«Зима 2025»

Разработка урока "Іменник. Узагальнення"

Урок-ярмарка по теме "Іменник. Узагальнення вивченого"

Олимпиады: Всеобщая история 5 - 11 классы

Содержимое разработки

ІМЕННИК. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

Мета: узагальнення та систематизація знань учнів з теми «Іменник», корекція знань; розвиток критичного мислення методом передбачення, логічного мислення, вміння аргументувати свої думки; виховання свідомої потреби до знань, бережного ставлення до природи та надбань свого народу, життєвої компетенції.

Обладнання: таблиці «Іменник», «Схема морфологічного розбору іменника», схема етапів уроку, індивідуальні картки, ілюстрація до тексту з розвитку критичного мислення, елементи українського побуту, музичне оформлення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Форма проведення: урок-ярмарок.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

  1. Привітання гостей.

  2. Перевірка готовності до уроку.

(Звучить українська народна му­зика.)

  • Сьогодні на уроці ми буде­мо виконувати важливу й цікаву роботу. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з великим бажанням, використовуючи знання попередніх уроків.

  1. Актуалізація опорних знань учнів

  • З давніх-давен у багатьох наро­дів відбувається так, що, завершу­ючи яку-небудь серйозну і важливу справу, люди влаштовують або свя­то, або організовують виставку чи ярмарок. Я пропоную вам провести не просто урок української мови, а урок «Український ярмарок», тому що ви теж завершили важливу спра­ву — вивчення теми «Іменник».

  • Що ж означає слово «ярмарок»? Воно прийшло з німецької мови й означає щорічний базар. Це — торг, що відбувається регулярно на

певному місці і в певний час. Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей подивитись, і себе показати. На ярмарку завжди цінувалось все найкраще, тому мені б хотілося, щоб девіз нашого уроку звучав так: «Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим».

Уявіть собі, що ми вирушаємо на «Український ярмарок».

На ярмарку нашому веселому, багатому Є чим милуватися і є шо придбати.

А купити на нашому українському ярмарку можна тільки за знання.

Ось ми і підійшли до першої лавки.

1. Лавка «Тема уроку»

Подивимось, що пропонує нам перша лавка.

Кросворд. Впишіть у клітинки українські відповідники російських слів. У виділеному вертикальному рядку ви побачите назву частини мови, над якою ми будемо працювати.

1. Год рік

2. Метель заметіль

3. Гололед ожеледиця

4. Коньки ковзани

5. Санки санчата

6. Февраль лютий

7. Елка Ялинка



  • Молодці! Ми купили весь товар, який був у першій лавці. Яке слово в нас вийшло?

Сьогодні ми будемо узагальнювати знання про іменник, набуті на попередніх уроках; удосконалювати навички використання іменників у зв’язному мовленні; вчитися критично мислити. (Запис числа і теми уроку.)

  1. Лавка Знавців.

  • Друга лавка пропонує нам купи­ти розповідь про іменник як части­ну мови за опорним конспектом.

Давайте розповімо про іменник за допомогою опорного конспекту і моїх питань.

  1. Що називає іменник?

  2. Які бувають назви іменника?

  3. На які питання відповідає імен­ник?

  4. Відповідно до питань він означає назву.

  5. Що має іменник (приклади)?

  6. Як змінюється?

  7. Всі іменники поділяються на...

  8. Які іменники поділяються на групи?

  9. Чим іменники виступають в реченні?

  • Добрий товар купили у цій лавці та ще й себе показали.

  1. Лавка «Українські обереги»

  • У кожного народу є свої улюблені речі, дерева, рослини. Верба, кали­на, барвінок, рушник нерозривно пов'язані з українським народом. Ось верба — символ краси, непе­рервності життя. Калина — символ кохання, краси і щастя. Барвінок — символ вічності. Рушник — це теж символ українського народу. «Дім без рушників,— говорилось у наро­ді,— як сім’я без дітей». Він — ста­ровинний оберіг дому.

Подивіться на рушники, якими прикрашено класну кімнату. їм вже більше 75 років. їх вишивала і плела мереживо ще моя бабуся. І для мене вони залишаються символом мис­тецтва людських рук та спогадом про мою бабусю.

  • Провідміняємо біля дошки слова калина, барвінок.

  1. Лавка Здоров’я

Вам пропонується фізкультхвилинка для очей.

(Звучить спокійна музика.)

  • Розслабтесь. Заплющте очі. Уявіть собі куточок чарівного засні- женого лісу. Розплющте очі, поди- віться вгору, вниз, вліво, вправо. Знов заплющте очі, розплющте. Працюємо далі.

  1. Лавка «Четвертий зайвий»

Тут пропонується цікава робота. Випиши зайве слово

сніжна

зима

малював













пухнаста

вкривалась

співав

зелена

заметіль

сніг


ялинка

вітер

кружляє



  • Складіть з цих слів речення. Ялинка вкрилась снігом.

  • Поширте це речення словами з першого стовпчика.

Зелена ялинка вкрилась пухнас­тим снігом.

  • Користуючись схемою, зроби­мо морфологічний розбір слова снігом.

  1. Лавка «Критичне мислення»

  • Зараз ми працюватимемо над оповіданням за допомогою методу передбачення.

Чи задоволені ви тим, як закінчилася ця історія?

Система питань на тлумачення

Читання з передбаченням

Питання на тлумачення

І

1. Настав останній день старого року.

2. Випало багато снігу, і маленьку ялинку засипало до тоненької верхівки.

3. «Тільки б пережити цей день, щоб не зрубали»,— подумала ялинка і побачила людину.

4. Вона йшла прямо до неї.

Чому ялинка дуже хвилювалась в останні дні старого року?

Чому людина прямувала саме до цієї ялинки?

Як на вашу думку розгортатимуться події далі?

II

1. Людина сильно труснула ялинку.

2. Осипалися важкі пласти снігу з гілок.

3. Ялинка беззахисно розправила перед людиною свої пухнасті зелені лапи й втратила свідомість.

Чому людина сильно труснула ялинку?

Що зробить людина з маленькою ялинкою?

Чому ялинка втратила свідомість?


III

1. Коли ялинка опритомніла, вона була жива і стояла на тому ж місці.

2. На її гілках висіли легкі кольорові кульки.

3. Вся вона була оповита сріблястими нитками

Чому ця людина при-красила ялинку новорічними іграшками саме в лісі, а не вдома?

  • Що, на вашу думку, подумала ялинка про цю людину, коли опритомніла?

Аналітичні питання.

  • Як, на вашу думку, чи це найкра­щий варіант кінцівки розповіді?

  • Коли людина відчуває повноту щастя, радості? (Коли гарно не тільки їй, а й іншим.)

  • Можливо, у вас є кращі варіан­ти кінцівки? Якою б могла бути інша кінцівка розповіді?

Це останнє питання і стане домаш­нім завданням.

Скласти міні-твір про новорічну ялинку з власною кінцівкою і під­готуватись до контрольної роботи з теми «Іменник».

  1. Лавка «Народна мудрість»

  • У цій лавці у нас буде робота в парах з індивідуальними карт­ками, які лежать у вас на партах, на написання не з іменниками. В картці парами спробуйте викона­ти все завдання, а в зошити запи­шіть лише те прислів’я, яке під­ходить до оповідання про ялинку з попередньої лавки.

{Коментована перевірка)

  1. Краще на волі на вітці, чим у не(во- лі) в золотій клітці. 2. Не(правдою) далеко зайдеш, та назад не вернеш- ся

3. Казки були йому не(вигадкою), а билицею. 4. Не(сокира) теше, а чоловік. (З нар. творчості)

  • Ви працювали парами. Тому спо­сіб оцінювання в цьому виді робо­ти — взаємоперевірка.

  1. Лавка «Контрольна вага»

  • На наступному уроці у вас запланована контрольна робота з теми «Іменник». Тож, купимо 6 питань, за допомогою яких ми дізнаємося, з якими знаннями ви підійшли до контрольної роботи.

  1. Скільки відмінків в українській мові?

а) 6;

б) 7.

  1. Який відмінок становить почат­кову форму слова?

а) Кличний;

б) називний.

  1. Скільки відмін в українській мові?

а) 4;

б) 3.

  1. До якої відміни належить імен­ник мати?

а) До І в.;

б) III в.

  1. Який відмінок вживають при звертанні?

а) Місцевий;

б) кличний.

6) Залежно від кінцевого приголосного іменники яких відмін поділяються на групи:

а) І і II в.;

б) III і IV в.?

У даному виді роботи спосіб оцінювання — самооцінка. Правильні відповіді — на дошці (б б а б б а). На полях поставте олівцем кількість отриманих балів. За 6 правильних відповідей — 11 балів, за кожну помилку знімається 2 бали.

  1. Лавка «Хвилинка-веселинка»

У цій лавці пропонуються усмішки із шкільного життя. Але зверніть увагу, які граматичні значення іменників ви в них почуєте.

Максиме, провідміняй іменник «трактор».

Трактор, тракториця, тракторе-ня. (Відмінок)

Олено, якого роду «парта»?

Якщо Олегова — чоловічого, якщо Тетянчина — жіночого, а якщо та, де сидять Наталка і Віталій,— то середнього. (Рід)

Як, на твою думку, Сашко, слово «штани» дається в однині чи в множині?

Верхня частина в них — однина, а нижня — множина. (Число)

  1. Лавка «Загадкова»

А в цій лавці цікаві загадки. Купимо їх?

Відгадайте загадку і визначте відміну відгадки.

1. Хоч сам не біжить, а іншим стояти не дозволяє. (Мороз)

2. Що росте догори коренем? (Бурулька)

3. Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)

4. Ніжна зірка сніжно-біла На рукав мені злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

5. І в огні не горить й у воді не тоне. (Лід)

6. Неживе, а з людиною ходить. (Тінь)

7. Влітку сірий, взимку білий. Його дитя. (Зайченя)

Сподобалися загадки?

  1. Книжчина лавка

У цій лавці нам пропонується робота з підручником. Впр. 204, С. 93. Зачитайте завдання. Це — коментоване письмо. Спішить, роз-крийте дужки, вживаючи імена та по батькові у потрібному відмінку.

ІІІ. Підсумок уроку

  • Ось і закінчується наша подо­рож на «Український ярмарок». Ви відвідали багато місць і купили все, що вам забажалося. Ви — молодці, купили потрібні товари, показавши чудові знання. Але весь ярмарок не можна відвідати за один раз. Ми повторили всі відомості про іменник, отримали домашнє завдання й оцінки, а ще оцінити ваші знання нам допоможуть зошити, бо ми використовували багато видів оцінювання. Це і взаємоперевірка, і самооцінка. Також ми розвивали критичне мислення, використовуючи метод передбачення.

Гадаю, що все те, що відбувалося сьогодні на уроці, допоможе вам у виробленні свідомого ставлення до знань, надбань нашого народу, а також сподіваюся, що сьогодні ми разом зробили крок у формуван­ні нашої життєвої компетенції, бо саме зараз формується наше береж­ливе ставлення до навколишнього середовища.

Все, що ми придбали на ярмарку,— це знання. Це такий товар, який завжди знадобиться в житті, його за плечима не носити. І я сподіваюся, що ці знання допоможуть вам при вивченні наступних тем.

УРОК 2

Тема: «Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів з теми “Іменник”»

Мета: узагальнити та системати­зувати знання учнів з теми «Імен­ник», провести корекцію знань; привернути увагу учнів до збере­ження власного здоров’я як най­вищої цінності життя; розвивати логічне мислення, вміння аргумен­тувати свої думки; виховати свідому потребу до знань, бережне став­лення до свого здоров’я, життєву компетенцію; формувати позитив­ну мотивацію на здоровий спосіб життя.

Обладнання: таблиці «Іменник», «Схема морфологічного розбору іменника», схе­ма етапів уроку, кросворд, плакати «Якщо хочеш бути здоровим», «Негативні фактори здоров’я», «Від чого залежить здоров’я», кошик з овочами, елементи українського побуту, музичне оформлення

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Форма проведення: урок-подорож.

Здоров’ядорожче золота.

В. Шекспір

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Діти! Доброго дня!

Сьогодні на уроці ми будемо виконувати важливу і цікаву роботу. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з великим бажанням, використовуючи знання попередніх уроків.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Вступна бесіда вчителя.

Скажіть, будь ласка, як я з вами привіталась?

Так. Доброго дня! А ще які щирі привітання ви знаєте? (Здрастуйте! Доброго вам здоров’я!)

Доброго вам здоров’я! Як багато і які чудові вітання у нашого народу! І кожне слово, сказане від щирого серця і з приємною посмішкою на устах, додає сили і наснаги, бо най-більше багатство людини — її здоров’я. Без нього втрачають цінність матеріальне забезпечення, краса і навіть розум. Тому сьогодні на уроці ми будемо не лише узагальнювати знання, набуті з теми «Іменник», а й говорити про здоровий спосіб життя. Сьогодні у нас урок-подорож, а ось і перша наша зупинка.

1. Зупинка «Повідомлення теми уроку».

Зараз, розгадавши кросворд, ми дізнаємось, що є однією з найвищих людських цінностей.

1. З чого потрібно починати день? (Із зарядки)

2. Хто є найдосконалішим витвором природи? (Людина)

3. Що миліше над усе (за народною казкою «Мудра дівчина»)? (Сон)

4. Що є найкращим відпочинком після напружених занять у школі? (Спорт)

5. З неї на 80 % складається кожний із нас. (Вода)

6. Чим багаті овочі та фрукти? (Віта-мінами)

7. Останній на добу прийом їжі? (Вечеря)

Молодці! Ще багато років тому великий англійський драматург

В. Шекспір сказав важливі слова: «Здоров’я — дорожче золота».

Запишемо їх у зошити.

Якою частиною мови є всі відповіді на запитання нашого кросворду?









3 а р я д к а

л ю д и н а

с о н

с п о р т

в о д а

в і т а м і н и

3 д о р о в ' я

в е ч е р я



2. Зупинка «Розумники й розумниці»

Давайте розповімо про іменник за допомогою опорного конспекту і моїх запитань. (Додаток 1)

Що називає іменник?

Які бувають назви іменника?

На які питання відповідає іменник?

Відповідно до питань він означає назву...

Що має іменник (приклади)?

За чим змінюється?

Всі іменники поділяються на...

Які іменники поділяються на групи?

Чим іменники виступають в реченні?

3. Зупинка «Мозковий штурм»

Організм людини — найсильніший, найсучасніший з усіх земних, але потребує до себе постійної уваги. Давно помічено, що наше фізичне благополуччя багато в чому залежить від нашого ставлення до здоров’я. Усі з дитинства знають, що здоров’я треба берегти. Але, на жаль, молодь мало цікавиться своїм здоров’ям. А воно насамперед залежить від розумного, пильного ставлення до нього саме в роки дитинства та юності.

Академік К. Биков відзначив: «Біда наша в тому, що ми вперше замислюємося про своє здоров’я тільки в тому випадку, коли починаємо втрачати його, коли, вже «зламаний» механізм і треба думати про його “полагодження”».

Діти, що ж таке здоров’я? (Відповіді дітей.)

Так. Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних недоліків. Визначте, що впливає на здоров’я, використавши словосполучення з іменниками.

(Відповіді дітей записати на дошці.)

Наукові дослідження визначили, від чого залежить здоров’я, тож подивимось на таблицю:

20 % — спадковість (запас здоров’я, який ти отримав від батьків),

10 % — медичне обслуговування;

20 % — навколишнє середовище (повітря, вода, грунт, сонячне світло, рослини і тварини)',

50 % — спосіб життя.

(Записати й визначити рід, відміну та, де можливо, групу іменників.)

А тепер назвіть негативні фактори, що впливають на здоров’я. Увага на таблицю:

Алкоголь

Паління

Наркотики

Стреси

Неповноцінне харчування

Відсутність гігієни

Низький рівень життя

Погана спадковість

Неправильний спосіб життя

Тож не можна не погодитися зі словами римського філософа Сенеки: «Люди не вмирають, вони вбивають самих себе». Як ви розумієте ці слова?

(Відповіді дітей.)

4. Зупинка «Народна мудрість»

З давніх-давен у народних піснях, казках, легендах, прислів’ях, приказках український народ оспівував, возвеличував фізично дужу, сильну, здорову людину.

Гострий розум народу швидко збагнув, що здоров’я — найцінніше багатство. Великим щастям для людини вважаються збереження здоров’я та працездатності до самої старості. Про це у фольклорі говориться дуже часто. Щодня, вітаючись між собою, люди зичили одне одному доброго здоров’я. Бажали його господарям колядники і щедрувальники на Новий рік і в Різдвяні свята. Відмінного здоров’я й довголіття зичать молодятам та їхнім майбутнім дітям гості на весіллі. Правилом доброго тону вважається під час зустрічі друзів, родичів, знайомих запитувати одне одного про здоров’я його сім’ї. Про те, що увага до здоров’я людини приділялася завжди, свідчить наявність образних порівнянь в українській мові: «здоровий як вода», «здоровий як дуб».

Ось одне з побажань: «Будь здорова як зима, весела як весна, багата як осінь».

«Народ скаже, як зав’яже.» Тож пригадайте, які народні прислів’я про здоров’я ви знаєте.

Найбільше багатство — здоров’я.

Здоров’я — всьому голова.

Здоровому — все здорово.

Без здоров’я нема щастя.

У здоровому тілі — здорова душа.

Як немає сили, то й світ не милий.

Було б здоров’я — все інше придасться.

Здоровому пір’я, а хворому каміння.

Світ великий — було б здоров’я.

Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.

Запишемо 2—3 вислови, визначимо, чим у реченні виступають вжиті іменники, визначимо їх відмінок.

Отже, вивчаймо, збираймо при-кмети, прислів’я, повір’я, при-казки, бо в них, як перли, зберігається народна мудрість.

5. Зупинка «Лабіринт здоров’я»

Так краще бути здоровим чи хворим?

Що треба робити, щоб бути здоровим?

Складемо і запишемо власні рекомендації «Якщо хочеш бути здоровим»:

багато рухайся;

чітко організовуй свій день;

вмій керувати почуттями;

поводься гідно;

вчися бачити прекрасне;

дотримуйся здорового способу життя;

правильно харчуйся.

6. Зупинка «Фізкультхвилинка».

(Звучить спокійна музика.)

А зараз настав час трошки відпочити.

Розслабтесь. Заплющте очі. Уявіть собі найкумедніші випадки, які сталися з вами за останній час. Посміхніться, бо недарма кажуть, що усмішка — показник здоров’я. Вона розтопить кригу, зігріє того, кому ви усміхнулися. Пам’ятайте про це і частіше посміхайтеся. Розплюште очі, подивіться вгору, вниз, вліво, вправо. Знов заплющте очі, розплющте. Працюємо далі.

7. Зупинка «Чарівний кошик»

Ми вже з’ясували, що для того, щоб бути здоровим треба правильно харчуватися, тобто споживати їжу, в якій багато вітамінів (а всього їх 20) та корисних мінеральних речовин.

Лікарі радять якомога більше вживати овочів і фруктів, і тоді ми будемо здоровими і забудемо про всілякі хвороби.

Ось, наприклад, картопля — улюблений овоч українців. А коли захворієте і дихати буде важко,— допоможе пара свіжозвареної картоплі.

Якщо вам не обійтися без антибіотиків, відразу після їх прийняття випийте столову ложку соку картоплі,— допоможе ще швидше. Ліків при цьому зменшуйте удвічі. Одужання настане набагато швидше.

А ось моркву, наприклад, називають коморою вітамінів, і знаєте, чому? Бо в ній вітаміни С, В1.В2, В6, В12,Д, Е, Н.К, Р, РР. Вона містить велику кількість каротину. Морква — «Міс вітамін».

Вживайте моркву разом з маслом, сметаною, олією — і ви не хворітимете ніколи, будете мати гарний голос, шкіру і волосся, буде гарний зір. Сік із моркви допоможе при нежитю, а сироп вгамує кашель. Споживайте моркву щодня — будете здорові, розумні, красиві.

А щоб підняти рівень гемоглобіну у крові, пийте сік із буряка, моркви і чорної редьки.

Залийте сік в однакових кількостях у темну пляшку, закоркуйте його тістом і на кілька годин поставте у духовку. Пити суміш треба по одній столовій ложці.

Буряк відновлює пам’ять, і це добре допомагає тим учням, які бажають краще навчатися; він поліпшує кровообіг у мозку. При хронічному нежитю промивайте ніс відваром буряка, закапуйте.

Якби серед овочів влаштували змагання за титул «Містер віта-мін», то перець солодкий одержав би чотири золоті медалі; за каротин (зміцнює імунну систему, поліпшує зір), за вітамін Р (бальзам для судин і капілярів, для всієї серцево-судинної системи), за вітамін С. А четверту медаль заслуговує перець за надання організмові здатності засвоювати організмом залізо, яке необхідне для нормального кровотворення. Ось такий він, перець.

Піфагор писав, що капуста постійно підтримує бадьорість, добрий настрій. А римський лікар Катон зазначив: «Капуста вижене біль з голови, очей, цілком тебе вилікує». Цей овоч зміцнює організм, усуває безсоння та головний біль, знижує температуру.

Вітаміну Су капусті —як у лимонах. Крім аскорбінової кислоти, є ще й рутин. А разом ці два вітаміни одержали назву аскорутин, що зміцнює судини. Скажімо, якщо часто йде з носа кров, їжте капусту — минеться!

Ну що ж, багато нового дізналися про наші овочі? Хто є «Міс вітамін» і «Містер вітамін»?

(Морква, перець.) Провідміняймо ці слова.

(Після виконання діти міняються зошитами в парах. Коментоване читання, спосіб оцінювання — взаємоперевірка.)

8. Реклама «Бабусині секрети»

Ви любите цибулю?

Жоден салат не може без неї обійтися. Саме цибуля підтримує в організмі рівновагу вітаміну С. Її фітонциди згубно діють на мікроби та віруси. Тому, коли хворієте, покладіть у кімнаті кілька шматочків цибулі, щоби повітря було насичене її запахом.

9. Зупинка «Українська екзотика»

Друзі, ви сьогодні зранку з’їли яблуко? А шкода... Треба щодня їсти одне яблуко, цей «український банан», і тоді ви цілий рік не хворітимете. Бо яблуко містить вітаміни Р, С, К, Е, РР, а також пектин, що затримує розвиток вірусу грипу. Тому варто прислухатися до відомої приказки:

«Яблуко щодня, і лікар не потрібний. Яблуко щодня, і в табелі — “відмінно”».

(Записати приказку, слово яблуко розібрати як частину мови. Один учень працює біля дошки.)

10. Проблемне завдання «Знайди різницю»

Уважно подивіться на дошку. Перед вами два речення. Запишіть, знайдіть у них різницю та обґрунтуйте свою відповідь.

Здоровий (Прикм.) спосіб життя.

Здоровий (Імен.) завжди перемагає.

(Перехід прикметника в іменник.)

III. Підсумок уроку

Ось і добігає до кінця наша подорож. Ми зробили багато зупинок, багато чого дізналися та перевірили свої знання.

Сподобався вам урок?

Про що ви дізналися сьогодні на уроці?

Як треба оберігати своє здоров’я?

Яких шкідливих звичок треба намагатися уникнути на своєму життєвому шляху? Тож запам’ятайте:

Здоров’я — це ранок і Зі свіжим повітрям.

Це сонце, що гріє Ласкаво й привітно.

Це хвилі Дніпра,

Що нам сили дають.

Бери це сміливо.

Мій друже,— і в путь.

Здоров’я — це смак Свіжих ягід дозрілих,

Це спорт, що дає нам Наснагу і силу.

Це сон, що на крилах Нам зорі несуть.

Усе це з собою Узять не забудь.

Та тільки на цьому шляху пам’ятай:

Цурайся цигарки, від чарки тікай,

І знай, любий друже,—

У цьому житті Чи бути здоровим,—

Вирішуєш ти!

(Н. В. Василенко)

IV. Домашнє завдання

1. Підготуватись до контрольної роботи з теми «Іменник».

2. Написати твір-роздум «Здорові звички — здоровий спосіб життя».

Тексти для тренувальних диктантів з теми

ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА

Є в цій людині щось міфічне. Не тому, що достеменно не знаємо його родословної й досі губимося в здогадках про місце і день народження, ні, легендарністю овіяна сама постать Сковороди.

Розповідають: коли Григорій Савич, мандруючи безконечними дорога- ми України і Росії, заходив до села, це сприймалося як добре знамення, вважалося особливою честю запросити його до хати, нагодувати, влаштувати на нічліг...

Його бачили в стінах рідкісних на той час академічних бібліотек, за професорською кафедрою і... серед пастухів, орачів, сіячів, женців.

Хто ж він, Григорій Сковорода, чиє ім’я, вперше закарбоване на скрижалях історії малограмотним дячком Чорнуської церкви 3 грудня 1722 року, не сходить з уст народних ось уже понад два з половиною віки?

«Я — людина. Постійно блукаю нещасними степами, колючими кушами, гірськими скелями, і буря над головою, і ніде сховатися від неї. Але не спи» Цей заклик однаковою мірою Сковорода адресує і само- му собі, і численним своїм соратникам, і всім, хто може почути. «Куй собі меч! Пам’ятай, що наше життя — це нескінченна боротьба. У муках, стражданнях народиться братство людей, країна любові, без ворожнечі й розходжень. Ми створимо світ кращий. Витворимо день веселіший. Бо щастя всім без вибору потрібно». (М. Олійник.)

СІМ’Я КОСАЧІВ

Домашні літературні вечори були в сім’ї Косачів традицією. Ще в Новгород-Волинському, де батьки провели перші роки свого подружнього життя і де холодного лютневого світанку народилася Леся, ці вечори поступово набирали характеру загальних, громадських читань. Часто, крім місцевих шанувальників красного письменства, сюди приїздили з Києва відомий учений і публіцист, брат матері Михайло Драгоманов, видатний композитор Микола Лисенко, драматург і про- заїк Михайло Старицький. Не було тоді кінця-краю спогадам, читанням, пісням. Батько дуже любив декламувати Котляревського, Шевченка, мистецьки репрезентував прозу Салтикова-Щедріна. Великий Кобзар був їхнім ідеалом, пророком. З Новограда-Волинського батька переводять на службу до Луцька, а незабаром родина Косачів поселяється в Колодяжному — глухому поліському селі поблизу Ковеля. Таємничі гаї, широкі розливи трав, солов’їні ночі, самобутні легенди і пісні - все це стає колискою могутнього Лесиного таланту. Не було тут ні давніх друзів, ні порадників - їх замінила сердечна приязнь з сільською біднотою і повна казкової принадності природа. (М. Олійник)

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее