«Весна — лето 2024»

"Мектеп" ашық сабақ

Сабақтың мақсаты:

1. Білімдік: «Мектеп» тақырыбынан өткен материалдарды кайталату арқылы оқушылардың білімдерін жүйелеп, бекіту,оларды тақырыпқа байланысты өз ойын айта білуге үйрету. 2. Дамытутлық: Шәкірттердің сөйлеу дағдыларын қалыптастырп, дамытутылық қасиеттерін жетілдеру. 3. Тәрбиелік: «Алтын қақпа» ойыны арқылы оқушылардың мектебін сүйіп, білім мен оқуға деген құштарлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Ойын сабақ

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

А) Сәлемдесу Ә) Оқушыларды сабаққа бейімдеу Б) Сөйлесу В) Үй тапсырмасын тексеру

2. Жана сабақ

— Балалар, бүгінгі «Мектеп өмірі» деген тақырыпты «Алтын қақпа» ойыны түрінде өткіземіз. Сынып екі топқа бөлініп, әр қақпаның тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдеріңізді көрсетесіздер. Ол үшін алдымен «Темір қақпа» тапсырмаларын орындаймыз.

1 топ

1. Берілген сөздердің қазақша аудармасын таба отырып, сөзжұмбақты шешу

1. Урок 2. Язык 3. Учитель 4. Книга 5. Школа 6. ?

2 топ

1. Берілген сөздердің қазақша аудармасын таба отырып, сөзжұмбақты шешу.

1. Пять 2. Нравится 3. Рыба 4. Отдых, выходной 5. Звонок 6. ?

2. Бес жол өлең құрастыр: 1 топқа «мектеп» 1. Мектеп. 2. Үлкен, жаңа. 3. Тәрбиелейді, оқытады, үйретеді 4. Мектеп—біздің екінші үйіміз 5. Білім.

2. Бес жол өлең құрастыр: 2 топқа «оқушы» 1. Оқушы. 2. Білімді. 3. Оқиды, тыңдайды,айтады. 4. Оқушы мектепте білім алады 5. Шәкірт.

2. Күміс қақпа. 1. Үзінді оқып, аудар (суретке қарап) 1 топқа: Бұл біздің мектеп.Мектеп қасиетті Сергий Радонежский құрметіндегі жеке меншік орта мектеп. Мектеп Мұхтар Әуезов көшесінде орналасқан. Мектеп ғимараты әдемі, ауласы таза, көп ағаш, гүлдер өседі.

2. Күміс қақпа. 1. Үзінді оқып, аудар (суретке қарап) 2 топқа: Біздің мектеп екі қабатты. Мектепте қазақ тілі, орыс тілі, математика, информатика, тарих, ағылшын тілі, асхана, спортзал, кітапхана бар. Бұл кітапхана. Мұнда өте көп қызық кітаптар, оқулықтар бар. Бұл біздің кітапханышы — Наталья Александровна.

2. Адасқан сөздердін орнын тап: 1 топ: 1) Мектептің іші. (соғылды) 2) Қоңырау.(сыныпқа) 3) Балалар. кірді(жарық, кең)

2. Адасқан сөздердін орнын тап: 2 топ: 1) Мектептің ауласы.(арап тілінен) 2) Біз мектепке.(таза,үлкен) 3) «Мектеп деген сөз. шыққан (түсте келеміз)

3. Алтын қақпа

1 топ. Жіктік жалғауын

Қойып оқы(сурет)

Мұғалім, сынып, қалам, асхана

2 топ. Көптік жалғауын қойып оқы

Кітап, мектеп, оқушы, дәптер.

Сөйлемдегі сөздерді орнына қой:

1 топ. Оқимыз, биыл, біз, жаңа, мектепте. Жарық, үлкен сыныптары, мектептің

2 топ. Таныстырды, мұғалім, бізді, жаңа, сабақпен. Бар, кабинеттері, компьютер, мектепте.

Сабақты қорытындылау

«Мектеп» туралы не білесің?

Олимпиады: Физическая культура 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың мақсаты:

1. Білімдік: «Мектеп» тақырыбынан өткен материалдарды кайталату арқылы оқушылардың білімдерін жүйелеп, бекіту,оларды тақырыпқа байланысты өз ойын айта білуге үйрету.
2. Дамытутлық: Шәкірттердің сөйлеу дағдыларын қалыптастырп, дамытутылық қасиеттерін жетілдеру.
3. Тәрбиелік: «Алтын қақпа» ойыны арқылы оқушылардың мектебін сүйіп, білім мен оқуға деген құштарлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Ойын сабақ

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

А) Сәлемдесу
Ә) Оқушыларды сабаққа бейімдеу
Б) Сөйлесу
В) Үй тапсырмасын тексеру

2. Жана сабақ

— Балалар, бүгінгі «Мектеп өмірі» деген тақырыпты «Алтын қақпа» ойыны түрінде өткіземіз. Сынып екі топқа бөлініп, әр қақпаның тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдеріңізді көрсетесіздер. Ол үшін алдымен «Темір қақпа» тапсырмаларын орындаймыз.

1 топ

1. Берілген сөздердің қазақша аудармасын таба отырып, сөзжұмбақты шешу

1. Урок
2. Язык
3. Учитель
4. Книга
5. Школа
6. ?

2 топ

1. Берілген сөздердің қазақша аудармасын таба отырып, сөзжұмбақты шешу.

1. Пять
2. Нравится
3. Рыба
4. Отдых, выходной
5. Звонок
6. ?

2. Бес жол өлең құрастыр:
1 топқа «мектеп»

1. Мектеп.
2. Үлкен, жаңа.
3. Тәрбиелейді, оқытады, үйретеді
4. Мектеп—біздің екінші үйіміз
5. Білім.

2. Бес жол өлең құрастыр:
2 топқа «оқушы»

1. Оқушы.
2. Білімді.
3. Оқиды, тыңдайды,айтады.
4. Оқушы мектепте білім алады
5. Шәкірт.

2. Күміс қақпа.
1. Үзінді оқып, аудар (суретке қарап)

1 топқа: Бұл біздің мектеп.Мектеп қасиетті Сергий Радонежский құрметіндегі жеке меншік орта мектеп. Мектеп Мұхтар Әуезов көшесінде орналасқан. Мектеп ғимараты әдемі, ауласы таза, көп ағаш, гүлдер өседі.

2. Күміс қақпа.
1. Үзінді оқып, аудар (суретке қарап)

2 топқа: Біздің мектеп екі қабатты. Мектепте қазақ тілі, орыс тілі, математика, информатика, тарих, ағылшын тілі, асхана, спортзал, кітапхана бар. Бұл кітапхана. Мұнда өте көп қызық кітаптар, оқулықтар бар. Бұл біздің кітапханышы — Наталья Александровна.

2. Адасқан сөздердін орнын тап:
1 топ:

1) Мектептің іші ... (соғылды)
2) Қоңырау...(сыныпқа)
3) Балалар... кірді(жарық, кең)

2. Адасқан сөздердін орнын тап:
2 топ:
1) Мектептің ауласы...(арап тілінен)
2) Біз мектепке...(таза,үлкен)
3) «Мектеп деген сөз... шыққан (түсте келеміз)

3. Алтын қақпа

1 топ. Жіктік жалғауын 

Қойып оқы(сурет)

Мұғалім, сынып, қалам, асхана

2 топ. Көптік жалғауын қойып оқы

Кітап, мектеп, оқушы, дәптер.

Сөйлемдегі сөздерді орнына қой:

1 топ. Оқимыз, биыл, біз, жаңа, мектепте. Жарық, үлкен сыныптары, мектептің

2 топ. Таныстырды, мұғалім, бізді, жаңа, сабақпен. Бар, кабинеттері, компьютер, мектепте.

Сабақты қорытындылау

«Мектеп» туралы не білесің?

(Күн шұғыласына білетініңді жаз)























Күні: 21.11.2017ж

Мүғалімі: Рамазанова Б.З.

Сыныбы: 6 «Г»

Сабақтың тақырыбы: Мектеп


Сабақтың мақсаты:. 1 Оқушыларға мектеп туралы, оның жұмысы, мектептегі үйірмелер жайында түсінік беру. Достары жайында әңгімелеу.
2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын молайту, бір – бірімен тілдесуге, диалог жүргізуге дағдыландыру.
3. Өздерінің білім алып отырған білім ордасын құрметтей білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілдері: әңгімелеу, диалог құрау, түсіндіру, сұрақ – жауап, тапсырмалар орындау, ассосация құрау, дидактикалық ойын.
Сабақтың көрнекілігі: мәтіндер, тапсырмалар, суреттер, смайлдар, сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіздер ме, балалар?
- Сонымен балалар бүгінгі сабағымызды М. Мақатаев атамыздың өлең жолдарынан бастайық, бірге оқып шығайық.
Мектебің мынау, класың
Осында он жыл тұрасың
Тарыдай болып кіресің,
Таудай болып шығасың.
Кезекшімен диалог:
- Бүгін нешесі?
- Сыныпта кім жоқ?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Қазір қандай мезгіл? (Көктем)
- Көктем айларын ата (наурыз, сәуір, мамыр)
- Қазір көктемнің нешінші айы?(бірінші)
- Көктемде ауа - райы қандай?(күн жылынады, құстар ұшып келеді)
- Балалар кім сабаққа белсенді қатысып отырады және де тапсырмаларды кім дұрыс орындайды, сол оқушы смайл алады.
- Ал енді балалар, топқа бөлінейік. Мына түстерді таңдаңдар.
1 топ 2 топ 3 топ
Сары Көк Жасыл
2. Үй тапсырмасын тексеру.
- Мектеп, білім туралы мақал - мәтелдер жаттау.
- белсенді оқушыға смайл беру. (Бір, екі оқушыдан айтады)
3. Жаңа сабақ.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін сөзжұмбақты шешейік.
Мына сөздердің орысша баламасын қазақшаға аудару арқылы сөзжұмбақ шешеміз.

1 -  тапсырма

1. Берілген сөздердің қазақша аудармасын таба отырып, сөзжұмбақты шешу

1.Школа
2. Язык
3. Учитель
4. Книга

- Смайл беру.
- Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «МЕКТЕП»
- Мектеп туралы не білеміз?
- Мектеп сөзін естігенде қандай ассосация туады?
Мектеп
- Мектеп туралы слайд көрсету
- Ал енді балалар, осы тақырыпқа диалог құрастырайық.
- Мектебің қай көшеде орналасқан?
- Менің мектебім Панфилов көшесінде орналасқан.
- Мектебің неше қабатты?
- Мектебім үш қабатты.
- Мектебің қандай?
- Мектебім үлкен, жарық, әдемі, кең
- Мектебің саған ұнай ма?
- Иә, әрине
- Мектеп директоры кім?(А. П. Плотко)
- Мектепте қандай кабинеттер бар?
- Тағы нелер бар?
- Сонымен балалар, біз қандай жұмыс атқардық?
- бір - бірімізбен пікір алыстық.
- Біз диалог арқылы сөйлестік.
- диалог дегеніміз не?
- диалог дегеніміз екі адамның бір - бірімен пікір алысуы, әңгімелесуі.
Сергіту сәті:
4. Тапсырмаларды орындау.
- Біз диалог құрып көрдік. Ал енді мәтінмен жұмыс орындаймыз. Мәтін арқылы диалог құрайық. Сол себепті алдарыңыздағы мәтінді оқып, аударамыз. Сол мәтін бойынша әр топ тапсырма орындайды.

Мәтін
Мынау – мектеп. Ол үш қабатты. Мектепте қазақ тілі, орыс тілі, математика т. б кабинеттері бар.
Олар кең, жарық. Мұнда бір асхана, спорт залы, емдеу кабинеті бар. Оқушылар кітап оқиды, дәптерге жазады, сурет салады. Мектеп - білім ордасы. Біздің мектепке қош келдіңіздер!
1 топ-----------------------------------2 топ
- Мынау не? ---------------------- Мынау.............?
- - Мынау мектеп.
- Мектеп неше қабатты? ------- Мектеп неше.............?
- - Мектеп үш қабатты.
- Қандай кабинеттер бар? -------- Қандай кабинеттер.....?
- - Мектепте қазақ тілі, орыс тілі кабинеттер бар.
- Олар қандай? ------------------------ Олар.......?
- - Олар кең, жарық.
- Тағы нелер бар? - Тағы нелер..........?
- Мұнда бір асхана, спорт залы бар.
- оқушылар не істейді? -----------Оқушылар не........?
- Оқушылар кітап оқиды, дәптерге жазады.
- Мектеп дегеніміз не? -----------Мектеп дегеніміз........?
- - Мектеп – білім ордасы

3 топ:
- Мынау не?
- Мынау -..............?
- Мектеп неше қабатты?
- Мектеп........ қабатты.
- Қандай кабинеттер бар?
- Мектепте.....,......, бар.
- Олар қандай?
- Олар......,......,.
- Тағы нелер бар?
- Мұнда.......,,........ бар.
- оқушылар не істейді?
- оқушылар...... оқиды,.... жазады.
- Мектеп дегеніміз не?
- Мектеп -....... ордасы.

Кім жақсы қатысты, соған смайл беру.
Мәтіннен негізгі сөздерді табайық.
Білім, мектеп.
1 топ тапсырма 2 топ тапсырма
«Мектеп» сөзін септеу «Мектеп» сөзін тәуелдеу.
А. мектеп Менің мектебім
І мектептің Сенің мектебің
Б мектепке Сіздің мектебіңіз
Т мектепті Оның мектебі
Ж мектепте
Ш мектептен
К мектеппен
3 топ тапсырма
Мектеп сөзіне үш сөйлем құрау.
- Оқушылар бір - бірінің жұмысын тексереді.
- Оқушыларды бағалау.
«5»- бір қате
«4»- 2 - 3 қате
«3»- 4 - 5 қате
- Кім дұрыс орындады, сол оқушының жұмысын оқыту (смайл беру).
5. Дидактикалық ойын: Сөйлемдерді дұрыс құрау.
1. барды, мектепке, балалар, таңертең
2. сабақта, өтті, жаңа, тақырыптар
3. екі, қабатты, мектеп
4. көп, оқиды, оқушылар, мектепте.
6. Қорытынды.
- Біз бүгін не жайлы әңгімелестік?
- Сонымен біздің мектебіміз қандай?
- Неше қабатты?
- Нелер бар?
7. Үйге
- Үйге тапсырмасын беру.
- 5 – Мектеп тақырыбына сөйлем құрау.
- 4 – мектеп тақырыбы бойынша 3, 4 сөз тіркесін құрау.
- 3 - мектеп тақырыбы бойынша сурет салу.
8. Бағалау.
Смайлдарына сай бағалау.
9. Қоштасу. Кімге сабақ ұнады, тілектеріңізді жазып қалдырыңыздар.
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар.























Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее