«Зима 2025»

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

жай бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбы бойынша қүрылған қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Қысқамерзімді сабақ жоспары

5.2.А

Жай бөлшектерге амалдар

қолдану.

Мектеп:

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5 (математика)

Қатысқандар:-

Қатыспағандар:-


Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.23

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлудіорындау.


Сабақмақсаттары




Барлық оқушылар орындай алады:

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ережесін біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Жай бөлшек пен аралас сандарды бөлу ережесін

тиімді пайдаланып,есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Шығармашылық пен елестету қабілеттері арқылы шығару жолдарын дәлелдей отырып,күрделі тапсырмалардыорындай алады.

Бағалау критерийі


  • Өзара кері сандар ұғымын біледі;

  • Жай бөлшектерді бөле алады;

  • Аралас сандарды бөле алады.


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:


Бөлінгіш, бөлгіш,өзара кері сандар.

Құндылықтарға баулу

Математикалық тілде сауатты сөйлеуге,сыни ойлауға өз ойларын нақты жеткізе білуге баулу,

ұқыптылыққа,дәлдікке тәрбиелеу.

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы.Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтас-

тығы...үштілділік қағидатын енгізу .


Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі.

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді және аралас сандарды қосу,

азайту және көбейту.

Жоспар

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут

Уәж туындату.

1.Жағымды психологиялықахуалорнату.

Шаттық шеңбері:

-Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

3 тілде амандасу:

Сәлеметсіз бе! Здравствуйте!

Good morning!


2. 3 тілде 1,2,3 деп санау арқылы 3 топқа бөлу:

№1 .1-топ. Бүтін сандар.

№2.2-топ.Жай бөлшектер.

№3.3-топ.Аралас сандар.

















Сабақтың ортасы


(2 минут.)



















(2 минут)




















Білу.

(5 минут)














Түсіну.

( 5 минут)


Қолдану.

(6 минут)














Сергітусәті.

(2 минут)











Талдау.

(10 минут)













Жинақтау

(5минут)






























Сұрақ қою және талқылау.



Әр топқа«Сұрақты ұстап ал»әдісі бойынша оқушыны өз еркімен жауап беруге итермелеу үшін доп лақтыру арқылы өткен тақырыпқа шолу жасалады.

1.Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеді? ( 1-топ)

2.Жай бөлшекті жай бөлшекке қалай көбейтеді?(2-топ)

3.Аралас санды аралас санға қалай көбейтеді?(3-топ)

Бағалануы:«Басбармақ» арқылы.



«Сөзжұмбақ» шешу арқылы сабақтың тақырыбын оқушылармен бірге анықтайды.

1.Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімі- нен үлкен бөлшек. (бұрыс)

2. 2*2=(4)

3.Бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан (аралас)

4.Құрамында белгісізі бар теңдік. (теңдеу)

Ерекшеленген сөз -Бөлу .

Оқушылар сабақтың тақырыбымен таныс-тырылады.

Бағалануы: Үш шапалақ.
























Сөзжұмбақ








Б










Ө








Л








У


Белсенді оқыту.

(жаңа сабақты өз бетімен меңгерту.)

«Ойлан, жұптас, талқыла»

3 топқа тапсырманы бөліп беремін.

1-топ: Натурал санды жай бөлшекке бөлу және оған мысал келтіру.

2-топ: Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу және оған мысал келтіру.

3-топ: Аралас санды аралас санға бөлу және оған мысал келтіру.

Оқушылар берілген тапсырманы әуелі

жеке,содан кейін жұпта,топ арасында талқылайды.




Тақырыпты топ болып постерге салу.



Әр топ өздерінің жасаған постерлерін қорғайды. Келесі топтар мұқият тыңдап отырып ,сұрақтар қояды.

Бағалануы: «Бағдаршам» арқылы.



«Кеме айлаққа келді.»



Оқулықпен жұмыс.Оқушылардың қабі-

леттерін ескере отырып,іріктеу арқылы

деңгейлік тапсырмалар беремін.

А деңгейі

№ 607 (1, 2, 3, 4 )

В деңгейі

№ 616

С деңгейі

№ 627

Оқушылар дәптерлерін алмастыра оты-рып ,интербелсенді тақтадағы жауап-тарыментексереді .

Бағалануы: Смаиликтер арқылы.

(әр оқушыға дұрыс шығарылған есептерінің санына қарай смаиликтер таратылады.)


Оқушылардың әрқайсысына деңгейлеріне

қарап саралап , ментальді карта

үлестіремін.


10





+

+






+



+


+


Интербелсенді тақтадағы жауаптары арқылы дәптерлерімен алмасып,бір-бірін тексереді.

Бағалануы:Смаиликтер арқылы.

(әр оқушыға дұрыс шығарылған есептерінің санына қарай смаиликтер таратылады.)



Әр оқушы өз-өзін критерийлер арқылы бағалайды.


















Маркерлер,

флипчарт

























Оқулық.

Авторы:

Т.А.Алдамұратова

202,203,205 бет

.





Интербелсенді

тақта








Ментальді

карта


Сабақтың

соңы

5 мин



Аралас сандарды көбейту мен бөлудің ұқсастығы мен айырмашылығы.

Бағалануы: мұғалім тарапынан мақтау.


Үйге тапсырма(деңгей бойынша)

А деңгейі

№ 608 (1, 3,5,7 )

В деңгейі

№ 617

С деңгейі

№ 628,№ 629.


Кері байланыс

«Білім теңізіне кемеңді жібер»

Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқу- шылар кемелерін (стикерлерін)теңізге орналастырады, өзіне сенімсіздер жағада қалады.

Өз ойларын нақты түйіндеп ,тақырып бо-йынша түсінгендерін зерделей алады.


Эйлер-Венн

диаграммасы.



Авторы:

Т.А.Алдамұратова.

202,203,205 бет

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы бі-лімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Оқушығақолдау көрсе-

ту мақсатында қабілет-

теріне сәйкес деңгейлік тапсырмаларды іріктеп беремін. Білім деңгейі төменоқушыға дербес көмек, қолдау көрсетемін, дарынды оқушыға арна-йы қиындығы жоғары тапсырма әзірлеймін.

Үй тапсырмасында дең- гейлеріне қарай саралап беремін.


Оқушылар өзін-өзі,

бірін-бірі бағалайды.

Оқушылардың сабақ кезеңінде нені үйрен-генін,қол жеткізген табыстарын бағалау

үшін қолданылатын әдіс-тәсілдер:

«Басбармақ»,

«Қолшапалақтау»,

«Бағдаршам»,

«Жұлдызшалар».

Мұғалім қол шапалақ- тау,мақтау арқылы бағалады.

Кері байланыс:

«Білім теңізіне кемеңді жібер»

Ағылшын тілі.

Сергіту сәтін,топтық жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік

ережесінің сақталуы.

Слайд-презентация.

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық

идеясының 6- құндылығы.


Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

  • Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

  • Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

  • Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

  • Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

  • Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?



Оқу мақсаты қолжетімді болады деп ойлаймын.

Себебі : сараланған мақсаттарды таңдап алдым.

Өйткені, саралап оқыту әрекеті-білім алуға бағыт-талған әрекет.

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді деп ойлаймын.Өйткені, сабақ кезінде әр оқушының дең-

гейіне,қабілетіне қарай есептер беріп,сол тақырыпты игерту бағытында жұмыстар жүргіземін.









Сабақтың кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланып,

жоспарланған сабақтың нәтижесін жақсы жағынан көремін деп ойлаймын.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1.Деңгейлік тапсырмалардың сараланып берілуі.

2.Кері байланыс.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Оқушылардың белсенділігін арттыру.

2.Теориялық білімдерін жетілдіру.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Қиындығы әртүрлі тапсырмалар беру арқылы есептеу дағдыларын әлі де жетілдіру мақсатында жұмыстар жүргізу.




Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее