«Зима 2025»

Қазақстанның рәміздері Дүниетану 1-сынып

Бекітемін

Оқу ісінің орынбасары: Д.Жармахан

Пән: Дүниетану

3 В бөлім: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»

Сабақтың тақыры: «Қазақстанның рәміздері»

Мектеп: №110 мектеп-лицейі

Күні: 23.02.2017 жыл

Сынып: 1 «А»

Мұғалімнің аты- жөні: Ж.Әлжанова

Қатысушылар саны:24 Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары.

1.3.5.1. Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату

1.3.5.2. Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу

Сабақ мақсаты:

Қазақстан Республикасының рәміздері туралы білесің;

Тудың маңызын анықтауды үйренесің

Тірек сөздер:

Ту – флаг – flag

Елтаңба – герб – coat of arms

Әнұран – гимн - anthem

Мемлекеттік рәміз – государственный символ - state symbol

Ресурстар

ҚЗ Мемлекеттік Әнұранының дыбыстық жазбасы, И.Ескендір «Көк тудың желбірегені» әні, түрлі-түсті маркерлер, «Орындап көр» айдары тапсырмаларына арналған ту үлгілері

Белгіленген уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дереккөздер

Кіріспе бөлім

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Алдыңғы білім туралы мәлімет. «Мен қазақпын» Оқушылар Басқа елдегі досына қазақ халқы туралы шағын хат жазғанын айтып береді.

  1. Бейнефильм: И.Ескендірдің орындауында «Көк тудың желбірегені» әні.
  • Осы әнді тыңдаған кезде қандай сезімде болдыңдар?
  • Біз бүгінгі сабақта не туралы айтуымыз мүмкін деп ойлайсыңдар? ( Ту туралы)

https://www.youtube.com/ watch?v=mn4JJP7pZbU («Көк тудың желбірегені» әні)

Негізгі бөлім

Суреттермен жұмыс (презентация бойынша)

Оқушыларға бүркіттің және күннің, оюдың суретіне қарап тұрып, сұрақтарға жауап беруі тапсырылады.

Бұл жұмыстан кейін мұғалім сұрақтар қояды.

Суретке қара. (Ж) Бұл суреттердің бәрі бірге қайда бейнеленген? Олардың әрқайсысы нені білдіреді? Қалай ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауабы тыңдалады)

Ерте кезде ту әскердің айбындылық символы болған. Туға ерекше құрмет көрсетілген. Ал қазіргі уақытта ол еліміздің тәуелсіздігін білдіреді. Қазақстанның туы көгілдір түсті. Көгілдір түс – еліміздің бейбітшілік пен тыныштықтың белгісі.

Анықта. (Ж) Мемлекеттік ту қандай жағдайда көтеріледі? (Оқушылардың жауабы)

  • Біздің еліміздің туын көкке көтеру үшін өздерің не істей аласыңдар?

(Оқушылардың жауабы)

Ойлан (Т) «Тусыз бірлік болмайды, елсіз ерлік болмайды» деген мақалды қалай түсінесің?

Бұл сұраққа жауап беру үшін «Жаужүрек мың бала » фильмінен үзінді көруді ұсынамыз.

Оқушылардың міндеті – аталмыш фильм мақалды қалай растайтынын айту.

  • Бұрынғы кезде қазақ халқына ту

не үшін қажет болды?

  • Ал қазіргі кезде тудың рөлі

қандай? Қай кезде біз оны биікке көтере-міз?

Оқушыларға мәтінді өз беттерінше оқу тапсырылады.

Әр елдің мемлекеттік рәміздері болады. Олар – елтаңба, ту, және гимн. Қазақстанның рәміздері мемлекетіміздің тарихы туралы сыр шертеді.

Сен білесің бе?

Абылай ханның туы ақ түсті болған. Ұлы ханның әскерлері осы тудың астында жоңғарларды жеңіп, жерімізді сақтап қалды.

Оқушыларға қазақтың атақты ханы Абылайдың портреті көрсетіледі. Абылай ханның қазақ халқына өте ауыр болған кезде өмір сүргенін және қазақ қолының жоңғарларға қарсы соғыстарына он ес жасынан бастап қатысқандығын айту керек. Абылай ханның ең үлкен еңбегі – қазақтың үш жүзінің басын бір тудың астына біріктіре алғандығы екендігін баса айту қажет. Бір оқушыға мәтінді дауыстап оқыту.

«Жеті жебе» әдісін қолдана отырып, ақпаратты байытуға болады. Портреттің айналасына жеті жебе сызылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын бір-бір сын есім жазып шықсын.

Жауаптары: ер жүрек, батыр, күшті, әділ, батыл, жау жүрек, мықты.

Дәптермен жұмыс

  1. суреттердің қайсысы еліміздің туында бейнеленген? Белгіле
  2. Қажетті сөздерді қойып оқы. Сөздерді көшіріп жаз.
  3. Өз сыныбыңның туын ойлап тап және суретін сал.

Мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимн,ту, елтаңба сөздері жазылған карточкалар

Қорытынды бөлім

Рефлексия «Табыс баспалдағы»

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
  2. Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу
  2. Рефлексия

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Бекітемін

Оқу ісінің орынбасары: Д.Жармахан


Пән: Дүниетану

3 В бөлім: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»

Сабақтың тақыры: «Қазақстанның рәміздері»

Мектеп: №110 мектеп-лицейі

Күні: 23.02.2017 жыл

Сынып: 1 «А»

Мұғалімнің аты- жөні: Ж.Әлжанова

Қатысушылар саны:24 Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары.

1.3.5.1. Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату

1.3.5.2. Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу

Сабақ мақсаты:

Қазақстан Республикасының рәміздері туралы білесің;

Тудың маңызын анықтауды үйренесің

Тірек сөздер:

Ту – флаг – flag

Елтаңба – герб – coat of arms

Әнұран – гимн - anthem

Мемлекеттік рәміз – государственный символ - state symbol

Ресурстар

ҚЗ Мемлекеттік Әнұранының дыбыстық жазбасы, И.Ескендір «Көк тудың желбірегені» әні, түрлі-түсті маркерлер, «Орындап көр» айдары тапсырмаларына арналған ту үлгілері

Белгіленген уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дереккөздер

Кіріспе бөлім

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Алдыңғы білім туралы мәлімет . «Мен қазақпын» Оқушылар Басқа елдегі досына қазақ халқы туралы шағын хат жазғанын айтып береді.

  1. Бейнефильм: И.Ескендірдің орындауында «Көк тудың желбірегені» әні.

  • Осы әнді тыңдаған кезде қандай сезімде болдыңдар?

  • Біз бүгінгі сабақта не туралы айтуымыз мүмкін деп ойлайсыңдар? ( Ту туралы)

https://www.youtube.com/ watch?v=mn4JJP7pZbU («Көк тудың желбірегені» әні)


Негізгі бөлім

Суреттермен жұмыс (презентация бойынша)

Оқушыларға бүркіттің және күннің, оюдың суретіне қарап тұрып, сұрақтарға жауап беруі тапсырылады.

Бұл жұмыстан кейін мұғалім сұрақтар қояды.

Суретке қара. (Ж) Бұл суреттердің бәрі бірге қайда бейнеленген? Олардың әрқайсысы нені білдіреді? Қалай ойлайсыңдар? (Оқушылардың жауабы тыңдалады)

Ерте кезде ту әскердің айбындылық символы болған. Туға ерекше құрмет көрсетілген. Ал қазіргі уақытта ол еліміздің тәуелсіздігін білдіреді. Қазақстанның туы көгілдір түсті. Көгілдір түс – еліміздің бейбітшілік пен тыныштықтың белгісі.

Анықта. (Ж) Мемлекеттік ту қандай жағдайда көтеріледі? (Оқушылардың жауабы)

  • Біздің еліміздің туын көкке көтеру үшін өздерің не істей аласыңдар?

(Оқушылардың жауабы)

Ойлан (Т) «Тусыз бірлік болмайды, елсіз ерлік болмайды» деген мақалды қалай түсінесің?

Бұл сұраққа жауап беру үшін «Жаужүрек мың бала » фильмінен үзінді көруді ұсынамыз.

Оқушылардың міндеті – аталмыш фильм мақалды қалай растайтынын айту.

  • Бұрынғы кезде қазақ халқына ту

не үшін қажет болды?

  • Ал қазіргі кезде тудың рөлі

қандай? Қай кезде біз оны биікке көтере-міз?

Оқушыларға мәтінді өз беттерінше оқу тапсырылады.

Әр елдің мемлекеттік рәміздері болады. Олар – елтаңба, ту, және гимн. Қазақстанның рәміздері мемлекетіміздің тарихы туралы сыр шертеді.

Сен білесің бе?

Абылай ханның туы ақ түсті болған. Ұлы ханның әскерлері осы тудың астында жоңғарларды жеңіп, жерімізді сақтап қалды.

Оқушыларға қазақтың атақты ханы Абылайдың портреті көрсетіледі. Абылай ханның қазақ халқына өте ауыр болған кезде өмір сүргенін және қазақ қолының жоңғарларға қарсы соғыстарына он ес жасынан бастап қатысқандығын айту керек. Абылай ханның ең үлкен еңбегі – қазақтың үш жүзінің басын бір тудың астына біріктіре алғандығы екендігін баса айту қажет. Бір оқушыға мәтінді дауыстап оқыту.

«Жеті жебе» әдісін қолдана отырып , ақпаратты байытуға болады. Портреттің айналасына жеті жебе сызылады. Әр жебенің тұсына оқушылар тарихи тұлғаны сипаттайтын бір-бір сын есім жазып шықсын.

Жауаптары: ер жүрек, батыр, күшті, әділ, батыл, жау жүрек, мықты.

Дәптермен жұмыс

  1. суреттердің қайсысы еліміздің туында бейнеленген? Белгіле

  2. Қажетті сөздерді қойып оқы. Сөздерді көшіріп жаз.

  3. Өз сыныбыңның туын ойлап тап және суретін сал.

Мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, гимн,ту, елтаңба сөздері жазылған карточкалар

Қорытынды бөлім

Рефлексия «Табыс баспалдағы»


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

  2. Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу

  2. Рефлексия

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее