«Зима 2025»

Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу

Пән: Математика +

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1

Күні: 18.02.2017ж.

Сынып: 7 «В»

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Худашева М. Р.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеуді біледі

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеуді біледі

Көптеген оқушылар:Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу арқылы өрнектерді ықшамдай алады

Кейбір оқушылар:Күрделі есептер шығара алады

Жетістіккритерийлері

Екі өрнектің кубтарының айырмасын біледі, екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктей алады, көбейткіштерді жіктеп өрнектерді ықшамдай алады

Тілдікмақсаттар

Құндылықтардыдарыту

Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру

Пәнаралықбайланыстар

Алгебра

АКТ қолдану дағдылары

Бастапқы білім

Екі квадраттың айырмасын көбейткіштерге жіктеу

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Ұйымдастыру.
  • Оқушыларды түгелдеу.
  • Дайындығын тексеру

Сабақтыңортасы

Өрнекті көбейтінді түрінде жазыңдар:

  1. 3х3–81= 3(x3-27) = 3(x-3)(х2+3х+9)
  2. 2а – 8ay2 = 2a(1 – 4y2) = 2a(1 – 2y)(1 + 2y)
  3. 4x4 + 32x = 4x(x3 + 8) = 4x(x+2)(x2 – 2x + 4)
  4. 4ax2 – 9ay2 = a(4x2 – 9y2) = a (2x – 3y)(2x + 3y)
  5. (х2+4)(х – 2)(х+2) = (x2+4)(x2 – 4) = (x4 – 16)
  6. (9a2+4)(2 – 3a)(3a+2) = (9a2+4)(4 – 9a2) = (16 – 81a4)
  7. (4p2+25)(5 – 2p) (2p+5) = (4p2+25)(25 – 4p2) = (625 – 16p4)
  8. (x – 1)(x3 – 1) – 3x(x – 1)2 = (x – 1)(x – 1)(x2+x+1) – 3x(x – 1)2 =

= (x – 1)2(x2+x+1 – 3x) = (x – 1)2(x2 – 2x+1) = (x – 1)2(x – 1)2=(x – 1)4

1. (2х+3) 2

A) 4х2+9; B) 4х2–12х+9; C) 4х2+12х+9; D) 4х2-9.

2. (5а–3b)*(5а+3b)

A) 25а2+9b2; B) 25а2–30аb+9b2; C) 25а2+3аb+9b2; D) 25а2–9b2.

3. (2b-3а) 3

A) 8b2-27а3; B) 8b 3-36b2а+54bа2-27а3;

C) 8b2-12аb+27а3; D) 8b 2 +27а3.

4) 8m3– 36m2n+54mn2– 27n3

A) (2m – 3n) 3; B) (2 – 3mn) 3;

C) (2mn – 3) 3; D)(2+3mn) 3.

5) –49х2+0,04у2

A) (0,2у-7х)2; B) (0,2-7ху) 3 ; C) (0,2у-7х); D) Дұрыс жауабы жоқ

Жауабы:1. C; 2.D; 3.B; 4.A; 5.D.

Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау

Саралауоқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақбойынша рефлексия

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Пән: Математика +

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1

Күні: 18.02.2017ж.

Сынып: 7 «В»

Мектеп: «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Худашева М. Р.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеуді біледі

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеуді біледі

Көптеген оқушылар: Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу арқылы өрнектерді ықшамдай алады

Кейбір оқушылар: Күрделі есептер шығара алады

Жетістік критерийлері

Екі өрнектің кубтарының айырмасын біледі, екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктей алады, көбейткіштерді жіктеп өрнектерді ықшамдай алады

Тілдік мақсаттар



Құндылықтарды дарыту



Оқушыларды ойландыруға, ойын жеткізе білуге белсенділігін көтеруге дағдыландыру

Пәнаралық байланыстар

Алгебра

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім


Екі квадраттың айырмасын көбейткіштерге жіктеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


  • Ұйымдастыру.

  • Оқушыларды түгелдеу.

  • Дайындығын тексеру


Сабақтың ортасы


Өрнекті көбейтінді түрінде жазыңдар:

  1. 3 81= 3(x3-27) = 3(x-3)(х2+3х+9)

  2. – 8ay2 = 2a(1 – 4y2) = 2a(1 – 2y)(1 + 2y)

  3. 4x4 + 32x = 4x(x3 + 8) = 4x(x+2)(x2 – 2x + 4)

  4. 4ax2 – 9ay2 = a(4x2 – 9y2) = a (2x – 3y)(2x + 3y)

  5. 2+4)(х – 2)(х+2) = (x2+4)(x2 – 4) = (x4 – 16)

  6. (9a2+4)(2 – 3a)(3a+2) = (9a2+4)(4 – 9a2) = (16 – 81a4)

  7. (4p2+25)(5 – 2p) (2p+5) = (4p2+25)(25 – 4p2) = (625 – 16p4)

  8. (x – 1)(x3 – 1) – 3x(x – 1)2 = (x – 1)(x – 1)(x2+x+1) – 3x(x – 1)2 =

= (x – 1)2(x2+x+1 – 3x) = (x – 1)2(x2 – 2x+1) = (x – 1)2(x – 1)2=(x – 1)4

1. (2х+3) 2

A) 4х2+9; B) 4х2 12х+9; C) 4х2+12х+9; D) 4х2-9.

2. (5а 3b)*(5а+3b)

A) 25а2+9b2; B) 25а2 30аb+9b2; C) 25а2+3аb+9b2; D) 25а2 9b2.

3. (2b-3а) 3

A) 8b2-27а3; B) 8b 3-36b2а+54bа2-27а3;

C) 8b2-12аb+27а3; D) 8b 2 +27а3.

4) 8m3 – 36m2n+54mn2 – 27n3

A) (2m – 3n) 3; B) (2 – 3mn) 3;

C) (2mn – 3) 3; D)(2+3mn) 3.

5) – 49х2+0,04у2

A) (0,2у-7х)2; B) (0,2-7ху) 3 ; C) (0,2у-7х); D) Дұрыс жауабы жоқ

Жауабы: 1. C; 2.D; 3.B; 4.A; 5.D.



Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау


Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы









Сабақ бойынша рефлексия


Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее