БІЛІМ КЕШЕНІ
Күні: 14.02.2014ж.
Сыныбы: 8 «А» сынып.
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
Сабақтың мақсаты:
“Квадрат үшмүше” ұғымымен таныстыру және оны есептер шығару барысында көбейткіштерге жіктеу дағдыларын қалыптастыру.
а) білімділік: «Квадрат үшмүше», «Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу» туралы түсінігін қалыптастырып, білімдерін шыңдау.
б) дамытушылық: Оқушылардың алгебра пәніне деген қызығушылығын, ынтасын арттыру, «сын тұрғысынан ойлауға» мүмкіндік жасау.
ә) тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, еңбексүйгіштікке, ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ.
ә) жаңа тақырыпты бекіту: үлестірме есептерін тақтада оқушыларға шығарту. Оқушы есепті түсінбеген жағдайда, сыныптан көмек сұрау.
б) білімді тексеру: сабақ соңында тест тапсырмасын орындату.
Сабақтың әдісі:
а) сұрақ-жауап: Оқушылар тақырыптың соңындағы сұрақтарға
жауап беруі керек және мұғалімнің жағынан қосымша сұрақтар.
ә)демонстрация көрсету: Интерактивті тақтада, кейбір формулаларды көрсету.
б) топтық жұмыс: Оқушыларды топқа бөлу арқылы есептер шығарту. Есепті орнында бірінші шығарған топты тақтаға шығартып немесе бірден жауабын немесе шығару жолын сұрау.
Сабақтың көрнекіліктері: Үлестірмелер, тест тапсырмасы, интерактивті тақта, компьютер, тест орындайтын құрылғы, бағалау парағы, шар ішіндегі есептер.
Пәнаралық байланыс: информатика.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі:
оқушылармен амандасу, оларды түгелдеу.
кластың, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушыларды «қызыл», «сары», «жасыл» түсті қағаздар беру арқылы 3 топқа бөлу. Топ басшылары сайланып, сабақтың соңында балалардың сабаққа қатысуына сай бағалау парағына тиісті бағаларын қояды.
№ | Аты-жөні | Жұмыс түрлері: Ауызша сұрақтар | Үлестір- -мелер | Есептер шығару | тест | бағасы |
1. |
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
ІІ. Тірек білімдерін пысықтау кезеңі:
1. Биквадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?
2. Квадрат теңдеудің түбірін табуда қолданылатын теорема?
3. Бүтін рационал өрнектер деп қандай өрнектерді айтады?
4. Дискриминант 0-ден үлкен болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
5. Дискриминант 0-ден кіші болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
6. Дискриминант 0-ге тең болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
Жауаптары:
түрінде берілген теңдеуді айтады.
2. Егер рационал теңдеудің екі жақ бөлігінде де бүтін өрнектер жазылса, онда оны бүтін рационал өрнектер деп атайды.
3. Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффицентке, ал көбейтінділері бос мүшеге тең теореманы айтады.
4. Екі түбірі болады.
5. Түбірі болмайды.
6. Бір ғана түбірі болады.
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру.
Квадрат сөзіне қатысты төмендегі берілген ұғымдарды сәйкестендіру арқылы өтетін жаңа сабақтың тақырыбын алу.
Балалар бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз – «Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу» болып табылады. (балалар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады). Сабағымыздың мақсаты – жаңа ұғымдарды қолданып есептер шығару дағдыларыңызды мұғалім, қонақтар және компьютер көмегімен тексеру және оны өздеріңіз бағалау, жіберілген кемшіліктер болса, оны жою.
Тақтаның көмегімен жаңа материал түсіндіріледі.
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қарастырайық.
Мұндағы (1)
Осы квадрат теңдеудің екі жақ бөлігін де бірінші коффицентке бөлу арқылы
(2) келтірілген квадрат теңдеуін аламыз.
Виет теоремасы бойынша және ⇒ ,
Осы шыққан а және с коэффиценттерінің мәндерін (1) формулаға қоямыз.
Немесе (3)
ІV.Жаңа тақырыпты бекіту.
Мысал.
+4х-21=0 теңдеуі келтірілген квадрат теңдеу, яғни а=1. Теңдеуді шешіп, мынаны аламыз⇒
+4х-21=0 ⇒ (х - 3)(х + 7)
Мысал.
Бөлшекті қысқарту:
Топпен жұмыс.
V.Қорытындылау.
Квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса, онда ол көбейткіштерге жіктеледі. Кері тұжырым: Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері болады.
Оқушылар жаңа тақырып бойынша құрастырылған тест тапсырмаларына компьютер арқылы жауап береді. Нәтижесін бірден алу мүмкіндігі қарастырылған.
VI. Бағалау.
Әр топтың басшылары өз тобындағы балаларды бағалайды.
Бағалау ауызша сұрақтарға жауап беру, үлестірме, тест және шығарылған есептерінің нәтижелері бойынша жүргізіледі.