«Весна — лето 2024»

"Таза заттар және қоспалар" тақырыбында өткізілген биология пәнінен ашық сабақ

-сыни – тұрғыдан ойлауға дағдыландыру; -топтың ережесін сақтап, белсенді атсалысу; - өз бетімен шешім таба білуге үйрету,мотивация және моралды жауапкершілік туғызу. Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау». Стратегиялық іс-әрекеттер: «Жүректен жүрекке», «Өрмекші торы» «Миға шабуыл», «Вен диаграммасы», «Екі жұлдыз, бір тілек».

Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Ұлан ауданы,Айтықов ауылы

«Қ.Қайсенов атындағы негізгі мектеп»КММ

Пән мұғалімі: Мусабекова Алия Толеубайқызы

Күні: 27.11.2017 жыл

Уақыты: 10.35 – 11.20

Сыныбы: 5 «В»

Пәні: Жаратылыстану

Тақырыбы: 5.3.2.1.Таза заттар және қоспалар

Мақсаты:

Айналамыздағы таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды қоспадан қалай ажыратуға болатынын түсінік қалыптастыру.

Міндеттері:

-сыни – тұрғыдан ойлауға дағдыландыру;

-топтың ережесін сақтап, белсенді атсалысу;

- өз бетімен шешім таба білуге үйрету,мотивация және моралды жауапкершілік туғызу.

Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау».

Стратегиялық іс-әрекеттер: «Жүректен жүрекке» , «Өрмекші торы» «Миға шабуыл», «Вен диаграммасы», «Екі жұлдыз, бір тілек».

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Дереккөздер

2 минут






3 минут

Кіріспе

А) Психологиялық ахуал

«Жылы лебіз» стратегиясы

Мақсаты: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Ә) Топқа бөлу

Мақсаты: бірлесіп жұмыс жасап соңғы нәтижеге жету.

Амандасу, түгендеу.

Оқушыларды ұйымдастыру. Оқушыларды топтастыру .

Сабақтағы әрекеттің мақсаты мен міндетін түсіндіру.

Сабақтың мақсатына жету үшін оларға не қажет екендігін түсінуге жетелеу

Табыс критерийлерімен таныстыру.

Оқушыларға жасырылған суретттерді алғызып,құрастыру арқылы топқа бөлемін.

Амандасады. Сабақтағы әрекеттің мақсаты мен міндетін танысады.Табыс критерийлерімен танысады. Топқа бөлінеді.








Сурет бойынша топқа бөлінеді. «зат» «Дене»

«Жақсы»


АКТ, түрлі – түсті қағаз,

сандық.






3 минут

Тұсаукесер

А) «Миға шабуыл» стратегиясы

Мақсаты: Ой қозғау.


Мұғалім тәжірибелік жұмыс көрсетеді:

А)Әтірді бөлмеге алып себеді;

Б) Стақанға маргонсовканы салып араластырады.


Оқушылар мұғалімнің жасаған қандай қимыл жасағанын тауып жауабын айту керек.



Әтір, стақан, маргансовка, су.

5 минут

«Өрмекші торы»

стратегиясы

Мақсаты: өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру.



Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сұрақ қойылады?

1. Физикалық дене дегеніміз не?

2. Физикалық дененің құрамдас бөлігі?

3.Физикалық денелерге не жатады?

4. Диффузия дегеніміз не?




5.Диффузия латын тілінде қандай мағына білдіреді?


6.Молекулалар нешеге бөлінеді?



7.Атом дегеніміз не?




8.Газ молекула жылдам тарайма, әлде сұйық молекула жылдам тарайма?

Заттың физикалық қасиетін ата?

Заттың химиялық қасиетін ата?

Оқушыларға сұрақ қойылып, жауап береді.

1.Бізді қоршаған заттар.

2.Зат.


3. Стакан, кесе, есік


4.Сұйықтың ішіндегі және газдағы молекуланың таралуын диффузия деп атаймыз.


5.Таралу, ыдырау, жайылу деген мағынаны білдіреді.


6. Екіге бөлінеді. Сұйық және газ молекулалар.

Кішкентай бөлшектерден тұратын қоршаған дүниенің барлығы атом.

8.Газ молекула



«Дәл таптың керемет!»


6 минут

Негізгі бөлім

Жаңа тақырып:

Таза заттар және қоспалар

Мақсаты: Айналамыздағы таза заттар және қоспалар туралы сипаттау және оларды қоспадан қалай ажыратуға болатынын түсінік қалыптастыру.



Оқушыларға жаңа тақырып бойынша видиоролик көрсетіледі


Көрген ақпаратты талдайды,оқушылар жаңа сабақ бойынша түсінік береді.

«Жарайсыңдар»



10 минут

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы мәтінді оқып, анықтаманы дәптерге жазу. «Мағынаны ажырату» тапсырмасы: қоспа мен заттарды ажыратып кестеге толтырады.

Оқушылар анықтаманы дәптерге жазып,сұрақтарға жауап береді,талдап, толықтырады.


Орындаған тапсырманы талқылайды.

«Алғырсыңдар»








5 минут

Сарамандық жұмыс

Мұғалім әр топқа сарамандық жұмыстын парақшасын таратады, орындалу барысын түсіндіреді.

Таза заттан қоспа алу:

«Зат» тобына кристал қаңт,өлшегіш цилинндр,колба,су.

«Дене» тобына саз балшық,су,өлшегіш цилиндр,колба, су

Қоспадан таза затты алу:

«Зат» тобына: бор,су,стакан

«Дене» тобына:

Көмір,шеге,магнит

Оқушылар сарамандықжұмыс барысын оқып танысады.Жұмысты орындайды. Қорытынды жасайды.

.


Құрал-жабдықтар қаңт, су, өлшегіш стакан,лимон қышқылы

5 минут

«Венн диаграммасы»

Мақсаты:есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәжірбиеде жасалған заттарға венн диаграммасын жасайды.

Венн диаграммасын толтырады. Қорытынды жасайды

«Ойларың озық екен»


3 минут

Қорытынды

Бағалау.

Мақсаты: Шынайы бағалауды үйрену.

Рефлексия

Мақсаты: оқушылардың бүгінгі сабақта не үйренгендігін бақылау.


Мұғалім әр топтың көшбасшысынан қалай бағалағанын сұрайды.



Бүгінгі сабақтың қорытындысын стикерге жазады.

Бағалау парағын таратамын.










Әр топтан көшбасшысы өз тобының қалай қатысқаны жөнінде баяндайды.





«Дұрыс»

Бағалау парағы

2 минут

Үйге тапсырма беру

Мұғалім оқушыларға тест сұрақтарына дайындалуға тапсырма береді.

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша тест сұрақтарына дайындалады.


Оқулық



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее