«Весна — лето 2024»

М. Дулатов "Наурыз" (4 -сынып)

Білімділік.Өлеңге сүйеніп, наурыз айында болатын табиғаттағы өзгерістер туралы айтып беруге және «Наурыз» мерекесі туралы түсініктерін кеңейту. Өлеңнің мазмұнын ашып түсіндіру, мәнерлеп оқуға үйрету. М.Дулатов өмірімен таныстыру.Өлеңдегі ойды жеткізе білу қабілеттерін дамыту, Табиғат өзгерістерін түсіне білуге, қазақ халқының дәстүрлерін құрметтеуге тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру. 2.Дамытушылық. Өлең оқу дағдысын жетілдіру, ұйқас бойынша талдау қабілетін, белсенділігін арттыру. Сөздік қорының молаюына ықпал жасау.

Тәрбиелік: Халқымыздың тұрмыс-тіршілігі мен салт-дәстүрін оқушы санасына сіңіре отырып, оны қастерлей білуге тәрбиелеу

Олимпиады: ЗОЖ 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Кабинет: 205 Мұғалімнің аты-жөні: Исенбаева Н.

Әдебиеттік оқу

Күні: 06.03.18ж.

Сынып: 4 «Д»




Сабақтың тақырыбы:

М.Дулатов Наурыз (Жаңа жылы)

Сілтеме

Әдебиеттік оқу оқулығы, Алматы «Атамұра» 4 сынып

Мақсаттары

Білімділік.Өлеңге сүйеніп, наурыз айында болатын табиғаттағы өзгерістер туралы айтып беруге және «Наурыз» мерекесі туралы түсініктерін кеңейту. Өлеңнің мазмұнын ашып түсіндіру, мәнерлеп оқуға үйрету. М.Дулатов өмірімен таныстыру.Өлеңдегі ойды жеткізе білу қабілеттерін дамыту, Табиғат өзгерістерін түсіне білуге, қазақ халқының дәстүрлерін құрметтеуге тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру. 2.Дамытушылық. Өлең оқу дағдысын жетілдіру, ұйқас бойынша талдау қабілетін, белсенділігін арттыру. Сөздік қорының молаюына ықпал жасау.

Тәрбиелік: Халқымыздың тұрмыс-тіршілігі мен салт-дәстүрін оқушы санасына сіңіре отырып, оны қастерлей білуге тәрбиелеу

Оқыту нәтижелері:

Табиғаттағы өзгерістерді айтады. «Наурыз» мерекесі туралы түсініктерін кеңейтеді,

Қолданылатын әдіс- тәсілдер.

Талдау, әңгімелеу, сұрақ -жауап, салыстыру.

Сабақта қолданылған модульдер

АКТ Интерактивті тақта, слайдтар, А-4 парағы, маркер, стикер.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ



Сабақтың барысы.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі:

(2 минут)

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,
Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.
Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер
Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!



Топқа бөліну

(2 минут)

Гүлдерге жазылған атаулар бойынша топқа бөлінеді. «Сүт тағамдары», «Ұлттық ойындар», «Наурыз көже».

Түрлі- түсті гүлдерді таңдайды. Сол гүлдегі жазулар бойынша топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын

тексеру:

(8- минут)


Үйге қандай тапсырма берілгенін сұраймын. Асқар Тоқмағанбетов «Түлік туалы сабақ» өлеңі 1.Болат пен Марат неге таласты? 2.Болаттың сұрақтары? 3. Өлеңнен қандай ой түйдің?

Әр оқушы өз дайындығын көрсетеді.

Жаңа сабақ

(2 минут)













Мағынаны тану. (8-минут)




























Оқулықпен жұмыс . Ой шақыру стратегиясы

  • Бұл қай жыл мезгілі?

  • Көктем.

  • Ал көктемнің алғашқы айы қалай аталады?

  • Наурыз.

  • Наурыз дегенде есімізге не түседі.

  • Наурыз айындағы мерекелер. Ұшып келе жатқан құстар, өрісте жайылып жүрген мал, жайқалып өсіп жатқан гүлдер. Наурызда қандай өзгешеліктер,табиғат құбылыстар болады екен?



Міне жаңа сабағымыздың тақырыбын ашып алдық. Бүгін біз М.Дулатовтың «Наурыз» өлеңімен танысамыз.Ақын,қоғам қайраткері, жазушы,көсемсөз шебері,қазақтың аса көрнекті ағартушысы

Толықтырулар:

.Туған жері — Сарықопа уезінің, Торғай облысының үшінші ауылы (қaзipгi Қостанай облысының Жанкелдин ауданына қарасты "Қызбел" ауылы). Әкесі -Дулат аймағына аты шыққан шебер кісі болған, ер тұрман жасап, етік, мәсі тіккен. Шешесі-Дәмеш о әнші кісі болған. Әкесі балаларын жастайынан оқуға береді. Алғашқыда бала Міржақып ауыл молдасынан оқып, хат таниды.
Кітаппен жұмыс

М.Дулатов туралы мәліметті оқып танысу.

«Наурыз» өлеңін мұғалімнің мәнерлеп оқып беруі, өлеңге талдау.

Оқушылардың кезектесіп оқуы.

Дәптермен жұмыс

Өлеңнің 2 шумағын көшіріп жазу, талдау жасау

Ойнаған анау бала,

Көкорай жалын дала.

Егіндік егін еккен,

Ұзамай болар жаңа.

1 шумақ, 4 тармақ, 2 бунақ, 7 буын

  • «Өшпес өмір өнегелері» тарауынан М.Дулатовтың қандай шығармасымен таныстық?

  • Шешенің балаларын сүюі.

Қосымша мәлімет

- Наурыз қандай мейрам?
- Наурыз мейрамы - ежелгі заманнан қалыптасқан жыл бастау мейрамы. Қазіргі күнтізбе бойынша (наурыздың 22) күн мен түннің теңесуі кезіне келеді. Көне парсы тілінде нава - жаңа рәзаңһ - күн, «жаңа күн» мағынасында, қазіргі парсы тілінде де сол мағынамен қалған









Топтау . оқушылар өз білгендерін ортаға салады, топтайды. Авторлар туралы дерек алады




Топтық жұмыс.

(6- минут)

 Ойға түстім ойландым
Наурыз туралы бейнекөрініс. Ал балалар,бейнекөріністен алған әсерлерің бойынша келесі тапсырманы орындайық. 1т: Наурыз туралы суреттер салу 2т: Наурыз туралы өлең шумақтарын құрастыр 3т: Наурыз мерекесіндегі ұлттық тағам 

2. Жаппай жұмыс: Наурыз мерекесі туралы өз білетіндерін айтады


Сергіту сәті 1-минут


«Қош келдің Наурыз» әні


Топтық жұмыс 5-минут


. «Білгенге маржан» ойыны

1.Ерулік беру дегенді қалай түсінесің?

2.Құдайы қонақ дегеніміз не?

3.Мәйек дегеніміз не?

4.Ең көп сақталатын ұлттық тағам?

5.Сыбаға дегенді қалай түсінесің?

6.Наурыз көк дегеніміз не?

7.Наурызша дегенді қалай түсінесің?

8.Наурыз тойының өзіне тән үлкен ырым асын ата?



3-минут

Шығармашылық



1-топ Наурыз айына сәйкес келетін мақал- мәтел жаз. Орыста мейрам көп, қазақта айран көп. Наурыз көже қалғанша, жаман қарын жарылсын!

Наурыздан соң қыс болмас, Мизамнан соң жаз болмас.

Сәуір болмай, тәуір болмас.

Көктем туа Наурыз келер 

Күн менен түн теңелер.

Жақсылықтар жиынтығы – әз-Наурыз.


Әр топ өз идеяларымен ұсыныстарымен таныстырылым жасап, өз жұмыстарын қорғайды.


Көрініс (сахналау) Күн мен Түн шығады ортаға.
Күн: Сәулесі мол Күнмін,
Түн: Жұлдызы көп Түнмін.
Екеуі бірігіп: Бүгін біздер бірдей боп,
Теңелеміз бүгін біз.
Түн: Ал ертең, күн ұзақ,
Күн: Түн қысқарар бірақ.
Екеуі бірігіп: Ұйқы қанбай қалып,
Жүрмеңдер тек бірақ.





3-топ

Ұлттық ойындарды жаз.


Сабақты қорыту (2-минут)

 «Наурызда» тақырыбында шағын мәтін құрау





Бағалау.

Бағалау

Асықпен бағалау

Рефлексия (1- минут)


«ББҮ» кестесін толтырады. Білемін. Білгім келеді. Үйрендім


Жеке жауап береді. «ББҮ» кестесін толтырады.


Үйге тапсырма


 М.Дулатов туралы дерек, өлеңді жаттау


Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету..






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее