«Весна — лето 2024»

Сөйлем құрамы. Сөйлем мүшелері.

Сабақ тақырыбы: Сөйлем құрамы. Сөйлем мүшелері.

Мектеп: №68

Күні: 2.10.16ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Жанысбекова А.

Сынып: 8 «а»

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағаны:1

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Сөйлем мүшелерінің өзіне тән ерекшелігін білу; атқаратын қызметіне,құрамына қарай түрлерін ажырата алу. Сөйлемдегі басқа сөзбен байланысып, сөйлем мүшелерінің бірінің сұрағына жауап беретініне мысал келтіре алу, дәлелдей алу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Сөйлем мүшелерінің ережесін, сұрақтарын біледі.Құрамына қарай, атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:Сөйлем мүшелеріне мысал келтіре алады,оларға сөйлем құрай алады. Дара,күрделі, үйірлі түрлерін сөйлем ішінен тауып,бір-бірінен ажырата алады.

Кейбір оқушылар: Сөйлем мүшелерінің өзіне тән белгілерін мысалмен дәлелдей алады. Үйірлі және күрделі мүшелердің айырмашылығы мен ұқсастығын айқындай алады,өмірде қолдана алады.

Тілдік мақсат:

Оқушылар: термин сөздерді жатқа айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: бастауыштық-баяндауыштық қатынас,үйірлі мүше.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар:

Сөйлем мүшелерінің негізгі белгілерін атай аласыз ба?Бастауыштық-баяндауыштық қатынас дегеніміз не екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?

Үйірлі мүшелердің бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын сөздер тобы екенін дәлелдей аласыз ба? Сіз неліктен оқшау сөздер мен шылау, көмекші етістіктердің сөйлем құрамында тұрса да сөйлем мүшесі бола алмайтынын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Үйүрлү мүшө- үйірлі мүше

Алдыңғы оқу

Сөйлем мүшелерін,ережесін,сұрақтарын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелері жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы (Кіріспе)

(5 минут)

Ұйымдастыру кезеңі

А)Сәлемдесу, шеңбер бойымен тұрып «Алақан жылуы» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілеп,тілек айтқызу, ұранмен сабақты бастау.

Ә)Топқа біріктіру. Сөйлем мүшелері, тұрлаулы мүшелер, тұрлаусыз мүшелер деп жазылған қима қағаздардан өз есімдерін тауып топтарға бірігу.Тақырыпты ашу мақсатында,бүгінгі сабаққа мақсат қою барысында оқушыларға түрткі сұрақтар беру:

-Біз біріккен топтарды не себептен бұлай атағанымызды айта аласыңдар ма?

-Тақырып қай саланың маңында өрбиді деп ойлайсыңдар?

-Бұл сабақта қандай мәселелер көтерілуі мүмкін?

-Сөйлем мүшелері туралы не білеміз?

-Жалпы сөйлем мүшелері туралы не білгіміз келеді?

Интербелсенді тақта

Қима қағаздар

Ортасы(тұсаукесер)

Негізгі бөлім

(20 минут)

(5 минут)

(5 минут)

1)«Джигсо» әдісі арқылы жаңа сабақты 3 топқа бөліп беріп плакатқа түсіріп, қорғату. Мақсат:жаңа сабақты меңгерту.

1-топ Сөйлем мүшелерінің ерекшеліктерін

2-топ Сөйлем мүшелерінің құрамына қарай түрлерін

3-топ Сөйлем мүшелерінің атқаратын қызметіне қарай түрлерін топтастырып, қорғайды.

2) «Айналма бекет» әдісі арқылы сағат тілімен айналдыру.

1) 46-жаттығудан 1-топ күрделі сөздерді,2-топ тұрақты тіркестерді,3-топ еркін тіркестерді теріп жазады.4-топ тақтаға жазады.Мақсат:Оқушылардың күрделі сөз,тұрақты тіркес,еркін тіркестерді бір-бірінен ажырата алуға үйрету.

2) Дара,күрделі,үйірлі сөздерді тапқызып, 48-жаттығуды ауызша орындату.

3) Есте сақтау диктантын алу.

Мақсат: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Интербелсенді тақта, плакат, түрлі-түсті маркерлер.

Оқулық 45-бет

Оқулық 47-бет

Аяқталуы

(Қорытынды)

(10 минут)

Топқа ортақ сұрақ беріп, «Серпілген сауал» әдісін орындау.Мақсат: Бүгінгі тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін пысықтау.

Кері байланыс

«Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасату.

- Сен үшін бүгінгі сабақта не тиімсіз болды?

- Не ұтымды болды?

Мақсат: бүгінгі сабақ бойынша не үйренгендігін анықтау.

Бағалау (топ басшысы бағалайды, бағалау парақшасы арқылы)

Үйге тапсырма 47-жаттығу 46-бет.

Қосымша ақпарат

Саралау

Талантты және дарынды балалардың қызығушылығын арттыру мақсатында Есте сақтау диктанты алынды

Бағалау

- Топтық бағалау.

- Өзін-өзі бағалау.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет,тарих

Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Олимпиады: Физика 7 - 11 классы

Содержимое разработки


Сабақ тақырыбы: Сөйлем құрамы. Сөйлем мүшелері.

Мектеп: №68

Күні: 2.10.16ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Жанысбекова А.

Сынып: 8 «а»

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағаны:1

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Сөйлем мүшелерінің өзіне тән ерекшелігін білу; атқаратын қызметіне,құрамына қарай түрлерін ажырата алу. Сөйлемдегі басқа сөзбен байланысып, сөйлем мүшелерінің бірінің сұрағына жауап беретініне мысал келтіре алу, дәлелдей алу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Сөйлем мүшелерінің ережесін, сұрақтарын біледі.Құрамына қарай, атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі.


Оқушылардың басым бөлігі:Сөйлем мүшелеріне мысал келтіре алады,оларға сөйлем құрай алады. Дара,күрделі, үйірлі түрлерін сөйлем ішінен тауып,бір-бірінен ажырата алады.


Кейбір оқушылар: Сөйлем мүшелерінің өзіне тән белгілерін мысалмен дәлелдей алады. Үйірлі және күрделі мүшелердің айырмашылығы мен ұқсастығын айқындай алады,өмірде қолдана алады.

Тілдік мақсат:

Оқушылар: термин сөздерді жатқа айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: бастауыштық-баяндауыштық қатынас,үйірлі мүше.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тақырыптар:

Сөйлем мүшелерінің негізгі белгілерін атай аласыз ба?Бастауыштық-баяндауыштық қатынас дегеніміз не екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Үйірлі мүшелердің бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаратын сөздер тобы екенін дәлелдей аласыз ба? Сіз неліктен оқшау сөздер мен шылау, көмекші етістіктердің сөйлем құрамында тұрса да сөйлем мүшесі бола алмайтынын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Үйүрлү мүшө- үйірлі мүше

Алдыңғы оқу


Сөйлем мүшелерін,ережесін,сұрақтарын біледі.


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелері жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы (Кіріспе)

(5 минут)

Ұйымдастыру кезеңі

А)Сәлемдесу, шеңбер бойымен тұрып «Алақан жылуы» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілеп,тілек айтқызу, ұранмен сабақты бастау.

Ә)Топқа біріктіру. Сөйлем мүшелері, тұрлаулы мүшелер, тұрлаусыз мүшелер деп жазылған қима қағаздардан өз есімдерін тауып топтарға бірігу.Тақырыпты ашу мақсатында,бүгінгі сабаққа мақсат қою барысында оқушыларға түрткі сұрақтар беру:

-Біз біріккен топтарды не себептен бұлай атағанымызды айта аласыңдар ма?

-Тақырып қай саланың маңында өрбиді деп ойлайсыңдар?

-Бұл сабақта қандай мәселелер көтерілуі мүмкін?

-Сөйлем мүшелері туралы не білеміз?

-Жалпы сөйлем мүшелері туралы не білгіміз келеді?

Интербелсенді тақта

Қима қағаздар

Ортасы(тұсаукесер)

Негізгі бөлім

(20 минут)








(5 минут)






(5 минут)

1)«Джигсо» әдісі арқылы жаңа сабақты 3 топқа бөліп беріп плакатқа түсіріп, қорғату. Мақсат:жаңа сабақты меңгерту.

1-топ Сөйлем мүшелерінің ерекшеліктерін

2-топ Сөйлем мүшелерінің құрамына қарай түрлерін

3-топ Сөйлем мүшелерінің атқаратын қызметіне қарай түрлерін топтастырып, қорғайды.

2) «Айналма бекет» әдісі арқылы сағат тілімен айналдыру.

1) 46-жаттығудан 1-топ күрделі сөздерді,2-топ тұрақты тіркестерді,3-топ еркін тіркестерді теріп жазады.4-топ тақтаға жазады.Мақсат:Оқушылардың күрделі сөз,тұрақты тіркес,еркін тіркестерді бір-бірінен ажырата алуға үйрету.

2) Дара,күрделі,үйірлі сөздерді тапқызып, 48-жаттығуды ауызша орындату.

3) Есте сақтау диктантын алу.

Мақсат: Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Интербелсенді тақта, плакат, түрлі-түсті маркерлер.










Оқулық 45-бет





Оқулық 47-бет

Аяқталуы

(Қорытынды)

(10 минут)

Топқа ортақ сұрақ беріп, «Серпілген сауал» әдісін орындау.Мақсат: Бүгінгі тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін пысықтау.

Кері байланыс

«Екі жұлдыз,бір тілек» арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасату.

  • Сен үшін бүгінгі сабақта не тиімсіз болды?

  • Не ұтымды болды?

Мақсат: бүгінгі сабақ бойынша не үйренгендігін анықтау.

Бағалау (топ басшысы бағалайды, бағалау парақшасы арқылы)

Үйге тапсырма 47-жаттығу 46-бет.


Қосымша ақпарат

Саралау

Талантты және дарынды балалардың қызығушылығын арттыру мақсатында Есте сақтау диктанты алынды

Бағалау

  • Топтық бағалау.

  • Өзін-өзі бағалау.


Пәнаралық байланыс

Әдебиет,тарих






Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:



2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее