«Весна — лето 2024»

"Элементтер химиясы" ашық сабақ жоспары

"Элементтер химиясы" ашық сабақ жоспары

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Күні :

Date:

сынып: 8

grade:

Мұғалімнің аты-жөні:

Teacher's Name: Omarova Guldana

сынып: 8

grade:

Қатысқандар:

Attended:

Қатыспағандар:

Absent:

Сабақ тақырыбы:

The theme of the lesson:


CHEMICAL ELEMENTS.

Химиялық элементтер.

Сабақтың мақсаты

Lesson objectives:

7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу

7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу

7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу



Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерииі

Еvaluation сriteria

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік мақсаттар:

Language objectives:

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

Пәнаралық байланыс Interdisciplinary communication


Физика және ағылшын











Сабақ барысы

Сабақ барысы

Move of the lesson:

Сабаққа жоспарланған жаттығулар түрлері:

Tasks and exercises:

Ресурстар Pesurse:

Ұйымдастыру кезеңі.

Organizational moment 5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!


Эпиграф: «Элементтер – химия негізі»

Сәлемдесу. Good afternoon dear children!

I’m very glad to see you! How are you today? What date is it today?

Who is absent today?

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Топтарға бөлу: І-топ;

ІІ-топ;

ІІІ-топ;

YI-топ.

Алдыңғы білімді тексеру (Activating previous knowledge)


Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

«Жариялау» әдісі

(Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар туралы айтып беріңдер?

Қолдану

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

Түсіндіру.

Топтық, жеке жұмыс жүргізу.

Дәптермен жұмыс.




Әр топ стикерге өз аттарын жазады

Негізгі бөлім:

Main part:

Мұғалім интерактивті тақтаға элементтердің қазақша, орысша ағылшынша атаулары мен таңбалары берілген сызбанұсқаны көрсетіп, әрбір элементті дауыстап қайталатады.

Elements: They are pure. They are made of only one kind of atoms. They can not be decomposed into simpler substances. They are represented by symbols. Let’s learn the symbols of some important elements.

Sy mb ol

In English

In Russia n

Sy mb ol

In English

In Russia n

H

Hydro gen

Водород


Mg

Magnes ium


Магний


С

Carbon

Углерод

Ca

Calciu m

Кальций


O


Oxygen

кислород

Ba

Barium

Барий


S

Sulfur

сера


Al

Aluminum

Алюминий

N

Nitrogen

Азот

Mn

Manga nese

Марганец

P

Phosp horous

фосфор

Zn

Zinc

Цинк

F

Fluorine

Фтор

Fe

Iron

Железо

Cl

Chlorine

Хлор

Pb

Lead

Свинец

Br

Bromine

Бром

Cu

Copper

Медь

Li


Lithium

Литий


Ag


Silver

Серебро


I

Iodine

Йод

Hg

Mercury

Ртуть

Na

Sodium

Натрий

Au


Gold

Золото

K

Potass ium

Калий






Сызбанұсқа

Карточкалар cards
















кестелер tables

карточка cards



Task 1:


Келесі элементтердің әрқайсысының химиялық таңбаларын жазыңдар?

What is the chemical symbol for each of the following elements?

І-топ: a) iron; b) silver; c) phosphorus; d) calcium: e) mercury; f) nickel.


ІІ-топ: a) magnesium; b) manganese: c) cobalt: d) argon: e) silicon; f) beryllium.


ІІІ -топ:

a) Hydrogen; b) Fluorine; c) Nitrogen; d)Lithium; e) Potassium; f) Iodine.


ІҮ -топ:

a) Oxygen; b) Phosphorous; c) Carbon; d) Iodine; e) Barium; f) Sulfur.






Task 2:

Келесі элементтің әрқайсысының аты ата?

What is the name of each of the following element?


І-топ: a) K; b) Al; c) C; d) N; e) Ne; f) Na; g) O; h) Os; i) He.


ІІ-топ: a) H; b) Rb; c) Ba; d) Sr; e) S; f) Xe; g) F; h) Cl; i) Bi.


III-топ:

а) Ru; b) Mn; c) Ir; d) Ti; e) Pb; f) Au; g) F; h) Ni; i) Fr.


IY-топ

а) Zn; b) Mg; c) Tl; d) Ra; e) P; f) K; g) Ag; h) Ni; i) Fr.


шоколад chocolate

Периодтық жүйе Periodic table




Сабақты бекіту

Assigning a lesson


Оқушыларға алдын ала әр элементтің қазақша, ағылшынша атаулары бар үлестірме парағын таратылып беріледі. Периодтық жүйеден элементтерді мұғалім көрсетіп тұрады, ал оқушы берілген кестеден сол элементті тауып атын екі тілде атайды.


Elements from the periodic system are displayed by the teacher, and the student finds the same element in the given table and names it in two languages.



1. Кестені толтырады: Refills the table:


Элемент

Kazakh

English

S



Mg



AI



CI



Na



N



O



C



Cu



P



Ca



К



Н



В






Қазақша және ағылшынша атауларын жаз.

Write the names in Kazakh and in English.









Терминоло гиялық сөздік

Terminologi cal

Үй тапсырмасы

Hometask

1мин

Ережелерді жаттау

Understand definitions


Қорытынды

5 минут



























Кері байланыс

3 минут

«Бағдаршам» стратегиясы арқылы рефлексия жүргізу













4. Сабақта қандай жаңа нәрселер үйрендің? What new things have you learned in class? 5. Не қиын болды? What was hard? 6. Өз тобыңды қалай бағалайсың? How do you value your team?

Стикерлерге өз тілектерін жазып, «идея себетіне»

салады.

Мұғалім сыныптың жұмысын бағалайды.

Ең жақсы жауаптар анықтайды.

Writing to the stickers his wishes and putting them in the "basket of ideas."

The teacher evaluates the work of the class.

The best answers determine.


«Белгілер» әдісі

















Бағдаршамдар



























«Белгілер» әдісі. Рефлексия парағы.



Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее