«Весна — лето 2024»

Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктері

Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктерінің құрамымен танысады.Аксон, дендрит терминдерін айту арқылы сөйлеу дағдылары қалыптасады

Олимпиады: Биология 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы

Күні

Сынып: 7

Мектеп: «Қарасу орталау мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығымен» кмм

Мұғалімнің аты-жөні: А.Иманалиқызы

Қатысқандар:12 Қатыспағандар: жоқ

Сабақтың тақырыбы

Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.3. Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктерін анықтау


Сабақтың мақсаты

Жүйке жасушаларының құрылысы мен қызметтерімен таныстыру

Бағалау критерийі

1.Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктерін анықтай алады

2.Жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық бөліктерінің байланысын айта алады.

3. Жүйке жасушаларының құрылымдық бөліктеріне сипаттама беріп,салыстыра алады.


Тілдік мақсаттар

Аксон,дендрит, нейрон, нейроцит терминдерін айта білу арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастырады

Мысалы: Грек тілінен аударғанда - dendron «ағаш» деген мағынаны білдіреді.Жүйке жасушаларының өсінділері қызметіне байланысты: дендрит (қысқа) және аксон (ұзын) болып екіге бөлінеді.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының аясында денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты екенін ескере отырып,салауатты өмір салтын ұстануға баулу.


Пән аралық байланыстар

Математика, бейнелеу өнері

Алдыңғы білім

7.1.7.2 Жүйке жүйесінің қызметі және құрылымдық компоненттерін атай алады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин



Сабақтың ортасы

10 мин







15 мин




















10мин




















5 мин



Сабақтың соңы

3 мин

Оқушылармен амандасып, түгендеп, сыныптың оқуға деген белсенділігін арттыру мақсатында «Тәтті сыйлық» әдісі арқылы «ақ зат» пен «сұр зат»деген екі топқа бөлемін.


1-Тапсырма. Оқушыларды жаңа тақырыпқа бейімдеу мақсатында«Жұмыс столы» әдісі қолданылады.

Дескриптор

  • Жүйке жүйесінің құрылымдық бөліктері туралы мәлімет алады.



2-Тапсырма. «Ойлан, тап» әдісі арқылы орындалады

1. Жүйке жүйесінің құрылымдық бөліктерін атап,олардың қызметтерін анықтаңыз.

A аксон

B дендрит

C нейрон

D нейроглия

1.Бөліп шығару

2.Жиырылу

3.Қоректену

4.Қозу

Дескриптор

  • Жүйке жүйесінің құрылымдық бөліктерін анықтайды

  • Жүйке жүйесінің қызметін атайды

3-Тапсырма. «Құрылысшы ойыны» арқылы орындалады.

Жүйке жасушасының құрылымдарын атап,жүйке

жасушасының құрылысының атқаратын қызметімен байланысын сипаттаңыз.


Жүйке жасушасының құрылымдары

Жүйке

жасушасының құрылысының атқаратын қызметімен байланысы

1



2



3



Дескриптор

  • Жүйке жасушасының құрылысының атқаратын қызметімен байланысын сипаттайды


Сабақты қорытындылау, ойды жинақтау үшін «Бірге ойлаймыз» әдісін қолданамын.

Кері байланыс

«Бір сөзбен»әдісі арқылы орындалады.

Бағалау парағы


р/с

Оқушы-ның

аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Бағалау

Рефлексия

Қорытынды

ұпай

1










2










3










4










5











Өзіндік рефлексиясы «Теңге ілу»


Белсенді мен үшін

Қатыстым қызықты болды



5





5



4


3

2

Маған түсінікті Жаңадан үйрендім

болды











































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее