аламын.

-уақыттың тиімділігін түсінемін;

-дайын сұрақтарға жауап беру арқылы диалогқа қатыса аламын.

Мен істей аламын:

-уақыттың пайдалы мен пайдасызын айыра аламын;

-алған мәліметті талдап оны тиімді қолдана аламын;

-жаңа сөздер мен сөз тіркестерін сөйлесімде қолданамын.

-уақытты тиімді қолдануын дәлелдеп сұхбатқа кіріп, пікірімді айта аламын.

-тақырыпты ашып, баяндай аламын.

Мен қолдана аламын:

-уақытты ұтымды пайдалануын үйрете аламын;

-жүйелі түрде келтіре аламын;

- ойымды еркін жеткізе аламын.

- өзімді-өзім және өзара бағалай аламын.

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Кім жылдам,Миға шабуыл,Венн диаграммасы,Жигсо, Дөңгелек стол ойыны

Қолданылатын ресурстар

Компьютер,маркерлер, тақта, стикерлер

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг

Кезекшімен сұхбат

Мұғалімнің іс-әрекеті

Амандасу.

Сабаққа деген көңіл-күйлеріңіз қандай?

«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.

Бір-біріне жылу тілектерін білдіру.

Қолдарындағы сандармен топқа бөліну.

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Сыныпта кім жоқ?

-Неге жоқ?

Оқушының іс-әрекеті

Амандасады.

Өздерінің көңіл-күйлерін қимылмен көрсетеді.

Өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.

Кезекші жауап береді.

Үй тапсырмасын тексеру

«Ыстық орындық» әдісі

Ортаға бір оқушыны шақырамын,қалғандары осы оқушыға өткен тақырып бойынша сұрақ қоюларын ұсынамын.

Бір оқушы ортаға шығып қалған оқушылардың сұрақтарына жауап береді.

Білу

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі.

Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

1.Бір жылда неше жыл мезгілі бар?

2.Жыл мезгілдері қандай?

3.Бір жылда неше ай бар?

4.Кім айларды атап береді?

5. Бір аптада неше күн бар?

6.Апта күндерін кім атап береді?

7.Қазір қай жыл мезгілі?

8.Күз мезгілінің қай айы?

9.Бүгін қарашаның нешесі?

10. Бүгін қай күн?

Сонымен балалар осы сабақта біз не туралы әңгімелесеміз? Қалай ойлайсыңдар?

-Уақыт туралы.

-Әрине біз бүгін уақыт туралы әңгімелесеміз.Уақыт – біздің өміріміздің өлшемі. Уақытпен біз қай кезде не жасайтынымызды біліп отырамыз.Өміріміздегі ең бағалы нәрсе біздің уақытымыз.Біз уақытымызды жоспарлай,үнемдей білуіміз керек.

Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген түсті таңдайды да, сұраққа жауап береді. Оқушылар еске түсіреді.

Жаңа сөздермен жұмыс

Ұтымды-выгодно

Қызығамыз- увлекаемся

Есептеймін-считаю

Уақыт-время

Қымбат-дорого

Уақыт талабы-требование времени

Уақытты үнемдеу-распределить время

Үнемі-постоянно

Оқушылар оқып, сөзтіркестері мен сөйлемдер құрастырады.

Үнемдеу сөзін есімшенің өткен шағында септеу, тәуелдеу.

Қолдану

Жигсо пайдалану

Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек

1 топ Әр-күнің-жаңа өмір

2 топ Уақытыңды бағалай біл

3 топ Ең бағалы нәрсе

Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен санаса білу,қорғау

Топпен жұмыс жасау

Түсіну

Венн диаграммасы

Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды

байланыстырыды, суреттейді

Маңызды істер

Маңызды емес істер

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.

Талдау

Мәтіндерімен алмасады.

1-тапсырма. Өз мәтіндері бойынша сұрақтар құрастырып басқа топқа қояды.

2-тапсырма. Өз мәтіндері бойынша тест жұмысын жасайды.2 сұрақ Жауабы: АВСД

Жай сөйлем ережесін қайталау.

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

1-топ.Мен таңертең мектепке тез жиналдым.

2-топ.Сен үй тапсырмасын орындайсың.

3-топ.Мен уақытымды тиімді өткізуге тырысамын.

4-тапсырма.

1-топ.Берілген сөздермен сөйлемдер құрастыру.

2-топ. Берілген есімше сөздерді жекеше және көпше түрде тәуелдеп, сөйлемді аяқтаңдар.

Менің күткен. дұрыс

Сенің күткен. дұрыс

Сіздің күткен. дұрыс

Оның күткен. дұрыс

Біздің күткен. дұрыс

Сендердің күткен. дұрыс

Сіздердің күткен. дұрыс

Олардың күткен. дұрыс

3-топ. Күн тәртібің жазу.

«Сандарды сөйлет» ойыны

Бір тәулікте - 24 сағат бар.

Бір жылда - 365 күн бар.

Бір жылда - 12 ай бар.

Бір айда – 30 күн бар.

Бір аптада - 7 күн бар.

Бір сағатта- 60 минут бар.

Бір жылда - 4 мезгіл бар.

Топпен жаттығулар орындайды

Жинақтау

ПОПС формуласы бойынша сабақты қорытындылау

«Бұл қай кезде болады?» ойыны

1-сұрақ

Төсегімнен тұрамын,

Беті қолды жуамын.

Жаттығуды жасаймын,

Бұл қай кезде шырағым. (таңертең)

2-сұрақ

Жаңбыр жауып себелеп,

Күн күркіреп тұрады.

Айта қойшы балақай,

Бұл қай кезде болады.(көктем)

3-сұрақ

Сап-сары боп жапырақ,

Жерде төгіліп жатады.

Күн суытып, жел тұрады,

Бұл қай кезде болады. (күз)

4-сұрақ

Шаршап келіп, үйіме,

Тамағымды ішемін.

Сабағымды орындап,

Ұйқыға мен кетемін.

Бұл қай кезде келеді? (түн)

Сұрақтар:

-Адам уақытты қалай пайдалану қажет?

-Уақытты не үшін ұтымды пайдалану керек, өйткені.

-Неге уақытты босқа өткізбеу керек?

-Неге адамдар уақытты қадірлейді?

Сен уақытыңды қалай пайдаланасың?

Күнделікті күніңді жоспарлайсың ба?

Сен таңертең нешеде тұрасың?

Үй тапсырмасың орындауға қанша уақытың кетеді?

Бос уақыт дегенді қалай түсінесің?

Сен бос уақытыңды қалай өткізесің?

Уақыт ең бағалы нәрсе дегенді қалай түсінесіңдер?

ПОПС формуласы бойынша қорытындылау:

Менің ойымша,.

Себебі,мен оны былай түсінемін.

Осыған менің дәлелім.

Мен мынадай шешімге келдім.

Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу

Бағалау

Топ көшбасшысы бағалайды.

Көшбасшы өз тобындағыларды бағалайды.

Рефлексия

Екі жұлдыз, бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру

Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

Өзінің күн тәртібін жазып келу. Презентация жасау.

Күнделіктеріне жазып алады.

24

365

12

30

7

60

4

1

1

1

1

2

2

2

2

3

3

3

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

1-топ.Мен таңертең мектепке тез жиналдым.

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

2-топ.Сен үй тапсырмасын орындайсың.

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

3-топ.Мен уақытымды тиімді өткізуге тырысамын.

4-тапсырма.

1-топ.Берілген сөздермен сөйлемдер құрастыру.

Күн сайын, уақытты босқа өткізу,таңғы ас, жоспарлау, күні бойы

4-тапсырма.

2-топ. Берілген есімше сөздерді жекеше және көпше түрде тәуелдеп, сөйлемді аяқтаңдар.

Менің күткен. дұрыс

Сенің күткен. дұрыс

Сіздің күткен. дұрыс

Оның күткен. дұрыс

Біздің күткен. дұрыс

Сендердің күткен. дұрыс

Сіздердің күткен. дұрыс

Олардың күткен. дұрыс

4-тапсырма.

3-топ. Күн тәртібің жазу.

Әр күнің-жаңа өмір

Уақыт-аққан судай, өтеді де кетеді. Адамды сынайтын да, болашағын айқындайтын да-уақыт. Адам өз уақытының патшасы болса, өмірі мәнді өтеді.

Уақытыңды бос өткізсең, көп нәрсеге қол жеткізе алмайсың. Ең өкініштісі сол. Жан-жағымызда сағаттар,кез келген аялдамада уақыт кестесі ілулі тұрады. Бұл не үшін? Бізге уақыт сияқты қымбат нәрсені қадірлей білуге үйретеді.Әр сағат, минут есептеулі.

Әрине, сағатқа бағынышты болу қиын. Бірақ ол өте керек нәрсе деп ойлаймыз.

Әр күнді алтындай бағалап, уақытыңды қадірле!

Қол жеткізе алмайсың-ничего не добьешься

Алтындай бағалап- ценить как золото

Есептеулі-считанный

Уақытыңды бағалай біл

«Уақыттың бар болуы-барлық оқиғаның бір кезде болмайтындығымен тікелей байланысты» деп Альберт Эйнштейн айтып кеткен екен.Психолог мамандардың айтуынша, уақытты әр адам денсаулығына, жасына, көңіл күйіне байланысты әртүрлі қабылдайды. Сонымен қатар адамның жасы ұлғайған сайын уақыт зымырап бара жатқандай көрінеді екен.

Адам үшін ең қымбат нәрсе-уақыт.Ол алтыннан да қымбат.Уақыт –әркімнің нақтылы өмірлік капиталы.Адамның құр босқа кеткен уақытын кері қайтару мүмкін емес.Кісінің іскерлігі уақытты босқа жібермеуінен басталады.Біз көбінесе сол уақытты бағалай білмейміз.

Тікелей байланысты-напрямую связана

Жасы ұлғайған сайын –чем старше становится человек

Нақты-точный

Ең бағалы нәрсе

Меніңше,адам уақыттың қадірің біліп, оның әрбір сәтін ұтымды пайдалануы керек.Байқауымша,құрдастарым уақытты босқа өткізеді. Олар компьютерде отырады, ойын автоматтарына қаншама уақыттарын жұмсайды. Қаншама мүмкіндік кетіп жатыр.

Әрине, электронды технологияларға қатты қызығамыз.Бірақ осы қызығушылық тек фильмдер көру,музыка тыңдау, ойын ойнаумен шектелуі керек пе? Таңертеңнен кешке дейін компьютерден бас алмайтын достарым бар.

Алғашқыда : «Компьютерден қаншама мәлімет қарайды, оқиды,үйреніп жатыр»,-деп ойлайтынмын. Ал кейін сұрасаң, «ойын ойнадым,поштада отырдым» деп таңғалдырады.

Уақытты да ақша сияқты үнемдеп үйрену керек деп есептеймін.

Құрдастарым-

Мүмкіндік-

Мәлімет-

Таңғалдырады-

Есептеймін-считаю

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

8 «А» сынып

Күні:

Тақырыбы:


28.11.2017

Ең бағалы нәрсе


Мақсаты

Ауызекі сөйлеу тілін қалыптастыру арқылы уақытты тиімді пайдалануға және жай сөйлем түрлерін ажырата білуге үйрену.


Күтілетін нәтиже

Уақытты тиімді пайдалана алу, лексиканы сөйлесімде пайдалану, негізгі мәліметті анықтау мен талдау пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды.



Табыс критерийлері:


Мен білемін:

- мақсатты қоя білемін

-жаңа сөздерді

-жаңа сөздердің мағынасын айыра аламын.

-сөз тіркестері мен сөйлемдерді құрастыра аламын.

-уақыттың тиімділігін түсінемін;

-дайын сұрақтарға жауап беру арқылы диалогқа қатыса аламын.


Мен істей аламын:

-уақыттың пайдалы мен пайдасызын айыра аламын;

-алған мәліметті талдап оны тиімді қолдана аламын;

-жаңа сөздер мен сөз тіркестерін сөйлесімде қолданамын.

-уақытты тиімді қолдануын дәлелдеп сұхбатқа кіріп, пікірімді айта аламын.

-тақырыпты ашып, баяндай аламын.


Мен қолдана аламын:

-уақытты ұтымды пайдалануын үйрете аламын;

-жүйелі түрде келтіре аламын;

- ойымды еркін жеткізе аламын.

- өзімді-өзім және өзара бағалай аламын.


7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Кім жылдам,Миға шабуыл,Венн диаграммасы,Жигсо, Дөңгелек стол ойыны

Қолданылатын ресурстар

Компьютер,маркерлер, тақта, стикерлер

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг






Кезекшімен сұхбат

Мұғалімнің іс-әрекеті


Амандасу.

Сабаққа деген көңіл-күйлеріңіз қандай?



«Сандарды бейнеле» ойыны

арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.

Бір-біріне жылу тілектерін білдіру.

Қолдарындағы сандармен топқа бөліну.

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Сыныпта кім жоқ?

-Неге жоқ?


Оқушының іс-әрекеті


Амандасады.

Өздерінің көңіл-күйлерін қимылмен көрсетеді.


Өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.


Кезекші жауап береді.


Үй тапсырмасын тексеру

«Ыстық орындық» әдісі




Ортаға бір оқушыны шақырамын,қалғандары осы оқушыға өткен тақырып бойынша сұрақ қоюларын ұсынамын.


Бір оқушы ортаға шығып қалған оқушылардың сұрақтарына жауап береді.

Білу

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі.


Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

1 .Бір жылда неше жыл мезгілі бар?

2 .Жыл мезгілдері қандай?

3 .Бір жылда неше ай бар?

4 .Кім айларды атап береді?

5. Бір аптада неше күн бар?

6.Апта күндерін кім атап береді?

7.Қазір қай жыл мезгілі?

8.Күз мезгілінің қай айы?

9.Бүгін қарашаның нешесі?

10. Бүгін қай күн?

Сонымен балалар осы сабақта біз не туралы әңгімелесеміз? Қалай ойлайсыңдар?

-Уақыт туралы.

-Әрине біз бүгін уақыт туралы әңгімелесеміз.Уақыт – біздің өміріміздің өлшемі. Уақытпен біз қай кезде не жасайтынымызды біліп отырамыз.Өміріміздегі ең бағалы нәрсе біздің уақытымыз.Біз уақытымызды жоспарлай,үнемдей білуіміз керек.

Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген түсті таңдайды да, сұраққа жауап береді. Оқушылар еске түсіреді.


Жаңа сөздермен жұмыс

Ұтымды-выгодно

Қызығамыз- увлекаемся

Есептеймін-считаю

Уақыт-время

Қымбат-дорого

Уақыт талабы-требование времени

Уақытты үнемдеу-распределить время

Үнемі-постоянно


Оқушылар оқып, сөзтіркестері мен сөйлемдер құрастырады.

Үнемдеу сөзін есімшенің өткен шағында септеу, тәуелдеу.

Қолдану

Жигсо пайдалану

Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек

1 топ Әр-күнің-жаңа өмір

2 топ Уақытыңды бағалай біл

3 топ Ең бағалы нәрсе



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу,қорғау

Топпен жұмыс жасау


Түсіну

Венн диаграммасы










Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды

байланыстырыды, суреттейді

Маңызды істер

Маңызды емес істер





Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.







Талдау


Мәтіндерімен алмасады.

1-тапсырма. Өз мәтіндері бойынша сұрақтар құрастырып басқа топқа қояды.

2-тапсырма. Өз мәтіндері бойынша тест жұмысын жасайды.2 сұрақ Жауабы: АВСД

Жай сөйлем ережесін қайталау.

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

1-топ.Мен таңертең мектепке тез жиналдым.

2-топ.Сен үй тапсырмасын орындайсың.

3-топ.Мен уақытымды тиімді өткізуге тырысамын.

4-тапсырма.

1-топ.Берілген сөздермен сөйлемдер құрастыру.

2-топ. Берілген есімше сөздерді жекеше және көпше түрде тәуелдеп, сөйлемді аяқтаңдар.

Менің күткен... дұрыс

Сенің күткен... дұрыс

Сіздің күткен... дұрыс

Оның күткен... дұрыс

Біздің күткен... дұрыс

Сендердің күткен... дұрыс

Сіздердің күткен... дұрыс

Олардың күткен... дұрыс

3-топ. Күн тәртібің жазу.

«Сандарды сөйлет» ойыны

Бір тәулікте - 24 сағат бар.

Бір жылда - 365 күн бар.

Бір жылда - 12 ай бар.

Бір айда – 30 күн бар.

Бір аптада - 7 күн бар.

Бір сағатта- 60 минут бар.

Бір жылда - 4 мезгіл бар.


Топпен жаттығулар орындайды

Жинақтау

ПОПС формуласы бойынша сабақты қорытындылау


«Бұл қай кезде болады?» ойыны

1-сұрақ

Төсегімнен тұрамын,

Беті қолды жуамын.

Жаттығуды жасаймын,

Бұл қай кезде шырағым. (таңертең)


2-сұрақ

Жаңбыр жауып себелеп,

Күн күркіреп тұрады.

Айта қойшы балақай,

Бұл қай кезде болады.(көктем)



3-сұрақ

Сап-сары боп жапырақ,

Жерде төгіліп жатады.

Күн суытып, жел тұрады,

Бұл қай кезде болады. (күз)


4-сұрақ

Шаршап келіп, үйіме,

Тамағымды ішемін.

Сабағымды орындап,

Ұйқыға мен кетемін.

Бұл қай кезде келеді? (түн)

Сұрақтар:

-Адам уақытты қалай пайдалану қажет?

-Уақытты не үшін ұтымды пайдалану керек, өйткені...

-Неге уақытты босқа өткізбеу керек?

-Неге адамдар уақытты қадірлейді?

Сен уақытыңды қалай пайдаланасың?

Күнделікті күніңді жоспарлайсың ба?

Сен таңертең нешеде тұрасың?

Үй тапсырмасың орындауға қанша уақытың кетеді?

Бос уақыт дегенді қалай түсінесің?

Сен бос уақытыңды қалай өткізесің?

Уақыт ең бағалы нәрсе дегенді қалай түсінесіңдер?


ПОПС формуласы бойынша қорытындылау:

Менің ойымша,...

Себебі,мен оны былай түсінемін...

Осыған менің дәлелім...

Мен мынадай шешімге келдім...


Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу

Бағалау


Топ көшбасшысы бағалайды.


Көшбасшы өз тобындағыларды бағалайды.

Рефлексия

Екі жұлдыз , бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру

Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Үйге тапсырма

Өзінің күн тәртібін жазып келу. Презентация жасау.

Күнделіктеріне жазып алады.





24

365

12

30

7

60

4

1

1

1

1

2

2

2

2

3

3

3





3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

1-топ.Мен таңертең мектепке тез жиналдым.

3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

2-топ.Сен үй тапсырмасын орындайсың.



3-тапсырма. Берілген жай сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

3-топ.Мен уақытымды тиімді өткізуге тырысамын.



4-тапсырма.

1-топ.Берілген сөздермен сөйлемдер құрастыру.

Күн сайын, уақытты босқа өткізу,таңғы ас, жоспарлау, күні бойы



4-тапсырма.

2-топ. Берілген есімше сөздерді жекеше және көпше түрде тәуелдеп, сөйлемді аяқтаңдар.

Менің күткен... дұрыс

Сенің күткен... дұрыс

Сіздің күткен... дұрыс

Оның күткен... дұрыс

Біздің күткен... дұрыс

Сендердің күткен... дұрыс

Сіздердің күткен... дұрыс

Олардың күткен... дұрыс



4-тапсырма.

3-топ. Күн тәртібің жазу.



Әр күнің-жаңа өмір

Уақыт-аққан судай, өтеді де кетеді. Адамды сынайтын да, болашағын айқындайтын да-уақыт. Адам өз уақытының патшасы болса, өмірі мәнді өтеді.

Уақытыңды бос өткізсең, көп нәрсеге қол жеткізе алмайсың. Ең өкініштісі сол. Жан-жағымызда сағаттар,кез келген аялдамада уақыт кестесі ілулі тұрады. Бұл не үшін? Бізге уақыт сияқты қымбат нәрсені қадірлей білуге үйретеді.Әр сағат, минут есептеулі.

Әрине, сағатқа бағынышты болу қиын. Бірақ ол өте керек нәрсе деп ойлаймыз.

Әр күнді алтындай бағалап, уақытыңды қадірле!


Қол жеткізе алмайсың-ничего не добьешься

Алтындай бағалап- ценить как золото

Есептеулі-считанный

Уақытыңды бағалай біл

«Уақыттың бар болуы-барлық оқиғаның бір кезде болмайтындығымен тікелей байланысты» деп Альберт Эйнштейн айтып кеткен екен.Психолог мамандардың айтуынша, уақытты әр адам денсаулығына , жасына, көңіл күйіне байланысты әртүрлі қабылдайды. Сонымен қатар адамның жасы ұлғайған сайын уақыт зымырап бара жатқандай көрінеді екен.

Адам үшін ең қымбат нәрсе-уақыт.Ол алтыннан да қымбат.Уақыт –әркімнің нақтылы өмірлік капиталы.Адамның құр босқа кеткен уақытын кері қайтару мүмкін емес.Кісінің іскерлігі уақытты босқа жібермеуінен басталады.Біз көбінесе сол уақытты бағалай білмейміз.

Тікелей байланысты-напрямую связана

Жасы ұлғайған сайын –чем старше становится человек

Нақты-точный


Ең бағалы нәрсе

Меніңше,адам уақыттың қадірің біліп, оның әрбір сәтін ұтымды пайдалануы керек.Байқауымша,құрдастарым уақытты босқа өткізеді. Олар компьютерде отырады, ойын автоматтарына қаншама уақыттарын жұмсайды. Қаншама мүмкіндік кетіп жатыр.

Әрине, электронды технологияларға қатты қызығамыз.Бірақ осы қызығушылық тек фильмдер көру,музыка тыңдау, ойын ойнаумен шектелуі керек пе? Таңертеңнен кешке дейін компьютерден бас алмайтын достарым бар.

Алғашқыда : «Компьютерден қаншама мәлімет қарайды, оқиды,үйреніп жатыр»,-деп ойлайтынмын. Ал кейін сұрасаң, «ойын ойнадым,поштада отырдым» деп таңғалдырады.

Уақытты да ақша сияқты үнемдеп үйрену керек деп есептеймін.

Құрдастарым-

Мүмкіндік-

Мәлімет-

Таңғалдырады-

Есептеймін-считаю





Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее