«Зима 2025»

Салыстырмалы атомдық масса

Жаңартылған білім беру барысында жасалған қысқа мерзімді жоспар,

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7 .3 С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым

формулалар

Мектеп: №138 Абай орта мектебі


Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Бекова Базаркул

Сынып:

7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Салыстырмалы атомдық масса

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.8 Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың

қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде

кездесетіндігін түсіну

7.1.2.9 Табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің

атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну

7.1.2.10 Салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын

білу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді

1.Элементтердің басым бөлігі қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсінеді.Табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсінеді

2.Салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

1.Салыстырмалы атомдық массаларының қатынастары арқылы элементті табады

Кейбір оқушылар үйренеді:

1.Атом массасын өлшеу үшін массаның атомдық бірлігін қолданып салыстырмалы атомдық массаны есептейді. Молекула құрамын анықтайды

Бағалау критерилері

1.Химиялық элементтердің атомдық массаларын олардың

изотоптары массасының санын арифметикалық орта ретінде есептейді

2. Химиялық элементтердің салыстырмалы атомдық

массасы жайлы анықтаманы тұжырымдайды

Оқу дағдылардың деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Салыстырмалы атомдық массасы бөлшек сан екенін біледі,бүтін санға дейін дөңгелектейді, салыстырмалы атомдық массасын есептей алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Масса атом бірлік,химиялық элемент, атом.

Салыстырмалы атомдық масса, масса атомдық бірлік м.а.б

Диалог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Салыстырмалы атомдық масса..............

Өлшемсіз шама.....................................

Массаның атом бірлігі дегеніміз..............................

Құндылықтарға

баулу

Топпен жұмыс істеу барысында бірін-бірі сыйлауға, тыңдауға, пікір алуға, өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, өз ойын ашық айту, жауапкершілікті сезіне білу, оқушы білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Физика: Салыстырмалы атомдық масса – физикалық өлшемсіз шама

Математика: Элемент атомының массасын 1м.а.б. салыстыра отырып, салыстырмалы атомдық массаларын есептеп табады.

Алдынғы оқу

Жаратылыстану. 5.3, 3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру

Сабақ барысы

Сабақтағы жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

11 мин

1 мин

2 мин



8 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу (үш топқа бөлу элемент жазып түсті қағаз қиындылары арқылы)

І топ ІІ топ ІІІ топ

Үй тапсырмасы:

-Химиялық элементтер дегеніміз не?

-Адам ағзасында кездесетін элементтер туралы не білесіндер ?

Оқушылардың дұрыс жауаптарын фишка арқылы бағалау.

Ой қозғау

Оқушылар суретке қарап тапсырма шешеді, яғни сабақ тақырыбын біледі. Білім шыңына барып атомдар жайында мәлімет жинау керектігі түсіндіріледі.

Атомдардың массасын граммен не килограммен өлшеуге бола ма?






Сұрақтар сурет арқылы беріліп сабақтың мақсаты айқындалады

Бағалау мадақтау арқылы

Қызыл,көк, сары кағаздар




Периодтық жүйе





Суреттер



Сабақтың

Ортасы

29 мин


















7 мин













7 мин












7 мин

І топ

1.Топпен жұмыс. Флипчарт

а) Атомдық масса қандай шама, оны неге салыстырмалы атомдық масса түрінде қолданамыз?

ә) Магнийдің изотоптары

24Mg, 25Mg, 26Mg, олардың табиғатта таралуы 79,7%, 10,5% және 9,8%. орташа салыстырмалы атомдық массасын есептеңдер

Дескриптор.

1.Элементтердің салыстырмалы атомдық массаларын олардың табиғи изотоптары құрамымен есептейді

Бағалау «жұлдызша» беру.

ІІ топ

1.Топпен жұмыс. Флипчарт

а) Изотоптар дегеніміз не? Атом мен изотоптың айырмашылығы не деп ойлайсыздар? .

ә ) Элемент атомдарыны массасын 1 м. а. б салыстыра отырып, салыстырмалы атомдық массаның сандык мәнін тап

Дескриптор.

1.Изотоп пен атомды ажырата алады

3.Салыстырмалы атомдық массаның сандық мәнін табады.

