Күні:19.02.2016
Сыныбы: 4 «В»
Сабақтың тақырыбы: «Гәкку» сахнаға қалай келген?
Сабақтың мақсаты:.Оқушыларды О.Мацкевичтың әңгімесімен таныстыру.Мәтіннің өзекті ойын ашуға мүмкіндік жасау.
Сабақтың міндеті:
1.Білім дағдыларын арттыра отырып,мәтіннің мазмұнын түсініп,өздігінен ойын қорыта айта білуге төселдіру.
2. Сөздік қорын молайту.Шығармашылық қабілетін арттыру.Технологиялық картаның регламентін орындау.
3. Өнерді сүюге,мейірімділікке,ұқыптылыққа,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: тірек сөздер,суреттер,«Жас шамасына байланысты сөздік қор және оқыту сапасы бойынша құрама кесте» , интербелсенді тақта,ООМ кестесі.
1 | Ұйымдастыру кезеңі | Ауызша сабақ-1 -Сабақтың тақырыбы айтылады - Өнер адамдары,әннің құдірету туралы мәлімет беріледі. Көшбасшыға сөз беріледі | Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі. Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі. ООМ бойынша жұмыс (орынға отырғызу матрицасы) |
2 | 1 кезең Үй тапсырмасын бекіту.
| Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар?
| Оқушылардың жауаптарына қарай ООМ кестесіне плюс, минус белгілері қойылады. Бірінші белгі |
3 | 2 кезең Қабылдауды ұйымдастыру
| Тірек сөздер: Композитор,дастан,театр,спектакль,опера,ария,репетиция. Ария – операда оркестрдің сүйемелдеуімен жеке дауыста орындалатын ән. Опера - әнмен ойнатыла айтылатын спектакль. 30 сек оқиды, 30 сек жазады. |
Оқушылардың есте сақтап жазған сөздеріне байланысты ООМ кестесіне плюс, минус таңбалары қойылады. Екінші белгі |
4 | 3 кезең Ұғынуды ұйымдастыру (4минут)
| Қарама-қарсы сұрақтар: 1.Мәтіннің авторы кім? Олег Мацкевич 2.Мәтін қалай аталады? «Гәкку» сахнаға қалай келген? 3. Мәтін кім туралы жызалған? Күләш Байсейітова 4.Мәтіндегі оқиға неден басталады? Композитордың кітапханадан «Қыз Жібек» дастанын тауып алудан 5.Композитор ішінен кім туралы ойлады? Күләшпен кездесіп,Қыз Жібектің рөлін ойнайтын адам осы 6.Күләш кім?Нені сүйетін? Етікшінің қызы,ән салуды сүйетін 7.Күләштің әншілік талабы қайда әкелді? Театрға 8.Күләш кімдерге көмек көрсетті? Қ.Байсейітов,Қ.Жандарбековтерге 9.Барлығы бірге ненің жоспарын құрды? Спектакль жоспарын 10.Басты міндеттері не болды? Опера бойына бәсеңдемейтін негізгі асқақ арияны табу 11.Ария деген не?Ария – операда оркестрдің сүйемелдеуімен жеке даусыта орындалатын ән. 12.Композитор «Қыз Жібек» операсын қайда жазды? Қала сыртындағы демалыс үйінде 13.Күләш пен композитор жаяу келе жатып не ойлады? Егер мүмкіндік болса,кез келген арбаның біріне міне салармыз 14.Олар арбада келе жатқанда айналасы қандай еді? Нарттай қызыл алма бағының арасы 15.Кенет олар не естіді? Алма бағының алыс түкпірінен бір ән естілгенін 16.Олар естіген ән қалай аталады? «Гәкку» 17.Композитор неге қуанды? Біз іздегенімізді таптық деді 18.Ән кімнің әні еді? Үкілі Ыбырайдың 19.Әнді неге теңеді? Мөлдір бұлақ пен әсем аққуға 20.«Гәкку» әні неге айналды? Алма бағы ішінде арияға айналды 21.Алғашқы спектакль қалай өтті? Сәтті шықты 22.Әртістер сахнаға неше рет шықты? 7рет 23.Көрермен ықыласы қалай болды? Зал тебіреніп кетті 24.Спектакльден соң әртістердің көңіл-күйлері қалай болды? Бәрі қуанышты 25.Композитордың аты-жөні қалай аталады? Евгений Григорьевич Брусиловский 26. Күләш «Гәккуді» қанша жыл шырқады? Ширек ғасыр бойы 27.Күләш дүние салғанда не ойналды? Ұлы актрисаға халқының көрсеткен зор құрметі ретінде қабірінің басында «Гәкку» ойналды.
| Оқушылардың жауаптарына қарай ООМ кестесіне плюс, минус белгілері қойылады. Үшінші белгі |
5 | 4 кезең Түсінудің бірінші тексерілуі
| Сыни сұрақтар: 1.Мәтіннің авторы М.Зверев - жоқ 2. Мәтін «Гәкку» сахнаға қалай келген? деп аталады - иә 3.Мәтін биші Шара Жиенқұлова туралы - жоқ 4.Композитор Қыз Жібектің рөлін ойнайты әншіні іздеді - иә 5.Күләш қойшының қызы еді - жоқ 6.Күләш сурет салуды ұнататын -жоқ 7. Оның талабы театрға әкелді - иә 8.Қанабек,Құрманбектермен бірге жоспар жасады -иә 9.Олар керемет ария іздеді -иә 10.Опера ауылда жазылды -жоқ 11.Күләш ат үстінде сурет салды -жоқ 12.Арба үстінде отырып,керемет ән естіді -иә 13.Әнді естіп,көңілі құлазып қалды -иә 14.Бұлақтай мөлдір,аққудай әсем ән еді -иә 15.Алғашқы спектакль өте жаман болды -жоқ 16.Зал тебіреніп кетті -иә 17.Қойылымнан соң бәрі көңілсіз -жоқ 18. «Гәкку» әнін бүкіл ер сүйіп айтатын болды -иә 19.Композитор Шәмші Қалдаяқов еді -жоқ 20.Гәккуді Күләш ұзақ жылдар шырқады -иә 21.Спектакль Күләш туралы еді - жоқ 22.Ария деген ертегі - жоқ 23.Опера деген әнмен ойнатыла айтылатын спектакль -иә 24.Күләш аты шыққан актриса - иә 25.Күләш бүгіндері үлкен жасқа келген әже – жоқ 26.Күләш туралы бүгіндері кинофильм бар - иә
| Оқушылардың жауаптарына қарай ООМ кестесіне плюс, минус белгілері қойылады. Төртінші белгі |
6 | 5 кезең Бірінші бекітуді ұйымдастыру
| Тақырып бойынша ТСҚ жүргізіледі. Сөздер анық, қысқартылмай жазылады. Әрбір сөз сөйлем мүшесі болуы керек. Тақырыптың мазмұнын жазуға болады. | 5минут беріледі Оқушылардың жауаптарына қарай ООМ кестесіне плюс, минус белгілері қойылады. Бесінші белгі |
7 | Талдау | Сыныптың тақырыпты меңгеру деңгейі анықталады. Осы тақырып бойынша сабақтың нәтижесін ескере отырып, жұмыс жасау болжамы беріледі. |
|
8 | Бағалау | 4-5 белгі – 5 ұпай 3 белгі – 4 ұпай 2 белгі – 3 ұпай 1 белгі – 2 ұпай | Сапа нормативі карта бойынша орындалды деп есептеледі, егер оқушылардың 63%-і 5 ұпайдан алса |
9 | Үй тапсырмасы | 4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады |
|