Махамбет аудандық білім бөлімі
«Үздік бастауыш сынып
мұғалімі-2017»
аудандық сайысы
Ақтоғай орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Адильшиева Лаззат
Маратжановна
Бекітілді:_______________________________
Пәннің аты: Қазақ тілі | Уақыты: 18.02.2017 жыл | Сыныбы: 2
| Мұғалімнің аты-жөні: Адильшиева Лаззат | ||
Сабақтың атауы | Етістік | ||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға етістікті сөз табы ретінде таныту. Етістік пен зат есімнің байланысын, сөйлем құрайтын жаттығулар, тапсырмалар орындау барысында байқату. Оқушылардың сөздік қорын байыту, ой - өрісін, есте сақтау, шығармашылық қабілеттерін дамыту. . | ||||
Сабақтың түрі: | Жаңа білім беру, саяхат сабақ | ||||
Күтілетін нәтиже | Оқушы: *Оқушылардың дүниетанымы кеңейіп, тиянақтылыққа тәрбиеленеді. *Етістік туралы түсінік алады, есте сақтау қабілеті артады. *Топпен жұмыс жасай отырып сөйлеу дағдыларына машықтанады. | ||||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Сәйкестендіру,топтық тапсырма ,жеке тапсырма-семантикалық карта, кері байланыс-«Бағдаршам» әдісі. | ||||
Тірек сөздер: | Мәтін құрауға арналған қима қағаздар, семантикалық кесте,тілек ағашының суреті, көрнекі суреттер, А4 формат, фломастерлер, слайд | ||||
Сабақтың кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті: | Оқушының іс-әрекеті: | Ресурстар:
| ||
Психологиялық сәт-қол шапалақтау | Сәлеметсіздер ме, оқушылар? Мен сіздермен жүздескеніме қуаныштымын. Сендер өз көңіл күйлеріңді қол шалақтау арқылы білдіресіңдер. Егер көңіл күйің жоғары болса, үш рет, жақсы болса екі рет, орташа болса бір рет қол шапалақтауымыз керек. | Оқушылар көңіл күйлерін қол шапалақтау арқылы білдіреді. |
| ||
Ұйымдастыру бөлімі | Оқушылар біз көңіл күйімізді одан әрі көтеру үшін бүгін біз орманға саяхат жасаймыз. -Менің қолымда ненің бейнесі? -Бізге қыран құс қонаққа келіпті, сендерге ала келген сыйылығы бар екен. Жұлдызшаларға жазылған топтың аттары. І топ- Жұлдыздар ІІ топ- Зеректер ІІІ топ- Білгірлер IV топ- Қырандар |
Оқушылардың жауаптары: Қыран құс.
Оқушылар топқа бөлініп отырады. | Қыран құс бейнесі, жұлдызшалар
Топтардың аттары жазылған қағаздар. | ||
Білу. Үй тапсырмасы- құпия сандық. | Қыран құстың тапсырмасы бойынша өткенге шолу жасаймыз. 1-тапсырма Біз өткен сабақта не туралы айттық, есімізге түсіріп көрейікші? Өткен сабақты еске түсіру үшін тақтада -тар, - дер, лар, -лер жалғаулары жазылған түрлі дөңгелекшелер тұр. Құпия сандықта не бар екен?
Түрлі түсті дөңгелекшелерге назар салайық не жазылған. Осы сөздерді тақтадағы жалғаулармен дұрыс жалғасақ, әдемі суреттер пайда болады. Ал, қане ненің суреті екен, табайық. Қандай сурет? Гүлдерді теріп алып, саяхатымызды жалғастырайық. |
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Дөңгелекшелерді дұрыс орналастырғанда гүлдердің бейнесі шығады. | Түрлі түсті дөңгелекшелер-гүл күлтелері, магниттер. | ||
Түсіну. Сиқырлы суреттер.
| Тақтада түрлі суреттер берілген. Осы суреттерге назар салып көрейік. Әсем табиғаттың суреті. Қандай сұраққа жауап береді? Заттардың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? Қайтті? Не қылды? деген сұрақтар қойылады. Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы - Етістік. | Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
| Суретті слайд.
| ||
Қолдану. Сәйкестендіру әдісі
Ойлан, жұптас, талқыла!
| 2- тапсырма. Керекті сөздерді өз орнына қой.
3-тапсырма. І топқа «қонды»; ІІ топқа «жауды»; ІІІ топқа «тасыды» IV топқа –«жүзді» етістіктері беріледі. | Оқушылар тақтадағы сөздерді сәйкестендіреді Оқушылар топтастырып, жұмыстарын қорғайды. | Слайд
А4 қағазы, фламастер | ||
Сергіту сәті Үн қатпа!
|
| Тақтадағы суреттерді қимыл арқылы бірге орындаймыз. | Слайд | ||
Дәптермен жұмыс. | 4-тапсырма. Көркем жазу. Ағаш жарды. Су құйды. Ұршық иірді. | Оқушылар әдемілеп дәптерлеріне жазады. |
| ||
Талдау. Жеке жұмыс- семантикалық карта | 5-тапсырма. | Оқушылар тиісті белгілерді қояды. | Парақшаға жазылған семантикалық карта | ||
«Бұл не?» ойыны- дыбыстар әлемі | Түрлі дыбыстар тыңдау арқылы ненің дыбысы екенін айырады. Не істеді сұрағына жауап береді.
|
|
| ||
«Бағдаршам» әдісі | Қызыл-түсінбедім, Сары-түсінемін,бірақ барлығын емес Жасыл- түсіндім.
| Түстер бойынша кері байланыс жасалады. | Үш түсті дөңгелектер | ||
Үйге тапсырма | «Білім керек бәріне» тақырыбына әңгіме құрау | Күнделіктеріне жазып алады. |
| ||
Бағалау
| Смайликтер арқылы бағалау |
|
|