«Весна — лето 2024»

Уақытты анықтау

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Саяхат.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті.

2С Бөлім.Шамалар.Уақытты

бағдарлау.

Мектеп: №271

Мұғалімі: Кеншінбаева Ақмарал

Күні:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы.

Уақытты анықтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

1.1.3.1.Шамаларды ажырату, уақыт оларды өлшеуге қажетті әдістерді, құралдардытаңдау, өлшеу жүргізу.

1.1.3.2.Өлшем бірліктерін(сағ)қолданаөлшеу.

1.1.3.5.Циферблат бойынша уақытты анықтау (сағ).Уақытты бағдарлау. (минут)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Сағатқа қарап уақытты анықтайды және оны сағат тілдерімен көрсетеді.

Оқушылардың басым бөлігі:Іс-әрекеттің сағат жағынан ұзақтығын анықтайды.

.

Кейбір оқушылар:Сағат пен минут арасындағы қатынасты анықтайды,

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

* Уақытты циферблат бойынша анықтайды.

* Уақыт өлшем бірліктерін /сағ,минут,күн,апта,ай/ өсу ретімен көрсетеді.

* Уақыт аралығын сағат өлшембірліктеріменөлшейді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Уақыт өлшеуіші,сағат моделі,минут,секунд,ай,тәулік,апта,сағаттық тіл,минуттық тіл.

Диалогқа (жазылымға қатысты тіркестер)

- Уақытты не үшін өлшейміз?

- Уақытты қандай құралдардың көмегімен өлшеуге болады?

- Ең кіші уақыт бірлгі қалай аталады?

-Сіз қалай ойлайсыздар, сағатсыз уақытты анықтауға бола ма?

-Анаңыз кейде: бір минут күте тұр,-деп айтады.Бұл сөз қандай мағына береді?

Құндылықтарға баулу

Зерттеушілік,проблемаларды шешу,жобалау,сын тұрғысынан ойлау құндылықтарына дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, сауат ашу және топтық жұмыста көркем еңбекпен байланыстырылды.

Алдыңғы оқу

Уақыт бірліктері туралы біледі. Оны өмірде қолдана алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет жаттығулары

Ресурстар

Сабақ басы :

0-5-минут

Ұйымдастыру.

Ширату. «Сағат сыңғыры»

Кел,балалар,күлейік

Уақытпен жүрейік.

Әр сағатты үнемдеп

Пайдалана білейік.

Кел,балалар,күлейік,

Күлкіменен түлейік.

Сыңғырындай сағаттың

Біз жадырап жүрейік.

Кері байланыс: «Серпілген сауалдар»

- Балалар,ширату сіздерге ұнады ме?

- Өлең не туралы екен?

-Тамаша!Уақытты үнемдеу дегенді қалай түсінесіздер?

- Уақыт бірліктерін кім атай алады? (жауап)

«Сағат тілі » әдісі арқылы оқушыларды

3 топқа бөлу.

1-топ.сағат

2-топ:минут

3-топ:секунд

Минуттық және сағаттық тіл.сағат моделі

Сабақтың ортасы

6-31мин

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

«Миға шабуыл».Зерттеу сұрақтары.

- Ең кіші уақыт бірлігін ата.(шапалақ арқылы секунд ұзақтығын көрсетеді)

- Ересек адамның жүрегі 60-65 рет соққанда қай уақыт бірлігін көрсетеді?(құмсағатпен минут ұзақтығын көрсетеді)

- 60 минут неше сағатты құрайды? /Бір сабақ және үзіліс)

Кері байланыс: «Қарлы кесек»

- Сағат ұзақтығын анықтауға тағы қандай құбылыстарды айтар едіңіз?

-Сағат,минут,секундты топтап қалай атаймыз?

Ұ:Ж.МК. «Ойлан,тап»әдісі.«Орындап көр» тапсырмасын орындайды.

Сағат моделін ал. Сағаттың минуттық тілін 12-ге қой. Дөңгелек сағатты екі бірдей шеңберге бөлу үшін оның тілдерін қалай жылжыту керек? Сонда сағат қай уақытты көрсетеді?

Жауабы.сағаттың тілін 6-ға қоямыз.Сағат 6-ны көрсетеді.

Кері байланыс:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс».

Бағалау: «Бармақ»

Дескриптор:

* Сағат тілін жылжытады.уақытты анықтайды.

* Сағат пен минут арасындағы қатынасты көрсетеді.

* Сағат тілінің бір бағытта қозғалатынын есте сақтайды.

Т:Ж. Айтылым,тыңдалым. «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі арқылы орындалады.Кино.

1-топ: Достар киноға барды.Фильм күндізгі сағат

4-те басталды да,1 сағатқа созылды.Достар кинозалдан сағат нешеде шықты?Жауабы: Сағат 5-те шықты.

2-топ: Ойын қашан басталды тапсырмасы.

Балалар аулада 2 сағат ойнады.Олар сағат 12-лһде ойынды аяқтап,үйлеріне қайтты.Балалар ойынды сағат нешеде бастады?

Жауабы: Сағат 10-да бастады.

3-топ.Мектептегі сабақтар.

Мектептегі сабақ сағат 8-де басталып, сағат 12-де аяқталады.Бірінші сынып оқушылары мектепте бір күнде неше сағат оқиды?

Жауабы: 4 сағат

«Постер» әдісі бойынша топты қорғайды.

Кері байланыс. «Сұрақтар төңкерісі»

- Не себепті осы шешімге келдің?

-Үш есептің мазмұнында қандай ұқсастықтар бар?

- Ерекшеліктері неде?

- Тағы қандай жолмен табуға болады?

Топта өзара бағалау.

Дескриптор.

* Уақытты циферблат бойынша анықтады.

* Уақыт аралығын сағат өлшем бірліктерімен көрсетеді.

Ж.Ж. «Көршіңмен ойлас» әдісі арқылы «Шығарып көр» тапсырмасын орындау.

Оқылым,айтылым,тыңдалым.

Мирас ауылдан қалаа бару қажет. Егер ол автобуспен барса, жолға 2 сағат уақыт кетеді. Ал, жеңіл машинамен 60 минутта жетеді.Мирас қалаға қай көлікпен тезірек жетеді?

Жауабы:жеңіл машинамен.

Кері байланыс. «Мен саған,сен маған»

- Не себепті осы ойға тоқталдыңыз?

- 60 минут неше сағатты құрайды?

-Қай бірлік ұзақ,қай бірлік қысқа?

Бағалау:Басбармақ

Дескриптор:

*Уақытты анықтайды.

* Минутты сағатпен өрнектейді.

*Сағат пен минуттың арақатынасын есте сақтайды.

Дәптермен жұмыс: №15 -№16 жұмыс парағы.

Оқылым,жазылым дағдыларын қалыптастыру.

Дескриптор:

*Берілген тапсырмаларға сәйкес сағат тілдерін қою.

* Сағат тіліне қарап уақытты табу.

Дәптердегі жұмысты бағалау.

Жеке оқушымен жұмыс. «Бір сөйлемментүйінде» әдісі арқылы «Үй тапсырмасы жаттығуын» орындату./орта деңгейдегі оқушылармен жұмыс/

Суретке қара,сұраққа жауап бер.

Диана үй тапсырмасын күнддізгі сағат 3-тен бастап орындап, 1 сағат дайындады.Диана үй тапсырмасын нешеде аяқтады?

Жауабы: Сағат 4-те аяқтады.

Дарынды оқушылар тапсырмасы. «Ойлан,тап»әдісі арқылы орындалады.(ойлау дағдыларын қалыптастыру мақсатын қамтиды.)

Берілген суреттерге қарай отырып үшінші қатарда қай сурет жоқ екенін табады.

Жауабы.11:00-ді бейнелеп тұрған сағатты салу керек.

Кері байланыс: «Серпілген сауалдар»

-Тапсырманы орындауда қандай қиындық туындады?

- Тапсырманың жауабын табу үшін нені негізге алдыңыз?

-Қиындықты жеңу үшін не істеу керек деп ойлайсыз?

Бағалау:басбармақ

Дескриптор.

* Суреттегі сағаттарды салыстырады,

*Түсіп қалған сағатты табады.

*Уақытты анықтады,сағат тілімен көрсетті.

Сергіту сәті: «Доп беру»

..

Тілек ағашы,спикерлер.

Сағат моделі,сағаттық және минуттық тіл,

АКТ-ны қолдану

Плакат, қызыл және көк түсті сағат тілдері,кеспе суреттер,сағат моделі

Үлестірмелілер тарату,кесте

Дәптер

Слайд

Кеме суреті

доп

Сабақтың соңы

32-40 мин

ҚБ.

Бөлім.1.3.Шамалар және олардың өлшем бірліктері.

Оқу мақсаты:1.1.3.5.Циферблат бойынша уақытты анықтау (сағат),уақытты бағдарлау(минут,сағат,тәулік,апта,ай)

Ойлау деңгейлері:қолдану

Б.К. Білім алушы.

* Циферблат бойынша уақытты анықтайды.

* Уақыт өлшем бірліктерін (минут,сағат, тәулік,апта,ай)ажыратады.

1-тапсырма:

Сағат қанша болды? Циферблаттағы көрсетілген уақытты жазыңыз.

Дескриптор: Білім алушы.

-минуттық тіл толық сағатты көрсетіп тұрған уақытты анықтайды және жазады.

-минуттық тіл жарты сағатты көрсетіп тұрған уақытты анықтайды және жазады.

2-тапсырма:Күнтізбедегі белгіленген уақытқа сәйкес өлшем бірліктерін анықтап,байланыстырып сызыңыз.

Апта ай күн

Дескриптор. Білім алушы.

* уақыт өлшем бірліктерін күнтізбедегі белгіленген аралықпендұрыс сәйкестендіреді.

Рефлексия.

- Сізге бүгінгі сабақ ұнады ме?

-Несімен ұнады?

- Сабақ ұнамады ма?

-Сізді қызықтырған қай тәсіл?

-Келесі сабақта қай әрекеттерді көбірек қолданғанды қалайсыз?

Түсті спикерлер

Қалыптастырушы бағалау парағы

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Саяхат.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті.

2С Бөлім.Шамалар.Уақытты

бағдарлау.


Мектеп: №271


Мұғалімі: Сахиева Роза

Күні:

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы.

Уақытты анықтау


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

1.1.3.1.Шамаларды ажырату, уақыт оларды өлшеуге қажетті әдістерді, құралдардытаңдау, өлшеу жүргізу.

1.1.3.2.Өлшем бірліктерін(сағ)қолданаөлшеу.

1.1.3.5.Циферблат бойынша уақытты анықтау (сағ).Уақытты бағдарлау. (минут)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Сағатқа қарап уақытты анықтайды және оны сағат тілдерімен көрсетеді.


Оқушылардың басым бөлігі:Іс-әрекеттің сағат жағынан ұзақтығын анықтайды.

.

Кейбір оқушылар:Сағат пен минут арасындағы қатынасты анықтайды,


Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

* Уақытты циферблат бойынша анықтайды.

* Уақыт өлшем бірліктерін /сағ,минут,күн,апта,ай/ өсу ретімен көрсетеді.

* Уақыт аралығын сағат өлшембірліктеріменөлшейді.

Тілдік мақсаттар













Пәнге қатысты лексика мен терминология

Уақыт өлшеуіші,сағат моделі,минут,секунд,ай,тәулік,апта,сағаттық тіл,минуттық тіл.

Диалогқа (жазылымға қатысты тіркестер)

-- Уақытты не үшін өлшейміз?

- Уақытты қандай құралдардың көмегімен өлшеуге болады?

- Ең кіші уақыт бірлгі қалай аталады?

-Сіз қалай ойлайсыздар, сағатсыз уақытты анықтауға бола ма?

-Анаңыз кейде: бір минут күте тұр,-деп айтады.Бұл сөз қандай мағына береді?



Құндылықтарға баулу

Зерттеушілік,проблемаларды шешу,жобалау,сын тұрғысынан ойлау құндылықтарына дағдыландыру.


Пәнаралық байланыс

Дүниетану, сауат ашу және топтық жұмыста көркем еңбекпен байланыстырылды.

Алдыңғы оқу

Уақыт бірліктері туралы біледі. Оны өмірде қолдана алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт


Жоспарланған іс-әрекет жаттығулары

Ресурстар

Сабақ басы :



0-5-минут



Ұйымдастыру.

Ширату. «Сағат сыңғыры»

Кел,балалар,күлейік

Уақытпен жүрейік.

Әр сағатты үнемдеп

Пайдалана білейік.

Кел,балалар,күлейік,

Күлкіменен түлейік.

Сыңғырындай сағаттың

Біз жадырап жүрейік.

Кері байланыс: «Серпілген сауалдар»

- Балалар,ширату сіздерге ұнады ме?

- Өлең не туралы екен?

-Тамаша!Уақытты үнемдеу дегенді қалай түсінесіздер?

- Уақыт бірліктерін кім атай алады? (жауап)

«Сағат тілі » әдісі арқылы оқушыларды

3 топқа бөлу.

1-топ.сағат

2-топ:минут

3-топ:секунд


















Минуттық және сағаттық тіл.сағат моделі

Сабақтың ортасы

6-31мин













Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

«Миға шабуыл».Зерттеу сұрақтары.

- Ең кіші уақыт бірлігін ата.(шапалақ арқылы секунд ұзақтығын көрсетеді)

- Ересек адамның жүрегі 60-65 рет соққанда қай уақыт бірлігін көрсетеді?(құмсағатпен минут ұзақтығын көрсетеді)

- 60 минут неше сағатты құрайды? /Бір сабақ және үзіліс)

Кері байланыс: «Қарлы кесек»

- Сағат ұзақтығын анықтауға тағы қандай құбылыстарды айтар едіңіз?

-Сағат,минут,секундты топтап қалай атаймыз?

Ұ:Ж.МК. «Ойлан,тап»әдісі.«Орындап көр» тапсырмасын орындайды.

Сағат моделін ал. Сағаттың минуттық тілін 12-ге қой. Дөңгелек сағатты екі бірдей шеңберге бөлу үшін оның тілдерін қалай жылжыту керек? Сонда сағат қай уақытты көрсетеді?

Жауабы.сағаттың тілін 6-ға қоямыз.Сағат 6-ны көрсетеді.

Кері байланыс:«Екі жұлдыз, бір ұсыныс».

Бағалау: «Бармақ»

Дескриптор:

* Сағат тілін жылжытады.уақытты анықтайды.

* Сағат пен минут арасындағы қатынасты көрсетеді.

* Сағат тілінің бір бағытта қозғалатынын есте сақтайды.

Т:Ж. Айтылым,тыңдалым. «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі арқылы орындалады.Кино.

1-топ: Достар киноға барды.Фильм күндізгі сағат

4-те басталды да,1 сағатқа созылды.Достар кинозалдан сағат нешеде шықты?Жауабы: Сағат 5-те шықты.

2-топ: Ойын қашан басталды тапсырмасы.

Балалар аулада 2 сағат ойнады.Олар сағат 12-лһде ойынды аяқтап,үйлеріне қайтты.Балалар ойынды сағат нешеде бастады?

Жауабы: Сағат 10-да бастады.

3-топ.Мектептегі сабақтар.

Мектептегі сабақ сағат 8-де басталып, сағат 12-де аяқталады.Бірінші сынып оқушылары мектепте бір күнде неше сағат оқиды?

Жауабы: 4 сағат

«Постер» әдісі бойынша топты қорғайды.

Кері байланыс. «Сұрақтар төңкерісі»

- Не себепті осы шешімге келдің?

-Үш есептің мазмұнында қандай ұқсастықтар бар?

- Ерекшеліктері неде?

- Тағы қандай жолмен табуға болады?

Топта өзара бағалау.

Дескриптор.

* Уақытты циферблат бойынша анықтады.

* Уақыт аралығын сағат өлшем бірліктерімен көрсетеді.

Ж.Ж. «Көршіңмен ойлас» әдісі арқылы «Шығарып көр» тапсырмасын орындау..

Оқылым,айтылым,тыңдалым.

Мирас ауылдан қалаа бару қажет. Егер ол автобуспен барса, жолға 2 сағат уақыт кетеді. Ал, жеңіл машинамен 60 минутта жетеді.Мирас қалаға қай көлікпен тезірек жетеді?

Жауабы:жеңіл машинамен.

Кері байланыс. «Мен саған,сен маған»

- Не себепті осы ойға тоқталдыңыз?

- 60 минут неше сағатты құрайды?

-Қай бірлік ұзақ,қай бірлік қысқа?

Бағалау:Басбармақ

Дескриптор:

*Уақытты анықтайды.

* Минутты сағатпен өрнектейді.

*Сағат пен минуттың арақатынасын есте сақтайды.

Дәптермен жұмыс: №15 -№16 жұмыс парағы.

Оқылым,жазылым дағдыларын қалыптастыру.

Дескриптор:

*Берілген тапсырмаларға сәйкес сағат тілдерін қою.

* Сағат тіліне қарап уақытты табу.

Дәптердегі жұмысты бағалау.

Жеке оқушымен жұмыс. «Бір сөйлемментүйінде» әдісі арқылы «Үй тапсырмасы жаттығуын» орындату./орта деңгейдегі оқушылармен жұмыс/

Суретке қара,сұраққа жауап бер.

Диана үй тапсырмасын күнддізгі сағат 3-тен бастап орындап, 1 сағат дайындады.Диана үй тапсырмасын нешеде аяқтады?

Жауабы: Сағат 4-те аяқтады.

Дарынды оқушылар тапсырмасы. «Ойлан ,тап»әдісі арқылы орындалады.(ойлау дағдыларын қалыптастыру мақсатын қамтиды.)

Берілген суреттерге қарай отырып үшінші қатарда қай сурет жоқ екенін табады.

Жауабы.11:00-ді бейнелеп тұрған сағатты салу керек.

Кері байланыс: «Серпілген сауалдар»

-Тапсырманы орындауда қандай қиындық туындады?

- Тапсырманың жауабын табу үшін нені негізге алдыңыз?

-Қиындықты жеңу үшін не істеу керек деп ойлайсыз?

Бағалау:басбармақ

Дескриптор.

* Суреттегі сағаттарды салыстырады,

*Түсіп қалған сағатты табады.

*Уақытты анықтады,сағат тілімен көрсетті.

Сергіту сәті: «Доп беру»

..





Тілек ағашы,спикерлер.













Сағат моделі,сағаттық және минуттық тіл,




АКТ-ны қолдану

















Плакат, қызыл және көк түсті сағат тілдері,кеспе суреттер,сағат моделі























Үлестірмелілер тарату,кесте

















Дәптер









Слайд






Кеме суреті





доп

Сабақтың соңы


32-40 мин



















ҚБ.

Бөлім.1.3.Шамалар және олардың өлшем бірліктері.

Оқу мақсаты:1.1.3.5.Циферблат бойынша уақытты анықтау (сағат),уақытты бағдарлау(минут,сағат,тәулік,апта,ай)

Ойлау деңгейлері:қолдану

Б.К. Білім алушы.

* Циферблат бойынша уақытты анықтайды.

* Уақыт өлшем бірліктерін (минут,сағат, тәулік,апта,ай)ажыратады.

1-тапсырма:

Сағат қанша болды? Циферблаттағы көрсетілген уақытты жазыңыз.


Дескриптор: Білім алушы.

-минуттық тіл толық сағатты көрсетіп тұрған уақытты анықтайды және жазады.

-минуттық тіл жарты сағатты көрсетіп тұрған уақытты анықтайды және жазады.

2-тапсырма:Күнтізбедегі белгіленген уақытқа сәйкес өлшем бірліктерін анықтап,байланыстырып сызыңыз.

Апта ай күн


Дескриптор. Білім алушы.

* уақыт өлшем бірліктерін күнтізбедегі белгіленген аралықпендұрыс сәйкестендіреді.

Рефлексия.

- Сізге бүгінгі сабақ ұнады ме?

-Несімен ұнады?

- Сабақ ұнамады ма?

-Сізді қызықтырған қай тәсіл?

-Келесі сабақта қай әрекеттерді көбірек қолданғанды қалайсыз?


Түсті спикерлер


















Қалыптастырушы бағалау парағы






Саралау:

-ұжымдық жұмыс,топтық жұмыс,жұптық жұмыс,жеке оқушымен жұмыс. оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып олардың қабылдауына сәйкес жеңіл тапсырмалар іріктедім. Дарынды оқушыларға күрделі тапсырмалар бердім.


багалау

Қалыптастырушы бағалау:басбармақ,шапалақ,топта өзара бағалау

Кері байланыс: «Серпілген сауалдар», «Қарлы кесек», «Екі жұлдыз,бір ұсыныс», «Сұрақтар төңкерісі», «Сен маған,мен саған», «Кемені боя»

Миға шабуыл

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Ширату кезінде бір-бірін итермеуін қадағалау.,АКТ-ны қолданғанда электр тогынан сақтандыру.

Үшкір заттар пайдаланғанда оқушы өмірінің қаіпсіздігін ескеріп отыру.


Рефлексия


Оқытудың сабақтың 1.Cабақтағы оқу мақсатым SMAPT-қа сай жасадым.

мақсаттарына қол жеткізіле

тіндей болды ма?

Бүгін оқушылар не нәрсеге 2.Оқушылар сағатты анықтауды,өмірде уақытты үнемді

үйренді? пайдалануды үйренді.

Оқыту атмосферасы қандай 3.Бірлескен ортада белсенділік болды.

болды?

Дифференциацияны жүзеге 4.Оқушы қажеттілігіне қарай топтық, жұптық топтарда белсенді

асыру қолдан келді ме? оқу,бірлескен оқуды жүзеге асырдым.


Мен уақыттық кестені 5. Мен уақытты әр тапсырмаға сай тиімді пайдалана білдім..

ұстандым ба?


Мен жоспардан қандай 6.

ауытқышылықтар

жасадым және неліктен?


Қорытынды баға:

Қандай екі нәрсе сабақта табысты болды?(оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)


1.Кері байланыс

2.Оқушы әрекеті


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? оқуды да, оқытуды да ескеріңіз)


1.Қалыптастыршы бағалау

2.Бірлескен ортада оқу


















Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее