«Весна — лето 2024»

Математика сабағында жеке тұлғанының таным белсенділігін арттыру

Бүгінгі таңда білім деңгейінің, тәрбие деңгейінің күрт кемуіне бүкіл дүние жүзінің педагогтары алаңдаушылық туғызып отыр. Себебі, үлгерімнің жоғарғы процентіне қол жеткізу бірінші кезектегі міндет саналып, оқытудың барлық үрдісі әр түрлі тестер мен емтихандарды жаттап алуға және тапсыруға алып келді.

Сол себепті білімнің белгілі бір көлемін ғана игеріп, одан қала бере күнделікті материалдық қажеттіліктерді қамту (яғни күн сайын жеу, киіну, ішу, баспаналы болу) деңгейінен аса алмай отыр, соған байланысты әлем педагогтары ерекше дабыл қағып, оқытудың әр түрлі формаларын енгізіп, XXI ғ. білім деңгейін өз дәрежеге жеткізу үшін жанталасуда, оқытудың жаңа технологиялық жолында, оқытудың жаңа технологиялық жолын ұсынуда, атап айтсақ: традициялық /дәстүрлі оқу жүйелері/, модернизациялық технология /жетілдіру, заман талабына сай көнені жаңғырту/, альтернативтік технология /екі не одан да көп шешім, нұсқаның біреуін таңдау/, дамыта оқыту технологиясы, авторлық мектеп /өзіндік/.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сыныбы: _5 «А» Пәні: математика


Сабақтың тақырыбы:

Жай сандар мен құрама сандар тақырыбын қайталау

Сабақтың мақсаты:

Жай сандар мен құрама сандарды ажырата алу, тесті өз бетінше шешуге үйренуге ықпал ету, берілген есептерді шығара білуге, логикалық ойларын қалыптастыру

Табыс критерийлері:

  • Тақырыпты өзі ашады

  • Жай сандар мен құрама сандарды ажыратады

  • Мысалдар келтіре алады

  • Өз бетінше тестпен жұмыс жасайды

  • Жай сандар мен құрама сандардың бөлгіштерін таба біледі

Сабақ түрі:

Аралас сабақ


Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

1 мин

Ұйымдастыру

Оқушыларды түгелдеу

Сабақта жоқ оқушыларды айтады


2 мин

Кері байланыс

Өткен тақырып бойынша түйген ойлары мен түсінбеген сұрақтарына байланысты пікірлерін айтады, ортаға салып түсініктерін тереңдетеді.

Топқа ат

«Жай сандар» тобы, «Құрама сандар» тобы

2 мин


Таратылған кеспе қағаздар арқылы топқа бөлініп отырады

Кеспе қағаздар

5 мин

Өтілген тарауды қорытындылау


2

12



24

8

3



6

4





1



19




19



Анықтама айту

Өткен сабақ бойынша алған түсініктерін плакат бетіне түсіріп, ортаға шығып қорғап, бірінің ойын бірі қорытындылап тұжырым жасайды.






Бір топқа құрама санды, екінші топқа жай санды беріп, олардың бөлгіштерін табуды, плакат бетіне түсіру

Плакат, маркер


Бірін-бірі бағалау

2 жұлдыз (жақсы жағы)

1 тілек (ұсыныс)

10 мин

Тестпен жұмыс

Бағалау критериі «5»-5, «4»-4, «3»-3

Жай сандар мен құрама сандарды ажырата біледі, жауаптарын таба біледі

Тест парақшасы деңгейіне қарай

2 мин

Сергіту сәті

Жаңбыр жауды



16 мин

Оқулықпен жұмыс

Оқулықтан №263, 266 есептерін шығарады және бір-біріне көмек береді


Оқулық, дидактикалық материалдар



263

Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер:

1 топ 14 2 52 2

7 7 26 2

1 13 13

14=2·7 1

52=2² ·13


2 топ 105 3 78 2

35 5 39 3

7 7 13 13

  1. 1

105=3·5·7 78=2·3·13


266

а:b бөліндісінің мәнін табыңдар:

1) a=5·7·13

b= 7·13

a:b=(5·7·13): (7·13)=15


2) a=11·13·41

b= 11·41

a:b= (11·13·41): (11·41)= 13




Өзара бағалау, бір-бірінің есебін тексеру












Тақтаға шығып шығарады


Жауабын бағалау

3 мин

Бағалау

Оқушылардың табыс критерийге байланысты жұмыс жасау

Тапсырмаларға қатысты, жұмыстарының нәтижесіне байланысты бағалайды

Смайлик

4 мин

Рефлексия

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасап, стикерге жазып түсінік парағын жапсырады

Стикер, бағалау парағы,

1 тілек,

2 жұлдызша

Не сәтті өтті?

Не сәтсіз болды?


Нені дамыта алар едім?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее