«Зима 2025»

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Пән: Жаратылыстану

Мектеп: №271 орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Роза

СЫНЫП:1

Қатысқандар : 24

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?

Ұзақ мерзімді оқу мақсаты

1.5.3.2 Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыраату

1.1.2.2 Көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • дыбыстың таралуын ажыратады,эксперимент жасай алады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • табиғи және жасанды дыбыстарға эксперимент жасайды,талдап береді

Кейбір оқушылар:

Табиғи дыбыстарды дыбыстайды,шығу көзін анықтайды,топтастырады

Бағалау критерийі

  • Табиғи дыбыстарды табады, ажыратады;

Ойлау деңгейі

Білу,түсіну,қолдану

Сөздік қор

Дыбыс, дыбыс көзі, табиғи дыбыс көзі, ультрадыбыс,инфродыбыс

Құндылықтар дарыту

Ұқыптылыққа,тазалыққа,сезім мүшелерін күтуге баулу

Денсаулық және техникалық қауіпсіздік

қатты дыбыстарды ережеге сай тыңдау

Пәнаралық байланыс

дүниетану,музыка

Бастапқы білім

Қажет заттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушылар өлең оқиды.

Мектеп кеме,

Білім теңіз.

Барар жерге тез жетеміз

Адаспаймыз ұлы жолда

Қазақстан туы қолда!

Топқа бөлу

Оқушыларға түрлі түсті кеменің суреттерін таратып беремін. Кеменің артында үш түрлі ел беріледі. Оқушылар сол ел бойынша бөлінеді. Сабақ түрі - саяхат сабақ.

Слайдка

кеме мен тудын суреті шығады

Суреттер

Сабақтың ортасы

(Ұ) Суретпен жұмыс. Сұрақ-жауап жүргізу

Кітапта берілген орманның,сарқыраманың,су асты суреттері бойынша оқушылармен әңгіме өрбіту. Бейне сурет арқылы дыбыс тыңдатып, не естілгені жөнінде сұрау.

Табиғи дыбыс көздеріне арналған дыбыстық сурет көрсету

Дыбыс, табиғи дыбыс көзі, инфродыбыс,ультрадыбыс, жасанды дыбыс ұғымдарын түсіндіру, мысал келтіру

Белсенді оқу ортасын топтық жұмыс арқылы ұйымдастыру

(Т)І топ

Түрлі жануарлардың дыбысын анықтайды

ІІ топ.

жануарлардың дыбысын дыбыстау

ІІІ топ.

Жасанды дыбысқа мысал келтіре отырып, жайдан қаттыға қарай дыбыстау

  • Топтар бір -бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

(Ө)арналған тапсырма (жеке жұмыс)

Жұмыс дәптері 57б, табиғи дыбыс көздерінің суретін боя

Дескриптор:

- Табиғи дыбыс көздерін анықтайды

Сергіту сәті.

Тақтаға жаңбырдың суреті шығады. Дыбысын тыңдаттырамын. Енди оқушылардың өздеріне саусақ соғу арқылы, жайдан қаттыға өту арқылы жаңбырдың дыбысын дыбыстау.

Тәжірибе жұмысы. Үлкен көлемде суға толтырылған ыдыс алынып, ортасына тас тасталып, оқушылырдан не байқалғаны суралады. Тас түскен жерде толқын ортасы мен толқын таралу аумағы айтылып, ультрадыбыс пен инфродыбыс туралы түсінік беремін

Сараланған тапсырма

Барынша қолдау көрсету:

- ультрадыбыс пен инфродыбыстарды сызбаға сай етіп сәйкестендір

Орташа қолдау:

- Су толқынының ортасы қай жерде болды?

Қолдау көрсету аз:

- Суға түскен тастан пайда болған толқындар қалай таралады?

Кітаппен жұмыс

Жұмбақты шеш:

Өзі көрінбейді, бірақ естіледі,

Оны жаза алмайсың,бірақ дыбыстайсың.

Ол не?

(дыбыс)

(ҚБ)Суретте берілген жануарлардың тиісінше дыбысын тап: (Сәйкестендір)

Дескриптор:жануарлардың дыбысын табады,сәйкестендіреді(смайликпен бағалаймын)

;

Сурет

АКТ бейнефильм

Плакат, қаламдар

Таратпа материал

Сабақтың соңы

Рефлексия

Бағдаршам түстері арқылы бағалайық

Мен жақсы түсіндім –жасыл

Әлі де түсінбегенім бар – сары

Түсіне алмадым – қызыл

Сағат суреті

қаламдар

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки




Пән: Жаратылыстану



Мектеп: №271 орта мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Роза


СЫНЫП:1

Қатысқандар : 24


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?


Ұзақ мерзімді оқу мақсаты

1.5.3.2 Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыраату

1.1.2.2 Көрсетілген экспериментті түсіндіру

Сабақ мақсаттары








Барлық оқушылар:

  • дыбыстың таралуын ажыратады,эксперимент жасай алады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • табиғи және жасанды дыбыстарға эксперимент жасайды,талдап береді

Кейбір оқушылар:

Табиғи дыбыстарды дыбыстайды,шығу көзін анықтайды,топтастырады

Бағалау критерийі

  • Табиғи дыбыстарды табады, ажыратады;


Ойлау деңгейі

Білу,түсіну,қолдану

Сөздік қор

Дыбыс, дыбыс көзі, табиғи дыбыс көзі, ультрадыбыс,инфродыбыс

Құндылықтар дарыту

Ұқыптылыққа,тазалыққа,сезім мүшелерін күтуге баулу

Денсаулық және техникалық қауіпсіздік

қатты дыбыстарды ережеге сай тыңдау

Пәнаралық байланыс

дүниетану,музыка

Бастапқы білім

Қажет заттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы













Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Оқушылар өлең оқиды.

Мектеп кеме,

Білім теңіз.

Барар жерге тез жетеміз

Адаспаймыз ұлы жолда

Қазақстан туы қолда!



Топқа бөлу

Оқушыларға түрлі түсті кеменің суреттерін таратып беремін. Кеменің артында үш түрлі ел беріледі. Оқушылар сол ел бойынша бөлінеді. Сабақ түрі - саяхат сабақ.



Слайдка

кеме мен тудын суреті шығады


Суреттер





Сабақтың ортасы



(Ұ) Суретпен жұмыс. Сұрақ-жауап жүргізу

Кітапта берілген орманның,сарқыраманың,су асты суреттері бойынша оқушылармен әңгіме өрбіту. Бейне сурет арқылы дыбыс тыңдатып, не естілгені жөнінде сұрау.


Табиғи дыбыс көздеріне арналған дыбыстық сурет көрсету


Дыбыс, табиғи дыбыс көзі, инфродыбыс,ультрадыбыс, жасанды дыбыс ұғымдарын түсіндіру, мысал келтіру


Белсенді оқу ортасын топтық жұмыс арқылы ұйымдастыру

(Т)І топ

Түрлі жануарлардың дыбысын анықтайды


ІІ топ.

жануарлардың дыбысын дыбыстау


ІІІ топ.

Жасанды дыбысқа мысал келтіре отырып, жайдан қаттыға қарай дыбыстау


  • Топтар бір -бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.


(Ө)арналған тапсырма (жеке жұмыс)

Жұмыс дәптері 57б, табиғи дыбыс көздерінің суретін боя

Дескриптор:

- Табиғи дыбыс көздерін анықтайды



Сергіту сәті.

Тақтаға жаңбырдың суреті шығады. Дыбысын тыңдаттырамын. Енди оқушылардың өздеріне саусақ соғу арқылы, жайдан қаттыға өту арқылы жаңбырдың дыбысын дыбыстау.


Тәжірибе жұмысы. Үлкен көлемде суға толтырылған ыдыс алынып, ортасына тас тасталып, оқушылырдан не байқалғаны суралады. Тас түскен жерде толқын ортасы мен толқын таралу аумағы айтылып, ультрадыбыс пен инфродыбыс туралы түсінік беремін



Сараланған тапсырма

Барынша қолдау көрсету:

- ультрадыбыс пен инфродыбыстарды сызбаға сай етіп сәйкестендір

Орташа қолдау:

- Су толқынының ортасы қай жерде болды?

Қолдау көрсету аз:

- Суға түскен тастан пайда болған толқындар қалай таралады?



Кітаппен жұмыс

Жұмбақты шеш:

Өзі көрінбейді, бірақ естіледі,

Оны жаза алмайсың,бірақ дыбыстайсың.

Ол не?

(дыбыс)




(ҚБ)Суретте берілген жануарлардың тиісінше дыбысын тап: (Сәйкестендір)


Дескриптор:жануарлардың дыбысын табады,сәйкестендіреді(смайликпен бағалаймын)




;



Сурет




АКТ бейнефильм





Плакат, қаламдар



































Таратпа материал

Сабақтың соңы






Рефлексия


Бағдаршам түстері арқылы бағалайық

Мен жақсы түсіндім –жасыл

Әлі де түсінбегенім бар – сары

Түсіне алмадым – қызыл




Сағат суреті

қаламдар




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее