Пән: Қазақ тілі | Мектеп: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: : Өлең құрастырамын 100-сабақ | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Бакенова Гулья Каликановна |
Сынып: 2 « » | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Дара және күрделі зат есім |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау 2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/ етістікті анықтау 2.2.5.1 дереккөздерді (сөздік, анықтамалық, энциклопедия, кітапхана, ғаламтор) және ақпаратты табу жолын анықтайды, берілген тақырып/сұрақ бойынша ақпаратты іріктеп алу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: сөйлемдерден зат есімдерді таба алады Көптеген оқушылар: дара және күрделі зат есімдерді анықтай алады Кейбір оқушылар : мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжап айта алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: дара және күрделі зат есімдердің ережесін біледі және мысал келтіреді Пəндік лексика жəне терминология: Талқылауға арналған сұрақтар: Дара және күрделі зат есім дегеніміз не? Мысал келтір. Жазу: жаттығуларды орындау |
Бағалау критерийлері | сөйлемдерден зат есімдерді табады. дара және күрделі зат есімдерді анықтайды. мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжап айтады. |
Құндылықтарды дарыту | Туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, табиғатты қорғай білуге тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Музыка, дүниетану, әдебиеттік оқу. |
АКТ қолдану дағдылары | ноутбук |
Бастапқы білім | дара және күрделі зат есімдерді біледі |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 3 минут
5 минут | Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру: Мақсаты: Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару. «Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз, Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!» Төрт топқа бірігу:1,2,3,4-топ «Өрмекші торы» әдісімен үй тапсырмасын пысықтау. - Зат есім дегеніміз не? - Зат есімнің сұрақтарын ата. -Зат есімнің қандай түрлерімен таныстық? - Дара зат есім дегеніміз не? - Мысал келтір. - Күрделі зат есім дегеніміз не? - Мысал келтір Бағалау: «Жалаудың түстерімен» |
жіп | ||
Сабақтың ортасы
25 минут
2 минут | Жаңа сабақ 75-жаттығу. Суреттердің көмегімен ертегі құрастырып көр. Ертегіні «Бірде аң патшасы Арыстан ормандағы аңдарды жинап алыпты. Оларға үлкен жарыс өткізілетінін хаббарлап, жарыстың талаптарын түсіндіріпті...» деген сөйлемдерден баста. Жолбарыс: - Олар жетем дегенше мен демала тұрайын. Қосаяқ: - Мәреге қайтсем бірінші жетемін?
Дескриптор:
Дәптермен жұмыс 76-жаттығу. Көп нүктенің орнына күрделі зат есімдерді тауып жаз. 1-топ: Аңдар: жолбарыс, тасбақа, мүйізтұмсық, сусиыр, т.б. 2-топ: Құстар: түйеқұс, аққу, көкқұтан, бірқазан, т.б. 3-топ: Өсімдіктер: ақжелкен, бақ-бақ, алабота, қазжуа, т.б. 4-топ: Жер-су аттары: Ақтау, Алатау, Көкшетау, Бурабай, Сырдария, т.б. Дескриптор
77-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, санамақты оқы. Санамақтағы зат есімдерді ата. Бір дегенім – білім, Екі дегенім – елім, Үш дегенім – үкі, Төрт дегенім – түлкі, Бес дегенім – балта Алты дегенім – алқа, Жеті дегенім – желке, Сегіз дегенім – серке, Тоғыз дегенім – тарақ, Он дегенім – орақ Он бір қара жұмбақ. Дескриптор
Сергіту сәті. Қара жорға 78-жаттығу Мәтінді көшіріп жаз.Мәтіннен зат есімдерді тап. Олардың дара немесе күрделі екенін айт. Құстардың ең ірісі – түйеқұс. Оның биіктігі екі метрден асады. Аяғы екі саусақты. Қанаты қысқа. Дескриптор
79-жаттығу. «Ойлан, тап» ойыны. Сандарды алып тастап, әріптерді ретімен оқып көр. Қандай сөз шықты? Б1а235л4м7ұ6з0д8ақ910 Балмұздақ Дескриптор.
81 – жаттығу. «Сыңарын тап» ойыны Жол, өнер, құйрық, бақа, Тас, егеу барыс, кәсіп Жолбарыс, өнеркәсіп, тасбақа, егеуқұйрық. Дескриптор
|
оқулық
Жұмыс дәптер
Кеспе қағаздар | ||
Сабақтың соңы 5минут | Кері байланыс Бағалау. Үйге тапсырма: 67-бет 80 - жаттығу
| Бағдаршам Жалау
| ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлай-сыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
А деңгейлі оқушыға :
| смайликтер | Қауіпсіздік техникасы ережелері: электр желісін ұстамау. | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
| ||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|