«Весна — лето 2024»

Ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары

Ғылыми техникалық революцияның үдерісі мен бағыттары жайлы түсіндіру

Олимпиады: География 5 - 11 классы

Содержимое разработки

Бөлім


Күні


Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.5.2.1 ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды

Сабақтың мақсаты


ҒТР-ң негізгі белгілері мен құрылымын білу

ҒТР-ң шаруашылық құлылымына ықпалын түсіну.

ҒТР-дың негізгі белгілерін ажырату және оның өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсерін талдау жасау Ғылыми- техникалық революцияның құрылымы, құрамдас бөліктері, негізгі белгілері туралы білім беру, ғылыми сауаттылығын дамыту, ғылым мен техниканың сабақтастығын бағдарлай алуға тәрбиелеу.

Бағалау критерииі

  • өлшеу құралдарының атауларын жазып, аспаппен өлшенетін шаманы және оның өлшем бірлігін жаза алады

  • аспап (термометр, сызғыш, таразы және т.б.) көрсеткіштерін анықтаудың қадамдық жоспарын құрастырады.

  • Өлшеу құралдарымен бақылаулар мен өлшемдер жасай алады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сабақты ұйымдастыру

а) оқушылармен амандасу;

ә) оқушыларды түгендеу;


«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі

Дүниежүзілік шаруашылық дегеніміз - Дүние жүзіндегі елдердің бір-бірімен күрделі экономикалық қарым-қатынастар жүйесі арқылы байланысқан ұлттық шаруашылықтарының жүйесі. (Иа)

Дүниежүзілік шаруашылық дамуының басты 2 кезеңінен өтті – (жоқ) Индустриялануға дейінгі, индустриялану және қазіргі кезеңі.

Халықаралық еңбек бөлінісі - Жеке елдердің өнімнің белгілі бір түрлерін, шикізат пен даяр бұйымдарды өндіруге және олармен айырбас жасауға мамандануы. ( иә)

Ой қозғау:

Түрткі сұрақтар қою:

ҒТР деген не?

Еліміздер ҒТР дамуы қалай жүруде?


1.ноутбук, 2.планшет, 3.смартфон. 4. Компьютер, 5. Apple "ақылды сағат"




Сұрақтарға жауап береді

1-10балдық жүйе



2 балл











оқулық

Ортасы

Жаңа сабақ:

Сабақ жоспары: түсінік беру

-Ғылыми-техникалық революция д-з ? – белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістер-ң жедел қарқын-н жүруі.

ҒТР-ның басты белгілері – ? 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы. 2.Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу 3.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы 4.Әскери –техника революция ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ? 1.Ғылым мен техника 2.Техника мен технология 3.Өңдіріс 4.Басқару

Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі.

Эволюция- дег-з ?Техника және технологияның одан әрi жетiлуі.

  1. Тапсырма:

  1. Ғылымға негізделген жаңа технологиялардың маңызы қандай?

  2. ҒТР-дың негізгі белгілері

  3. ҒТР-дың құрамдас бөліктері



2-тапсырма

  1. ҒТР-дың шаруашылық құрылымына ықпалы, өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсеріне талдау жасау.

  2. ҒТР-ның басты белгілері мен құрамдас бөліктерінің қандай айырмаш-ы бар ? / 32-кесте 

  3. Техника мен технология, өңдіріснің прогресс даму жолдарын жүзеге асыру ? анықтаушылар

  4. Шаруаш-қ дамуының басты бағыттары 33-сызбанұсқа


3-тапсырма:

Проблемалық сұрақтар:

1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы (робот,планеход,модель)

2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу (жаңа үй түрмыстық заттар тоңазытқыш,телевизор, тефаль, кір жуғыш)

3Энергия қайнауларына бағытына топтастыр:(желді диірмен ,күн,атом,Аэс

4. техника мен технолигияның мақсаты неде ? ( Өндiрiстiң тиiмдiлiгiнiң жоғарылауы және еңбек өнiмдiлiгi. 5. техника мен технолигия даму жолдары айқындалады ? (Революция-принципі, эволюция- қарқынды даму) 6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі (мұнай тасымалын тиімділігін арттыру.200-250 мың т/н жүк әкелу. 7.Робот шы-н көшбасшы елдерЖапония, АҚШ, ГФР, Италия,Корея 8. Робототехника-тех-ң дамуының ең биік сатысы :(Робот-геолог,даяршы,Робот-скрипкашы ,Робот-тазалаушы т.б 9.XXI ғ. кең қолданыстағы металлдар: Бериллий, Титаннан жасалған бұйымдар-Аэс-на Бәйтерек космос,литий т.б 10. Биотехнология қолданылатын сфералар:(Ауыл шаруашылығының мардымдылғын арттыру;(Азық-түлік асортиментін ұлғайту;Энергетикалық ресурстардың көбеюі;қоршаған ортаны қорғау салаларына. Клондалған көкөністер селекциясы (гибридтер Жануарларды клондау арқылы оларды «Органдар және гормондар фабрикасына» қолдану ) 11. Географиялық ақпарат: (Геоинформатика Электронды атластар құру, АБС – автоматтық басқару системасы


















Дәптермен жұмыс





Оқулықтағы кестемен сызбанұсқаларды пайдалана отырып жауап береді







Сұрақтарға жауап береді

















2 балл






2 балл











3 балл




















Ашық сұрап-жауаптар

Сабақтың соңы


Қорытынды:

Қазақстанға қатысты ҒТР жобалары жоспарлары. Қазақстанда ЭКСПО -2017 бағдарламысы, ҒТР жетістіктері, «Қазақ елі»болашақта ҒТР саласын қарқынды дамыту бойынша оқушылар өз пікірінді білдіреді.

Үйге тапсырма: 53. 11 бет

Кері байланыс: басбармақ



Ойларын айтады




Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


2 балл






Тексерілді:

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее