Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | Мектеп: «Аягөз қалалық № 9 бастауыш аралас мектеп» КММ | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ешкенова Айнаш Кабдешовна | ||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: 18 | Қатыспағандар: 2 | |||||||
Сабақтың тақырыбы | «Достық пен татулық - таптырмас бақыт» | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.3.1.Ауызша мәтіндер құрау арқылы сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айту | ||||||||
| Барлық оқушылар орындай алады: ауызша мәтіндер құрай отырып сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал түрлерін ажыратады | ||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ауызша мәтіндер құрай отырып сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп қолдана алады. | |||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал түрлерін қолдана отырып өз ойларын өмірмен байланыстырып айтады | |||||||||
Бағалау критерийі | - тақырыпқа қатысты ауызша мәтіндер құрай алады. - мәтін мазмұнындағы ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал заңдылықтарын ескеріп айта алады. | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: -оқушылар мәтін құрай алады -мәтіндегі ықпал заңдылықтарын ескере отырып айта алады | ||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Адал, шыншыл, тату,мейірімді... | |||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Достық қиындықта сыналады, досы көпті жау алмайды... | |||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Шыншыл дос дегенді қалай түсінесің? Дос қандай болу керек? | |||||||||
Ишара: | |||||||||
Құндылықтарға баулу | жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу | ||||||||
Пәнаралық байланыс | өзін-өзі тану | ||||||||
Алдыңғы оқу | сөз таптары | ||||||||
Жоспар | |||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы (5 мин)
| Ұйымдастыру. (шеңбер құру) -Балалар, әр адам өзін бақытты сезінуі үшін оларда не болуы міндетті? Топқа бөлу.(екі оқушы өз тобына оқушылар жинайды) Үй тапсырмасын сұрау. «Кофе таяқшалары» әдісі Өткен сабақта біз қандай тақырып өттік? Сөз таптары дегеніміз не? Қандай сөз таптарын білесіңдер? Дескриптор Қойылған сұрақтарға жауап бере алады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Топ аттары жазылған қағаздар | |||||||
Сабақтың ортасы (35 мин)
Сергіту сәті: | ЖЖ Айтылым «2 сурет 3 сөз» әдісі. Берілген суреттер бойынша диалог құрастыру.
Дескриптор Сурет бойынша диалог құрастыра алады. Диалогтегі ықпал заңдылықтарын ескеріп айтады ҚБ «ПОПС» әдісі ТЖ Жазылым Берілген сөздерді айтылуы мен жазылуы бойынша жаз Сарыарқа, басшы, Досжан, жазса, жұлдызша, көкжал
Дескриптор өз көзқарасын дәлелді түрде білдіре алады сөздердегі ықпал заңдылықтарын ескеріп айта алады сөздердегі ықпал заңдылықтарын ескеріп жаза алады ҚБ «3 С» әдісі «Достық неден басталады, достыққа не жарасады»? (Ойынды сигналды қима қағаздар арқылы ойнайды) Шарты:Егер мен айтқан оймен келіссеңдер жасыл түсті көтереміз, егер келіспесеңдер сары түсті көтересіңдер.
-Достық танысудан бастала ма? -Достыққа қамқорлық жараса ма? -Достық төбелестен бастала ма? -Достыққа мейірімділік жараса ма? -Достық ренжісуден бастала ма? -Достыққа адалдық жараса ма? -Достыққа татулық жараса ма?
ЖЖ. «Ромбтық жіктелім» әдісі. Дос туралы мәтіннің сөйлемдері шашылып берілген, соны ромб формасына салып, маңыздысынан бастап бірізділікпен дұрыс құрастыру. Ықпал түрлерін ажырат. Дескриптор ықпал түрлерін ажыратады бірізділікті сақтайды мәтін құрастырады Ж. «Синквейн» әдісі 1.Дос 2.Мейірімді, адал 3.Көмектеседі, үйретеді, сынайды 4. Татулық достар арасындағы ең керемет қасиет 5. Адал жан Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Түрлі түсті қима қағаздар Қима қағаздар Суреттер | |||||||
Сабақтың соңы
Рефлексия
(3 мин)
| Үйге тапсырма беру. «Досымды мақтан тұтамын» тақырыбына ой-толғау жазу. «Бағдаршам» Жасыл түс-барлығы түсінікті Сары түс-жартылай түсінікті Қызыл түс-түсінген жоқпын
|
«Бағдаршам»
| |||||||
Қосымша мәлімет | |||||||||
| |||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – өзін-өзі тану АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||||
Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға бұл сабақта «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» әдісі қолданылады. Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға «Дос» сөзін топтастыру тапсырмасы беріледі. Қолдауды аз қажет ететін оқушылар «Қазына іздеу» әдісі бойынша тапсырма орындайды. |
Критериалды бағалау, бағалау парақшалары, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Сабақ барысында АКТ-мен байланыс жүргізілді. Аудио, бейнежазбалар қолданылды. Жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. Достық пен татулық - таптырмас бақыт өз ойларымен бөлісу | |||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты: 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқытуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |