«Весна — лето 2024»

Шырактын ерлигии

Мектеп:

Темірастау жалпы білім беретін орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Сағыныш Маратқызы

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шырақтың ерлігі

Зерттеу сұрағы: Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары кімдер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1 сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын анықтау

Сабақ мақсаттары

Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді

Деректер негізінде сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді

Бағалау

критерийлері

Сақ, сармат тайпалық одақтарының аңыз әфсаналарын талдайды

Сақ, сармат тайпаларының өміріндегі ерліктің орнын анықтайды

Сақ,сармат пайпаларының тәуелсіздік үшін күрестерінің орнын көрсетеді, батырларын таниды

Дескрипторлар

сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын антикалық деректер негізінде біледі

Деректерді талдай отыра сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді

Тілдік мақсаттар

1. Грек, парсы, рим жазба деректерімен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

2. Шығармашылық жұмыстарын қорғайды, сақтардың ерлігін, әскери жетістіктерін, өнер туындыларын сипаттайды (тыңдалым және айтылым дағдысы).

Терминдер: тайпалық бірлестік,жауынгерлер, көсем,патша,әскери демократия

Сақ тайпаларының әскери артықшылығы.

Томиристің ерлігі Помпеи Трогтың, Геродоттың, Ктесиидің жазбаларында осылайша сипатталған.

Шырақтың елжандылығын оның келесі іс әрекеттерінен көре аламыз:.

Құндылықтарды дарыту

Патриоттық құндылық: сақ батырларының өз елін қандай жолмен аман сақтап қалғандығын мәтінді оқи отыра түсінеді

Адамзаттық құндылықтар: жауыздық, қатөгіс ұйымдастыру, опасыздық секілді қағидаларға бармау керектігін ұғынады, аңыздарды салыстыра отыра

Пәнаралық байланыстар

География пәнімен байланыс тарихи оқиғаның өтіп жатқан өңірінің географиялық атауларын, карта арқылы жүру барысын көрсету.

Қазақ әдебиетіндегі ежелгі батырлар жырыныдағы тұлғаларды еске алу.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильмдегі ақпаратты тақтадан монитордан тыңдау арқылы талдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық тренинг. «Комплименттер ағыны»

Топқа бөлу (батырлар, патшалар)

Х-О

  1. Сақ патшайымы кім? (Томирис)
  2. Сақтар нешеге бөлінеді, оларды ата?(3-ке, тиграхауда, парадарайа, хауомаварга)
  3. Қызылорда облысы маңынан табылған сақ тұрағы (Шірік-Рабат)
  4. Сақтар шаруашылығында көлік ретінде көп пайдаланған төрт түлік түрі? (жылқы)
  5. Сақ қоғамы нешеге бөлінеді? (абыздар, жауынгерлер, егіншілер мен қолөнершілер)
  6. Гректер сақтарды не деп атаған? (Азиялық скифтер)
  7. Сақ патшайымы Томириске қарсы жорық жасаған парсы патшасы (Кир)
  8. Сақтардың қыс кезінде тұратын мекені? (Ағаш үйлер)
  9. Сақ малшысы? (Шырақ)

Презентация

Олимпиады: Русский язык 1 - 11 классы

Содержимое разработки

[email protected]

Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы Темірастау жалпы білім беретін орта мектебінің тарих пәнінің мұғалімі Оразбай Сағыныш Маратқызы

Мектеп:

Темірастау жалпы білім беретін орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Сағыныш Маратқызы

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шырақтың ерлігі

Зерттеу сұрағы: Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары кімдер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1 сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын анықтау

Сабақ мақсаттары

Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді

Деректер негізінде сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді

Бағалау

критерийлері

Сақ, сармат тайпалық одақтарының аңыз әфсаналарын талдайды

Сақ, сармат тайпаларының өміріндегі ерліктің орнын анықтайды

Сақ,сармат пайпаларының тәуелсіздік үшін күрестерінің орнын көрсетеді, батырларын таниды

Дескрипторлар

сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын антикалық деректер негізінде біледі

Деректерді талдай отыра сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді

Тілдік мақсаттар


1. Грек, парсы, рим жазба деректерімен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы).

2. Шығармашылық жұмыстарын қорғайды, сақтардың ерлігін, әскери жетістіктерін, өнер туындыларын сипаттайды (тыңдалым және айтылым дағдысы).

Терминдер: тайпалық бірлестік,жауынгерлер, көсем,патша,әскери демократия

Сақ тайпаларының әскери артықшылығы...

Томиристің ерлігі Помпеи Трогтың, Геродоттың, Ктесиидің жазбаларында осылайша сипатталған...

Шырақтың елжандылығын оның келесі іс әрекеттерінен көре аламыз:...

Құндылықтарды дарыту



Патриоттық құндылық: сақ батырларының өз елін қандай жолмен аман сақтап қалғандығын мәтінді оқи отыра түсінеді

Адамзаттық құндылықтар: жауыздық, қатөгіс ұйымдастыру, опасыздық секілді қағидаларға бармау керектігін ұғынады, аңыздарды салыстыра отыра

Пәнаралық байланыстар

География пәнімен байланыс тарихи оқиғаның өтіп жатқан өңірінің географиялық атауларын, карта арқылы жүру барысын көрсету.

Қазақ әдебиетіндегі ежелгі батырлар жырыныдағы тұлғаларды еске алу.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильмдегі ақпаратты тақтадан монитордан тыңдау арқылы талдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық тренинг. «Комплименттер ағыны»

Топқа бөлу (батырлар, патшалар)

Х-О

  1. Сақ патшайымы кім? (Томирис)

  2. Сақтар нешеге бөлінеді, оларды ата?(3-ке, тиграхауда, парадарайа, хауомаварга)

  3. Қызылорда облысы маңынан табылған сақ тұрағы (Шірік-Рабат)

  4. Сақтар шаруашылығында көлік ретінде көп пайдаланған төрт түлік түрі? (жылқы)

  5. Сақ қоғамы нешеге бөлінеді? (абыздар, жауынгерлер, егіншілер мен қолөнершілер)

  6. Гректер сақтарды не деп атаған? (Азиялық скифтер)

  7. Сақ патшайымы Томириске қарсы жорық жасаған парсы патшасы (Кир)

  8. Сақтардың қыс кезінде тұратын мекені? (Ағаш үйлер)

  9. Сақ малшысы? (Шырақ)

Презентация

Сабақтың ортасы






















Сабақ тақырыбын атағаннан кейін «Сен білесің бе? Шырақ батыр» анимациялық материалды көрсету. Төмендегі сұрақтарды бейнематериалдын алдында беріңіз.

Шырақ кім?

Дарий кім?

Шырақ пен Дарийді не байланыстырады?

• Шырақ пен Томиристі не байланыстырады?

Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз.

Бағалау критерийлері:

Тарихи деректердің маңыздылығы қаншалықты көрініс тапқан

Ортақ ой не туралы айтылғандығын баяндау

Зерттеу және талдау

«Жылдар сөйлейді»

Б.з.б 530 жыл- Сақ жеріне Кир бастаған парсы әскерлерінің басып кірген уақыты

Б.з.б 519 жыл- Дарий бастаған парсы әскерлері жорығы

Б.з.б 570-520 жылдар-Сақ патшайымы Томиристің өмір сүрген жылдары

Б.з.б 490 жыл- Сақтардың парсы құрамында Марафон шайқасына қатысты

Б.з.б IV ғасыр- А.Македонский сақтарға қауіп төндірген

Картамен жұмыс

І Дарий сақтарға жорығы туралы мәтін таратып, келесі тапсырмаларды орындатыңыз:

Топтар өздерін бағалау критерийлері:

Деректердегі ақпараттарды талдау

Тарихи оқиғалардың желісін келтіру

Ортада дәйекті түрде қорғап шығу

І Дарийдің сақтарға жорығының себептерін анықтау,

Жауға қарсы сақтардың қалайша тойтарыс бергенін түсіндіру,

Шырақ пен Скунха батырлардың ерліктеріне баға беру,

І Дарийдің сақтарға жорығын картаға түсіру.

«Жасырын бейнелер»

Тест тапсырмалары:

Б.з.б. 530 жылы қай парсы патшасы сақ еліне жорық жасады?

А) Дарий Ә) Кир Б) А. Македонский

2. Сақтардың А.Македонскийге қарсы күресін кім басқарды?

А) Спаргапис Ә) Томирис Б) Спитамен

3. Б.з.б. 570-520 жылдары өмір сүрген сақ патшайымы?

А) Томирис Ә) Клеопатра Б) Семирамида

4. «Жеңілмейтін әскер» деп кімдерді атаған?

А) Грек-македон Ә) Парсы Б) Сақ

5. Дарийдің әскерін шөл даламен адастырған ер жүрек сақ жауынгерін ата?

А) Томирис Ә) Спитамен Б) Шырақ

6. Грек-македон басқыншылары сақ еліне неше жыл бойы соғыс жүргізді?

А) 13 Ә) 3 Б) 10

7. Томирис пен Кир арасындағы шайқас немен аяқталды?

А) Кир қаза болды Ә) Томирис қаза болды Б) Екеуі де қаза болды

8. «Досқа адал, дұшпанға қатал» деп кімдер жөнінде айтылған?

А) Грек Ә) Парсы Б) Сақ

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

8

Ә

Б

А

А

Б

Ә

А

Б


«Сен білесің бе? Шырақ батыр»

http://m.androidmafia.ru/video/fScaANKp6Tw


.

Сабақтың соңы



Рефлексия “Блоб ағашы”


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз







Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее