САБАҚ: 21 |
Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр кенті Мектеп: М.Мақатаев атындағы № 13 орта мектеп | |||||||
Күні: 22,11,17 | Мұғалімнің есімі Мустафиярова Баглан Токтаркуловна | |||||||
Сынып: 10 а | Қатысқандар саны 18 | Қатыспағандар саны 0 | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Ерте темір дәуірі кезеңіндегі Сақ тайпасының тарихы | |||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Сақтардың рухани мәдениеті тарихының мaзмұнын aшу, oқушылaрдың пәнге деген қызығушылығын aрттыру ,скиф, авеста сөздерiнiң мaғынaсын ұғындыру. Aқпaрaтты өз бетiмен тaбуғa , қaндaй дa бiр мәселенiң шешiмiн тaбуғa үйрету. Қoршaғaн oртa aдaмдaрымен дұрыс қaрым-қaтынaс жaсaй бiлуге үйрету | |||||||
Сабақ мақсаттары 1. Ерте темір дәуіріндегі тайпалардың шығу тарихын біледі. 2. Ерте темір дәуірінің ескерткіштерін түсіне алады. 3. Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысын біледі.
| барлық оқушылар: 1. Ерте темір дәуіріндегі тайпалардың шығу тарихын біледі | |||||||
оқушылардың басым көпшілігі: 1. Ерте темір дәуіріндегі тайпалардың шығу тегін біледі 2. Ерте темір дәуірінің ескерткіштерін түсіне алады | ||||||||
кейбір оқушылар: 1. Ерте темір дәуіріндегі тайпалардың шығу тарихын біледі. 2. Ерте темір дәуірінің ескерткіштерін түсіне алады. 3. Сақтардың әлеуметтік-қоғамдық құрылысын біледі. | ||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Топ мүшелерін бір-бірін тыңдайды,мәтінді оқиды,өз ойын айтады, картадан көрсетеді | |||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар:____________________________________________ Cіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?_______________________________________ Жазылым бойынша ұсыныстар:______________________________________________ | ||||||||
Алдыңғы оқу |
| |||||||
Жоспар: 1. Сақ тайпаларының әлеуметтік және мемлекеттік құрылысы. 2. Ежелгі металлургия. 3. Сақтардың қару-жарақтары және қолданбалы өнердегі аң стилі | ||||||||
Жоспарланған уақыт | жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз | ресурстар | ||||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушылардың әрекеті | |||||||
Білі-түсіну Басталуы 1 мин
3 мин
5 мин
Үй тапсырмасы | Сәлемдеседі. Түгелдейді. Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын « Менің саған тілегім ....» тренинг арқылы қалыптастыру, оқушыларды белсенді тыңдау, қатысу-шыларды өзара байланыс-тыру. Сабақ барысында басқарушы рөлін атқарамын. Топқа бөлу: Миға шабуыл : www.Bilimland.kz Бейне роликті көрсету арқылы сабақ тақырыбын анықтау. Жабық тест арқылы топқа бөлемін. І-топ ГЕРАДОТ ІІ-топ АВЕСТА ІІІ-топ СТРАБОН Жеке жұмыс Тас дәуірі, қола дәуірі, темір дәуіріне 15 тест құрастырып келу Өзін-өзі бағалау Бағалау критерийі. 12-15 «5» 9-11 «4» 6-8 «3» 1-5 «2» | Шеңбер құрып бір-біріне тілектерін білдірді. Көнілдері көтерілді, логикалық ойлау қабілеттері оянды. Жеке таңдау жасайды. мәтіндерді ұғына отыра өз топтарын тауып, орындарына жайғасады, өз қызметтерін бөлісіп алады . |
Суреттер А4
бағалау парақтары | |||||
Қолдану
Ортасы
20 мин | Жаңа тақырыптың мәтінін үш топқа бөліп беремін Топтық жұмыс І-топ Эмоционалдық тапсырма «Рөльдік ойыны» арқылы мәтінді сөйлетеді 1.Реттеуші 2.Баяндаушы 3.Тілші 4.Суретші 5.Сөз тапқыш 6.Ақпаратшы 7.Жазушы ІІ-топ: Әлеуметтік тапсырма Сақтардың мекені туралы картаны сөйлету ІІІ-топ ТАНЫМДЫҚ тапсырма суреттер арқылы Сақтардың мәдениетін сөйлетеді
| Сабақ жоспарымен танысады.
Оқулықпен және қосымша материалдармен жеке, топпен жұмыс жасады. Дәптермен жұмыс жасады. Постерді қалай толтыратының ойластырады, пікірлерімен өзара бөліседі, хронологияны, терминдерді, сөйлетеді |
Оқулық
Карта,смайликтер
Интербелсенді тақта немесе ұялы телефон
| |||||
Жинақтау Аяқталуы 10 мин
5 мин
3 мин |
І- топ Ойлан-жұптас-бөліс әдісі арқылы ІІ-топ кесте толтыру ІІІ- топ Сәйкестендіру сұрақтары: - ІІ мыңжылдықтың арасындағы пайғамбар ЮНЕСКО - Б.з.б IV-IIIғасырда салынған қай қорған Б.Грязнов - 1913жылы Андроново есмкерткішін ашқан Ә.МАрғұлан - Қола дәуірін түбегейлі зерттеген Заратуштра - 1943жылы меззолиттің қандай тұрақтары, Ұлы Қытай Бағалау «Бағалау парақшасына» сәйкес формативті бағалауды ұсынамын & 11,12,13,14 оқу, терминдер мен хронологияны жаттау. 15 сұрақтан құрастырылған тест жазып келу. 1топ-кесте, 2- топ слайд, 3-топ ескерткіштер суреті | Тапсырма ережесін тындайды, түсінеді. Орнынан тұрады, Бағалау нәтижелерін тындайды. Өз ойларымен бөліседі. Үй тапсырмасын күнделікке жазады. | «Жарайсың» сөзімен марапатталады | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Уақытлы орындағанды. | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтарға байланыс | ||||||
|
|
| ||||||
3 мин Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
| |||||||
-Өте тамаша - Оқушылар тапсырманы белсене орындады -Екі минут кеш аяқтадым -Уақытты тиімді пайдалану
| ||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:оқушылардың бағалауы 2:жұптық, топтық Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:оқушылардың тақырыпты ұғынуы 2:белсене қатысуы Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Оқушылар тапсырманы өздері құрастырып келіп бір-бірімен ауысса........ |