Бағалау «жұлдызша» беру.

ІІІ топ

1.Топпен жұмыс. Флипчарт

а)Массаның атомдық бірлігі дегеніміз не?

ә )Элементтің салыстырмалы атомдық масса қатынастары 1:4-ке тең элементті тап

Дескриптор.

1.Массаның атомдық бірлігін (м.а.б) біледі

Бағалау «жұлдызша» беру.

Флипчарт5-конечная звезда 16


5-конечная звезда 15


5-конечная звезда 14











Флипчарт .5-конечная звезда 16


5-конечная звезда 15


5-конечная звезда 14







Флипчарт

.5-конечная звезда 16


5-конечная звезда 15


5-конечная звезда 14








8 мин


















Сергіту сәт: (Жеңіл әуен ойналады )

3. Тапсырма:

1.Салыстырмалы атомдық масса дегеніміз................

2.Массаның атом бірлігі дегеніміз..............................

3. Ол осы элемент атом массасының көміртек атом массасының 1/12 бөлігінен неше

есе артық екенін көрсетеді. (1,67 • 10-27кг).

Берілген мән Аr (Na) = 23 а. м. б. нені білдіретінін түсіндіріңіз?

4.. Егер табиғатта калийдің төмендегідей изотоптары кездесетін болса, оның салыстырмалы

атомдық массасы қанша болатынын есептеңіз.

Элемент

Изотоптары

Атомдардың %

мөлшері


К


39 К

93,26

40 К

0,01

41К

6,73


Дескриптор

1.Салыстырмалы атомдық массаның аныктамасын біледі.

2.Массаның атом бірлігі аныктамасын біледі.

3.Элементтің атомдық массаның бірлігін түсінеді

4. Химиялық элементтің изотоптары кездессе, оның салыстырмалы атомдық массасын есептеп қолданады




Сабақтың аяғы

5 мин

5мин

Рефлексия: (білу, түсіну, қолдану)




Қолдану


Түсіну



Білу




Оқушылар қай деңгейде тұрғанын стикерге жазып жапсырады

Үйге тапсырма. Мына элементтердің (Ca,F, Na)элементтерінің салыстырмалы атомдық массасын есептеу



Қосымша ақпарат



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ мақсаттарын оқу мақсатына байланысты құрып, оны саралай келіп оқушыларға сабақ өткізудің жоспары құрылды. Бірнеше тапсырмалар орындату жоспарлады. Оның екеуін барлық оқушылар жеңіл орындай алады.Үш топтың жұмысы постер жасату арқылы бақылай алады, топтардағы қорғау барысын бақылап кері байланыстар арқылы саралайды. Топтағы оқушыларға күрделендірілген тапсырмалар беріп, ойлау дағдысын дамытады.

Оқушылардың білімін айқындау үшін топтық, бірін –бірі бағалау, жұлдызша беру және мұғалімнің мадақтаулары қолданылады.

Оқу бөлмесінің жарық таза желдетілгені қадағаланады.

Сабақтағы техника қауіпсіздігі сақталады.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Жеке жұмыс. Сараланған тапсырма

Төмендегі сұрактарға жауап беріңіз

3. Тапсырма:

1.Салыстырмалы атомдық масса дегеніміз................

2.Массаның атом бірлігі дегеніміз..............................

3. Ол осы элемент атом массасының көміртек атом массасының 1/12 бөлігінен неше

есе артық екенін көрсетеді. (1,67 • 10-27кг).

Берілген мән Аr (Na) = 23 а. м. б. нені білдіретінін түсіндіріңіз?


4.. Егер табиғатта калийдің төмендегідей изотоптары кездесетін болса, оның салыстырмалы атомдық массасы қанша болатынын есептеңіз.

Элемент

Изотоптары

Атомдардың %

мөлшері


К


39 К

93,26

40 К

0,01

41К

6,73



Дескриптор

1.Салыстырмалы атомдық массаның аныктамасын біледі.

2.Массаның атом бірлігі аныктамасын біледі.

3.Элементтің атомдық массаның бірлігін түсінеді

4. Химиялық элементтің изотоптары кездессе, оның салыстырмалы атомдық массасын есептеп қолданады

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее