«Весна — лето 2024»

Жамбыл Жабаев «Өтеген батыр» дастаны

Жамбыл Жабаев «Өтегенбатыр» дастаны

Олимпиады: Русская литература 5 - 11 классы

Содержимое разработки

\

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні:

Пән: Қазақ әдебиеті

10-сынып Оқушы саны-6

Жас ерекшелігі: 15-16 жас

Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Өтегенбатыр» дастаны

Сілтеме:

Оқулық, ғаламтор материалдары

Сабақтың мақсаты:

-Өтеген батыр туралы деректермен таныстыра отырып, батырлардың тарихи тұлғалар екеніне тоқталу;

-оқушылардың ой-өрісін дамыту, әдебиетті сүюге баулу, ақын туралы қосымша деректер келтіру арқылы пәнге қызығушылығын ояту;

-адамгершілікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу, ақын өмірін үлгі ету, Отанын,өнерді сүюге баулу.

Нәтиже:

Сыни ойлауды дамыту . Дастанның негізгі кейіпкері Өтеген батыр туралы деректерді толық меңгереді, мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланыстырады

Түйінді идеялар:

Теориялық білімді практикамен ұштастыру,ойларын тиянақты жеткізе білу

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ. 2-сабақ

Әдіс-тәсілдері:

СТО (Венн диаграммасы, топтастыру, болжам), АКТ, Білім берудегі жаңа тәсілдер, Көшбасшылық, ОүБ

Пәнаралық байланыс:

Тарих

Қызығушылықты ояту кезеңі 3 мин.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Сәлемдесу.

  2. Ұйымдастыру.

  3. Сабақ барысымен таныстыру.

Психологиялық дайындық

-Бүгінгі сабаққа қандай әсермен келдің, не аламыз деп ойлайсыңдар?

4. Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.

5. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

1.Сәлемдесу;

2.өздерін ретке келтіру,кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру;

3.өз ойларын айтады;

4.Топ басшылары бағалайды.


Үй тапсырмасын тексеру 15 мин

1. Жамбылдың ұрпақтары туралы, шығармашылығы бойынша тың деректер жинаттыру;

2. Шығармашылық тапсырма: «Жүз жасаған - Жамбыл»тақырыбында көрсетілім даярлап, қорғау




Мағынаны тану 20 мин

(Сабақтың негізгі бөлімі)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  • - Ж. Жабаевтың өмірі мен шығармашылығы жайында үй тапсырмасы ретінде берілген шығармашылық тапсырманы жауапкешілікпен орындадыңдар. Енді интербелсенді тақтаға назар аударайықшы.

  • 1-тапсырма: "Сәйкестендіру" тесін алу бойынша жаңа сабақтың тақырыбын анықтату

  • Батырлар

    Авторы

    Алпамыс

    Абай Құнанбаев

    Баян

    Халық ауыз әдебиеті

    Ескендір

    Жамбыл Жабаев

    Өтеген

    Халық ауыз әдебиеті

    Қобыланды

    Мағжан Жұмабаев

  • Жамбыл атамыз батырлар тақырыбына да дастан жазған екен. Ендеше, бүінгі тақырыбымызға сай «Ел үмітін ер ақтар» «Ер - елімен жақсы» мақалды сабағымыздың .. аламыз

Топқа бөлу.Сынып оқушыларын тақырыпқа байланысты сөйлем арқылы топқа бөлу

1-топ: Жүз жасаған - Жамбыл

2-топ: Жамбылдың жасын берсін!



Сергіту сәті «Қызыл өрік»


2-тапсырма«Өтеген батыр» дастанындағы Өтеген туралы болжам жасатқызу.

-Интербелсенді тақтадан тірек сөздер көрсету;

- Сол тірек сөздердің нені білдіретінін туралы мәтін беремін.



3-тапсырма: «Венн диаграммасы»

-1-топқа «Өтеген батыр» үзінді,ал 2-топқа «Асан қайғы» жырауын беріп, оқып шығады да тақтадағы сурет арқылы ерекшеліктерін постер жасап, қорғайды.









Оқушылар белсене қатысады. Өткен тақырыптан белетіндерін еске түсіреді.

Оқушылар интербелсенді тақтадан сәкестендіреді





















Топқа бөлінеді, әроқушы бір-бір сөзден алып, сөйлемдерін құрастырып, 2 топқа бөлінеді







Оқушылар бойларын сергітіп, билейді. Келесі тапсырмаларға белсене қатысады


-Оқушылар болжамдарын айтады;

- оқушылар оқып, өздерініңболжамдарымен сәйке келген, келмегендеріне көз жеткізіп, Өтеген туралы толық мағлұмат алады.


Тақтаға іліп, ортақ қасиеттерін сәйкестендіреді.

Асан қайғы Өтеген батыр

-Желмаяға мініп - атқа мініп

-халыққа жайлы -Жайлы қонысіздейдіт.б

жер іздейдіт.б.

Ой толғаныс . Күтілетін нәтиже 3 мин.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Рефлексия кезеңі: ««Аяқталмаған сөйлем»: Бүгінгі сабақтан мен өзіме не алдым?.. Не білгім келеді?

Стикерге жазып, тақтаға іледі

Бағалау 3 мин

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үй жұмысына мұғалім смайлик береді, ал сыныптағы орындаған тапсырмаларға топ көшбасшысы бақылап отырып, әр тапсырма сайын смайликтер береді. Сонында қорытынды баға шығарылады. .

Топ көшбасшысы топ мүшелерінің қаншалықты үлес қосып отырғанына сай /өз ойын еркін жеткізе алуы, шығармашылық қабілеті, сабақтағы белсенділігі, жаңа тақырыпты меңгеруі т.б/смайлик таратады.

Үйге тапсырма 1 мин

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үйге: «Өтеген батыр» дастанын толы оқып келу

Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее