| 14-ҰОҚ. | Мектеп/МҰ: М.Тынышбаев атындағы орта мектеп |
| ||
| Қазақстан – |
|
|
| |
| мақтанышым! |
|
|
| |
| (сюжетті) |
|
|
| |
|
|
|
|
| |
| Күні: | Педагогтің аты-жөні: Абитбекова Лаззат Санақбекқызы |
| ||
|
|
|
|
| |
| Сынып/топ: | Қатысқандардың саны: |
| Қатыспағандардың саны: | |
|
|
|
| ||
| ҰОҚ-нің оқу | 0.1.5.1. Заттарды жерге, суға, аспанға қатыстылығы бойынша | |||
| мақсаттары | орналастырып, заттардың және зат бөлшектерінің пішінін, | |||
|
| пропорцияларын, түсін есепке ала отырып, кеңістіктік арақатысын | |||
|
| бейнелеу. |
| ||
|
| 0.1.5.2. Суреттегі бейненің көңіл күйін беру үшін қағаз реңі мен түс | |||
|
| үйлесімділігін таңдау. |
| ||
|
| 0.2.2.1 Жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды ретке келтіреді, | |||
|
| материалдарды үнемдеп жұмсау. |
| ||
|
|
|
|
| |
| Күтілетін | Барлық тәрбиеленушілер: |
| ||
| нәтижелер | • заттарды жерге, суға, аспанға қатыстылығы бойынша орналастырып, | |||
|
| олардың кеңістіктік арақатысын бейнелейді; |
| ||
|
| • түс үйлесімін іріктейді, суретті түпкі ой бойынша салады; | |||
|
| • жұмыс орнын таза ұстайды. |
| ||
|
|
|
|
| |
|
| Көпшілік тәрбиеленушілер: |
| ||
|
| • заттардың пішінін, көлемін, пропорцияларын ескере отырып, олардың | |||
|
| кеңістіктік арақатысын суретте көрсетеді; |
| ||
|
| • суреттегі бейненің көңіл күйін беру үшін түс таңдайды, суретте өз ойын | |||
|
| жеткізеді; |
| ||
|
| • жұмыс барысында жұмыс орны мен құралдарды ретке келтіреді. | |||
|
|
|
|
| |
|
| Кейбір тәрбиеленушілер: |
| ||
|
|
|
|
| |
|
| • сюжет қосады, суреттің мәнін ашады; |
| ||
|
| • өз ойын шығармашылықпен жеткізеді; |
| ||
|
| • материалдарды тиімді пайдаланады. |
| ||
|
|
|
|
| |
| Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту. |
| ||
|
| Тәрбиеленушілер келесі іскерліктерін дамытады: | |||
|
| • сюжет құру жөнінде идеялар ұсынады; |
| ||
|
| • бейненің түпкі ойын түсіндіреді; |
| ||
|
| • сюжет таңдаудың себептерін атайды; |
| ||
|
| • суреттерден көргенін сипаттайды; |
| ||
|
| • өзінің және басқалардың жұмыстарын талдайды. | |||
|
| Көптілділік: Отан –Родина–Motherland. |
| ||
|
|
|
|
| |
|
| Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: |
| ||
|
| • Отан, елін мақтан тұту, Қазақстан елі, пейзаж, перспектива. | |||
|
|
|
|
| |
|
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| ||
|
| Отан сөзін қалай түсінесіңдер? |
| ||
|
| Біздің еліміз қалай аталады? |
| ||
|
| Қазақстанда қандай пейзаждарды көруге болады? | |||
|
|
|
| ||
| Бастапқы білім | Тақырып мазмұнын жеткізу және ондағы басты ойды жеткізу дағдысы. | |||
|
|
|
|
| |
55
Жоспар
| Жоспарланған | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| уақыт |
|
|
|
|
|
|
| I.Оң көңіл күй | (Ұ) Оң көңіл күй қалыптастыру | Музыкалық |
| қалыптастыру. | Педагог: Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендерді | сүйемелдеу |
|
| көргеніме қуаныштымын. Бүгін біз уақытты бірге өте | (күй). |
| 0–1 минут | қызықты өткіземіз деп үміттенемін. |
|
|
| Қолдарымызды жоғары көтереміз. | Асылбек |
|
| – Сәлеметсің бе, Аспан! Біз сенімен кездескенімізге | Еңсепов http:// |
|
| қуаныштымыз. Сен сондай биік, еркін әрі шексізсің! | xmusik.me/ |
|
| Қолдарымызды төмен қарай түсіреміз. | s/64871717- |
|
| – Саған сәлем беремін, Жер! Сен барлығына өмір | Asylbek_ |
|
| сыйлайсың! | Ensepov_-_ |
|
| Қолдарымыздыды жан-жаққа созамыз. | Hafiz_kazahskij_ |
|
| – Саған сәлем, Су! Сен – жер бетіндегі тіршілік көзісің! | kyuj/ |
|
| Алақандарымызды жоғары қаратып, қолдарымызды |
|
|
| жан-жаққа көтереміз. |
|
|
| – Саған сәлем беремін, Ауа! |
|
|
| Алақандарымызды жоғары қаратып, қолдарымызды |
|
|
| жоғары көтереміз |
|
|
| – Саған сәлем, Күн! Сен сондай мейірімді және |
|
|
| ыстықсың! |
|
|
| – Біз туған еліміздің балаларымыз! |
|
|
| Біз Қазақстанда тұрамыз! |
|
| II. Өмірлік | Осыны мақтан етеміз! |
|
|
|
| |
| тәжірибені | (Ұ) Педагог Қазақстан ішінде саяхатқа аттануды | http://video. |
| жандандыру. | mivzakon. | |
| ұсынады. Балаларға Қазақстанның табиғаты туралы | ||
| Мақсатты | co.il/search/ | |
| бейнеүзінді көрсетеді. | ||
| тұжырымдау. | Қазақстанның | |
| Балалар бүгінгі сабақта немен айналысатындарын білді | ||
|
| табиғаты. | |
| 2–5 минут | ме? (Қазақстанның табиғатының суретін салу.) Табиғат | |
|
| ||
| бейнесі бар сурет қалай аталады? (Пейзаж.) |
| |
|
|
| |
|
|
|
|
| III. ҰОҚ-нің | (Ұ, Ж) Әліппе-альбомдағы материалмен жұмыс. | Әліппе-альбом. |
| тақырыбы | Педагог Айсұлу мен Қуанышқа ұлттық мұражайға |
|
| бойынша жұмыс | дұрыс жол табуға көмектесуді ұсынады. Өз жауаптарын |
|
| 6 – 25 минут | түсіндіруді сұрайды. |
|
|
| Мұражайда балалар көптеген картиналарды көрді, |
|
|
| алайда қазақ суретшісі Әбілхан Қастеевтің картиналары |
|
|
| оларға өте ұнады. Неліктен деп ойлайсыңдар? | Қазақстанның |
|
| Суретші осы картиналарда нені бейнелеген? Табиғаттың | |
|
| табиғаты | |
|
| әсемдігін жеткізу үшін ол қандай түстерді пайдаланған? | |
|
| бейнеленген | |
|
| Қандай материалдарды қолданған? (Бояулар.) | |
|
| Ә.Қастеевтің | |
|
|
| |
|
| Бүгін бізге жұмыс істеу үшін қандай құралдар қажет | 2–3 картинасы. |
|
|
| |
|
| болады? Нені қолданатындарыңды таңдап алыңдар |
|
|
| (Қарындаштар, балауыз борлар). |
|
|
| (Ұ) Сергіту сәті |
|
|
| Кәне, балалар, тұрыңдар! (Тұрады.) |
|
|
| Өзіміз киіз үй құрастырамыз! (Қолдарын бастарының |
|
|
| жоғарғы жағына күмбездеп қояды.) |
|
|
| Керегесі – бұл қабырғалары. (Қолдарын айқастырады.) |
|
|
|
|
|
56
|
|
| Кәне, оларды созайық. (Қолдарын екі жағына созады). |
| ||||
|
|
| Шаңырақты көтерейік. (Аяқтарының ұшына тұрады, |
| ||||
|
|
| қолдарын жоғары созады). |
|
|
| ||
|
|
| Уықтарын қояйық. (Қолдарын түсіреді) |
| ||||
|
|
| Түндігін жауып, аяқтайық! (Алға қарай иіледі.) |
| ||||
|
|
| Біз киіз үйді осылай құрастырдық. | (Алақандарын |
| |||
|
|
| соғады.) |
|
|
| ||
|
|
| (Ұ) Қауіпсіз жұмыс жасау техникасы |
| ||||
|
|
| Педагог жеке гигиена ережелерін, өткір құралдармен |
| ||||
|
|
| жұмыс істеу тәртібін еске салады. |
|
|
| ||
|
|
| (Ұ) Жұмыстың орындалу технологиясы |
| ||||
|
|
| (Жұмысты сатылай орындау ретін түсіндіру.) |
| ||||
|
|
| Әліппе-альбоммен жұмыс. |
|
|
| ||
|
|
| Жақында орналасқан заттар қашықта орналасқан заттарға | Әліппе-дәптер. | ||||
|
|
| қарағанда үлкен болып көрінеді. Оларды ірілеу етіп сала | |||||
|
|
| отырып, біз оларды жақындатқандай боламыз. Пейзаж | Балалардың | ||||
|
|
| салу кезінде заттардың бір-біріне қатысты орналасқан | қалауына қарай | ||||
|
|
| қашықтығын дұрыс беру керек. Суреттің алдыңғы | түрлі- үсті | ||||
|
|
| қатарында жақында орналасқан заттар бейнеленеді. | қарындаштар, | ||||
|
|
| Сондықтан олар ірі етіп салынады. Артқы планда – | балауыз борлар. | ||||
|
|
| қашықта орналасқанның барлығы. Олар анағұрлым ұсақ |
| ||||
|
|
| етіп салынады. Бұл перспектива деп аталады. |
| ||||
|
|
| Нені салатындарыңды ойластырыңдар. Көмек |
| ||||
|
|
| ретінде әліппе-альбомдағы суреттерді, тақтадағы |
| ||||
|
|
| иллюстрацияларды пайдаланыңдар, сабақ басындағы |
| ||||
|
|
| фильмнен кадрларды еске түсіріңдер. |
| ||||
|
|
|
|
|
| |||
| IV. ҰОҚ-нің |
| (Ұ, Ө) «Менің Отаным – Қазақстан» сурет галереясы | Балалардың | ||||
| қорытындысы. |
| ұйымдастырылады. |
|
| жұмыстарын | ||
| Рефлексия. |
| Педагог балаларға қалауларына қарай өз ойлары, көңіл | орналастыруға | ||||
| 26-30 минут |
| күйі туралы әңгімелеуді ұсынады. |
|
| арналған стенд. | ||
|
| – Өз суретіңде саған не ұнайды? |
|
| Әліппе-альбом. | |||
|
|
| – Ойлағаныңды сала алдың ба? Сала алмаған болсаң, не |
| ||||
|
|
| бөгет болды? |
|
|
| ||
|
|
| Педагог балаларға сабақтағы жақсы жұмысы және |
| ||||
|
|
| Қазақстан ішіндегі саяхаттағы тату ұжым үшін алғыс |
| ||||
|
|
| білдіреді. |
|
|
| ||
|
|
| Балалар педагог ұсынған суретті таңдап, оны тақтадағы көк |
| ||||
|
|
| түске жапсырады. Менің көңіл күйім: күнге, бұлтты күнге, |
| ||||
|
|
| бұлтқа, жаңбырлы бұлтқа, найзағайлы бұлтқа ұқсайды. |
| ||||




