Конспект урока английского языка
Дата: 15.10.2013г.
Класс: 7 «А»
Тема: I have been waiting
Практическая цель: ознакомление с новым грамматическим материалом
Образовательная цель: введение нового правила The Present Perfect Continuous Tense
Развивающая цель: формирование аналитических способностей учащихся
Воспитательная цель: развитие культуры взаимоотношений при работе в коллективе
Этап | Задачи этапа | Деятельность учителя | Деятельность учеников | Время | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
начало урока | введение в атмосферу иностранного общения | -Boys and girls, good morning! I am glad to see you. Sit down everyone who is wearing white trainers (checked shirt, scarf, suit, striped blouse etc.) | -Good morning! | 2 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
речевая зарядка | совершенствование речевых навыков | -How are you today? Who is absent? Tell me, what clothes do you wear in winter/summer? What do boys usually wear? What do girls usually wear? | -I am fine (so-so, super, not bad), thank you. отвечают на вопросы | 3 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
фонетическая зарядка | совершенствование слуховых и произносительных навыков | -Let’s read the poem about shoes all together: I have galoshes for rainy days, And sandals for the sun, Shoes for playing out of doors, And party shoes for fun. Do you remember items of clothes? Let’s check and make crossword:
| читают стихотворение разгадывают кроссворд | 8 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
контроль домашнего задания | проверка усвоения учащимися употребления too и enough | -Let’s check your homework. You rewrote the sentences using too or enough. Read one by one. | отвечают домашнее задание | 5 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
центральная часть урока | развитие внимания; введение нового лексического материала; совершенствование слуховых и речевых навыков; ознакомление с новым правилом | -Look at the board and find the odd one out in each lines: a) cap, shoes, sandals, boots; b) coat, scarf, mittens, T-shirt; c) suit, trousers, dress, trainers.
-Open your vocabularies and put down the new word: To try on – примерять For example: to try blouse (trousers, skirt, clothes) on.
-Write the missing letters: Tr..ners, tr..sers, sk..t, s..es, ja..et.
-Open your student’s books at p.36, ex.1 How do you think have boys and girls shopping habits? What? Let’s read and translate statements, then you should say, what are the statements said girl or boy. Which statements are true for you?
-Now, we will listen to dialogue between 2 friends Liz and Rosie in the department store. You should answer how Liz feels at the beginning and at the end of the talk: proud, sad, unhappy, interesting, angry or tired. -Let’s listen to story once again and then you will answer how long has Rosie been trying on clothes?
-Now, we will learn a new rule – The Present Perfect Continuous Tense. It is formed so: + I/you/we/they + have been+ Ving he/she/it + has been + Ving - S + have/has + not +been+ Ving ? Have/Has + S+ been + Ving?
Употребляется для выражения длительного действия, которое началось в прошлом и продолжается в настоящем (Example: I have been waiting for my brother for a long time.); а также – для выражения действия, которое началось в прошлом и закончилось непосредственно перед моментом речи (Example: The ground is wet, it has been raining.). В предложении всегда указывается период времени, в течение которого совершалось действие. Words-markers: recently/lately, all day/evening/night/year, since, for. Это время употребляется в вопросах, начинающихся с How long (Как долго) или Since when (С каких пор). Example: How long have you been cleaning a car? Глаголы to be, to know, to want, to like, to believe, to see не употребляются в Continuous, поэтому вместо The Present Perfect Continuous употребляется The Present Perfect: Example: I have been here for two hours. Alice has been learning English for 6 years. I have been reading a lot recently. (+) I have not been reading a lot recently.(-) Have I been reading a lot recently? (?) | ищут лишнее слово; записывают в словарь новое слово; дописывают пропущенные буквы; отвечают на вопросы; слушают диалог и отвечают на вопросы по диалогу; записывают в словарь правило; | 20 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
заключительная часть урока | усвоение нового грамматического материала | -Let’s open the brackets: a) Tom and Mary (to build) the house for 3 years. b) They (to watch) TV since 9 o’clock. c) I (to drink) tea for 5 minutes. d) He (to work) in the garden for 3 hours. | выполняют задание в тетради | 4 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
домашнее задание | объяснение домашнего задания | -Your home task: ex.4, p.38 (SB); Ex.1, p.18 (WB) | записывают домашнее задание | 1 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
рефлексия | подведение итогов урока | -Thank you for the lesson. You are well done! | ставят отметки в дневник | 2 мин |
1