Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы | Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? |
| |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 5.1.1.1 процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру | ||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Процессор мен қатты дискінің қызметін атап көрсетеді
| ||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Процессор мен қатты дискінің түрлерін ажырата алады
| |||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Компьютерге жүктелген барлық бағдараламалар қатты дискіде сақталатынын анықтайды | |||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану.
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Термин сөздер: Микропроцессор, қатты диск | ||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
| СТО, жауапкершілік, қарым-қатынасжасау, әрқашан оқуға дайын болу | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі, физика, математика | ||||||||||||||
Алдыңғы білім | Қауіпсіздік ережелерін біледі. Қауіпсіздік техникасы ережелерін бұзудың салдары туралы түсінеді . | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері
| Ресурстар
| |||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосфера қүру, «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша бір-біріне жылы лебіздер айту.
| Жүрекеше беру арқылы
| |||||||||||||
| «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Компьютер құрылғыларының түрлері бойынша қиында картинкалар тарату. Суреттегі компьютердің негізгі, қосымша және тасымалдаушы құрылғылар арқылы топқа бөлінеді
| қиында картинкалар «Мозайка»
| |||||||||||||
| Алдыңғы сабақты қайталау: «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау.Қойылған.сұрақтарға жылдам жауап береді. Сабақтың басынан соңына дейін өзін-өзі бағалау әдісі бойынша тапсырманың орындалу деңгейіне қарай өзін-өзі бағалау парақшасы арқылы бағалайды және мұғалім формативті баға береді
| бағалау парақшалары
| |||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин
| Қызығушылығын ояту: «3 таяқша әдісі» Оқушыларға процессор мен қатты дискінің суретін көрсетіп, 1 сұрақ қоямын: суреттегі құрылғылардың атауын ата? 1 жауап, 1 идея әр топ өз ойларын айтады. Жаңа тақырыбымыз қалай аталуы мүмкін? Топтасып тақырыпты ашады.
|
| |||||||||||||
| Оқулықпен топтық жұмыс: «Айналмалы бекет» әдісі бойынша оқулықтағы §2 оқып, түсінгендеріңді фличарт қағаздарға түсіріп топтасып, тақырыпты ActivStudio бағдарламасы арқылы түсіндіреді.
| Оқулық, фличарт қағаздар, маркерлер, ActivStudio бағдарламасы
| |||||||||||||
Практикалық жұмыс 15 мин
| №1 жұптық жұмыс
|
| |||||||||||||
|
|
| |||||||||||||
Дескриптор
| Білім алушы: - құрылғылардың атауын жазады; - процессордың және қатты дискінің қызметін көрсетеді.
|
| |||||||||||||
| №2 жеке жұмыс Қатқыл дискінің схеммасын қарап шығарылған төртбұрыштарды толтыру
|
| |||||||||||||
Дескриптор
| Білім алушы Қатты дискінің құрлысы туралы жазады.
|
| |||||||||||||
| №3 топтықжұмыс Эйлер Венн диаграммада «Процессор мен қаттыдискінісалыстыру»
|
| |||||||||||||
Дескриптор
| Білім алушы Процессор мен қатты дискінің ортақ қасиеттерін анықтап салыстырады
|
| |||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
| Үйге тапсырма: Компьютердің құрылғылары .12-13 беттер (оқуға)
|
| |||||||||||||
| Кері байланыс Оқушылар сабақта Білдім, Үйрендім, Үйренгім келеді кестесі бойынша стикерлергежазады.
| Стикерлер
| |||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||
«3 таяқша» әдісі – диолог және қолдау көрсету тәсілі «Айналмалы бекет» әдісі «Ыстық орындық» әдісі | Оқушыларды материалды игеру деңгейін анықтау мақсатында тапсырма орындау барысында тиімді кері байланыс беріп отырамын. Оқушылар өзін-өзі әр тапсырма бойынша «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Оқушыларды қалыптастырушы бағамен «Бағдаршам» әдісімен бағалаймын.
| Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтауды үнемі айтып отырамын. Адам мен компьютер арасындағы арқашықтықты сақтау ережелерін түсіндіремін. Көзге, қол білезіктеріне жаттығулар жасатамын. |