Қысқа мерзімді жоспар
Пән: Әдебиет | Сынып: 7 «а» | Пән мұғалімі: Кетикова Жазира Табылдиновна | Мерзімі: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қ.Мырзалиев «Кәрі қыран» | |||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға Қ.Мырзалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы қысқаша мәлімет беру, өлеңді мәнерлеп оқу, талдау, дәлелдеу, қосымша деректер келтіру, өлеңнің идеясын ашып, қорытындылау. | |||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Барлық оқушылар: Өлеңнің негізгі идеясын түсінеді, білім, білік, дағдылары қалыптасады. Оқушылардың басым бөлігі: өлеңге композициялық талдау жасай алады, көркемдік ерекшеліктерін таба алады, өз ойын еркін жеткізеді. Кейбір оқушылар: Берілген тапсырмаларды шығармашылықпен орындайды, ойын сын тұрғысынан білдіреді, алған білімді өмірде қалай қолдану керектігін түсінеді. | |||||||||||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | «Есім – сын есім - Етістік», «Карусель», «Интервью», «Дөңгелек үстел», «Домино», «Бес саусақ», «Екі жұлдыз, бір тілек» | |||||||||||
Көрнекілігі: | 6 қалпақ, микрофон, құстың суреттері, үлестірмелі материалдар | |||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Қазақ тілі | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Модуль | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
| «Есім – Сын есім - Етістік» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру. | Оқушылар «Мен кіммін?», «Мен қандаймын?», «Мен не істей аламын?» деген сұрақтарға өз есімі басталатын әріптен басталатын жауаптар ойлап табады. | КжБ | ||||||||
1 мин | Құстың суреттері арқылы оқушыларды топтастыру. Топ ережесін қайталау.
| Оқушылар кез келген суретті таңдап, 2 топқа топтасады: үй құстары, жыртқыш құстар. Топтағы міндеттерді анықтап алады. | КжБ | |||||||||
Үй тапсырмасын тексеру
| 3 мин
| «Карусель» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы тексеру. | Оқушылар үлкен және кіші шеңбер құрады. Ішкі шеңбер қозғалып отырады. Оқушылар бір-біріне Қ.Ысқақовтың өмірі мен шығармашылығына байланысты үйден қарастырып келген қосымша мәліметтерімен бөліседі. | АКТ, СТО | ||||||||
І. Білу
| 3 мин | «Визуалдандыру» әдісі: интербелсенді тақтадан қыранның суреті көрсетіледі. Оқушыларға сұрақтар қойылады: - Суреттен нені көріп тұрмыз? - Ол жайлы не білеміз? - Не себепті қазақ халқында қыран құс киелі болып саналады? - Бүгінгі тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар? Қандай мақсат қоямыз? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді, жаңа тақырыпқа шығады, сабақтың мақсаттарын айқындайды. | АКТ | ||||||||
ІІ. Түсіну
| 5 мин
| «Дөңгелек үстел» әдісі: топтарға өлеңге сатылай кешенді талдау жасау ұсынылады. | Оқушылар өлеңді оқып шығып, жұппен, топпен талқылап, өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды. | ОжОЖТ | ||||||||
ІІІ. Қолдану
| 9 мин | «Интервью» әдісі арқылы жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қолдануға бағыттау. | І топ оқушылары қолдарына микрофонды алып, ІІ топтағы өздері қалаған бір оқушыға тақырыпқа байланысты сұрақ қояды. Жауап берген оқушы келесі топтағы оқушыға сұрақ қояды. | СТО | ||||||||
1 мин | Сергіту сәті. «Тышқан мен мысық» ойыны. | Оқушылар зейінді дамытуға арналған ойынды ойнайды. |
| |||||||||
IV. Талдау | 10 мин | «Домино» әдісі. Оқушыларға жаңа тақырыпқа қатысты ұғымдар жазылған домино «тастарын» тарату. | Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты ұғымдарды сәйкестендіреді. | ТжДБО, ЖЕСО | ||||||||
V.Жинақтау
| 4 мин | «Ақылдың алты қалпағы» әдісі арқылы оқушылардың алған білімдерін жинақтау. | Оқушылар әр түрлі түсті қалпақтарды киіп, білімдерін жинақтайды, саралайды. | СТО | ||||||||
VI. Бағалау | 2 мин | «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтардың бір-бірін шынайы бағалауын ұйымдастыру. | Топтар өзара бір-бірін бағалайды. 2 жағымды пікір және бір ұсыныс айтады. | ОБжОҮБ | ||||||||
Кері байланыс | 3 мин | «Бес саусақ» әдісі арқылы оқушылармен кері байланыс орнату. | Оқушылар қағаздан жасалған қолдың 5 саусағына сабақтан алған әсерлерін жазып, тақтаға жабыстырады. - Бүгін не үйрендім? - Не ұнады? - Қандай қиындықтар туындады? - Бүгінгі көңіл күйім қандай болды? - Басқаға көмегім тиді ме? | ОБжОҮБ | ||||||||
Үй тапсырмасын беру | 1 мин | Интербелсенді тақтаға үй тапсырмасын жазу. | 1. Қ.Мырзалиевтің өмірі мен шығармашылығы туралы қосымша мәліметтер қарастыру. 2. С.Мұратбековтің «Жусан иісі» шығармасын оқып келу. | ТжДБО, АКТ |