Тема уроку: Морфологічна будова слова. Основні орфограми в коренях, префіксах та суфіксах.
Комунікативна тема: Людина, котра знає українські слова, ще не знає мови (Ольга Яремко)
Тип уроку : урок поглиблення знань та засвоєння нових аспектів теми
Вид уроку : творча майстерня
Методи і прийоми : інтелектуальна розминка, комунікативна розминка, орфографічний тренажер, робота з підручником, робота з таблицями, графічний диктант, буквений диктант.
Мета уроку :
Навчальна: повторити, поглибити і закріпити знання і навички з морфологічної будови слова, правопису та стилістичних особливостей основних морфем;
Розвиваюча: розвивати спостережливість, навички морфемного аналізу слів,
креативне мислення учнів; уміння застосовувати поняттяв нових ситуаціях
Виховна : бажання вивчати українську мову.
Очікувані результати:
Учні повинні знати:
Морфологічну будову слова.
Основні орфограми в префіксах, коренях та суфіксах.
Стилістичне значення морфем.
Поняття форми слова та спільнокореневих слів.
Учні повинні уміти:
Правильно писати слова з орфограмами в коренях, префіксах та суфіксах.
Розбирати слово за будовою.
Добирати спільнокореневі слова.
Випереджальні завдання учням: підготувати цікаві повідомлення по темі «Будова слова»
Обладнання : комп’ютер, мультимедійний екран, презентація, підручник, роздатковий матеріал (таблиці, схеми, позначки)
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Добрий день.Сьогоднішній урок мені хотілося розпочати з побажання творчого натхнення, адже пройде він у незвичайній формі творчої майстерні. Про що йтиме мова ви дізнаєтеся, прослухавши легенду.
ІІ. Мотивація учнів до навчання
Було це давно – ще за старої Австрії. В купе швидкого потягу Львів – Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць і українець. Говорили про різне і нарешті почали – про мови: чия мова краща, багатша. Кожний вихваляв свою мову!
Англієць заявив, що Англія – це країна завойовників і великих мандрівників, які славу її мови рознесли по всьому світу. Англійська мова – це мова Шекспіра, Байрона, Ньютона, Дарвіна .
Гордовитий німець відразу заперечив, бо німецька мова – це мова двох імперій: Великонімеччини та Австрії. Це мова техніки, армії, медицини, мова славетних Шиллера, Гете і Гейне.
А італієць, посміхаючись, сказав: «Ви обидва не маєте рації. Моя мова – мова сонячної Італії – це мова музики, мова кохання – а про кохання мріє кожен. Італійською мовою написані славетні твори Данте, Боккаччо, Петрарки,
А українець – по довшій мовчанці сказав: «Я міг би, панове, як і Ви, хвалитись, що моя рідна мова – це мова незрівнянного сатирика Котляревського, безсмертного генія Тараса Шевченка, неперевершеного в світі лірика Лесі Українки, великого титана Франка. Я міг би назвати багато славних імен свого народу, але не тому суть! Ви ж нічого не сказали про саме багатство і можливості Ваших мов. А це найважливіше! От, скажімо, чи могли б ви у своїх мовах написати невелике оповідання, в якому би всі слова починалися з тієї самої літери?!»
– О ні! Це неможливо – заявили всі.
– Ось, на ваших мовах це неможливе, а в нашій – це зовсім просто! Назвіть якусь букву, - звернувся він до німця.
– Хай буде «П», - сказав той.
– Добре. Оповідання буде називатися «Перший поцілунок»
Перший поцілунок
Популярному поету Павлу Петровичу Подільчаку прийшло по пошті приємне повідомлення:
– Приїздіть, Павле Петровичу, – писав поважний правитель Підгорецького повіту Полікарп Пантелеймонович Паскевич, – погостюєте, повеселитись! Павло Петрович поспішив, прибувши першим потягом. Підгорецький палац Паскевичів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під’їхали поважні персони – приятелі Паскевичів.
Посадили Павла Петровича поряд панночки – премилої Поліни Полікарпівни. Поговорили про політику, погоду , Павло Петрович прочитав підібрані пречудові поезії. Поліна Полікарпівна програла прекрасні полонези, прелюдії. Поспівали пісень, потанцювали польку…
Прийшла пора – попросили пообідати. Поставили повні підноси підігрітого пуншу, пива. Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучі паляниці, печінковий паштет, пухкі пампушки під печеричною підливою, пироги, присмажені пляцки…
Потім прислуга подала пресолодкі пряники, персикове повидло, помаранчі, повні порцелянові полумиски полуниць, порічок.
Почувши приємну повноту, Павло Петрович подумав про панночку.
Поліна Полікарпівна попросила прогулятися по Підгорецькому парку, полюбуватись природою, послухати пташині переспіви. Пропозиція повністю підійшла поету. Походили, погуляли…Порослий папороттю прадавній парк подарував парі приємну прохолоду… Повітря п’янило принадними пасовищами… Посиділи, помріяли, позітхали, пошептали, пригорнулися. Прозвучав перший поцілунок… - прощай, парубоче привілля! Прийдеться поету приймакувати.
Якщо ви уважно вслухаєтеся в текст, то помітите, що, крім слів, які починаються з букви «п», тут досить багато слів, які є похідними та утворені різними способами за допомогою префіксів. Тож говорити ми сьогодні будемо про… та красу, багатство рідної мови. Українська мова ввібрала в себе все найкраще, найніжніше, найвеличніше, наймудріше, найблагородніше, найпоетичніше і найболючіше.
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу
«ЛІНГВІСТИЧНА РОЗМИНКА» (оголошення девізу уроку)
Епіграф уроку: Лgюqдиdнsа, zкотjра зwнаsє
vукzраїlнсьgкі сfлоrва, щgене lзfнаєs мwоtви.
Ольга Яремко
але прочитати їх ви зможете, відмежувавши букви українського алфавіту від англійських.
1 ряд – виписати 10 дієслів та визначити спосіб словотворення
2 ряд – виписати 10 прикметників та визначити спосіб словотворення
Яка з цих частин мови увиразнює нашу мову, надає їх більшого колориту, мелозвучності?
РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ «ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ПО ТЕМІ «БУДОВА СЛОВА»
Зараз ви попрацюєте з таблицею, де зазначите, які терміни вам відомі - «+», які невідомі - «-», а про які маєте недостатньо інформації - «?». Знаки поставте в першу графу колонки, при подальшій роботі зверніть увагу на знаки мінус та знак питання. До таблиці ми повернемося наприкінці уроку.
| Етапи уроку («+», «–», «?») | |
На початку уроку
| Кінець уроку
| |
Морфеми |
|
|
Будова слова |
|
|
Значущі частини слова |
|
|
Виражає лексичне значення слова |
|
|
Виражає граматичне значення слова - |
|
|
Омонімічні корені - |
|
|
Спільнокореневі слова - |
|
|
Що відрізняє форми слова від спільнокореневих слів? |
|
|
Які слова не мають закінчення? |
|
|
Морфеми – найменші значущі частини слова.
Будова слова – відповідне розміщення морфем у слові.
Значущі частини слова: префікс, корінь, суфікс, закінчення
Префікс, корінь, суфікс виражає лексичне значення слова Закінчення виражає граматичне значення слова Омонімічні корені – це корені, які мають різне лексичне значення. Наприклад: водити, вода.
При відмінюванні слова (за відмінками, особами) утворюються форми одного й того ж слова, змінюється граматичне значення, а лексичне залишається тим же.
Спільнокореневі слова – це самостійні слова, які мають однаковий корінь
КОМУНІКАТИВНА РОЗМИНКА.
Що називається морфемою? (Найменша неподільна значуща частина слова)
Що таке корінь?
Що таке префікс?
Суфікс?
Що ми називаємо закінченням?
Що таке основа слова?
Основа може бути похідною та непохідною. Як їх розрізнити?
(У складі похідної основи, крім кореня, можна виділити ще словотворчі афікси, а непохідна основа містить лише корінь: морозиво, правдивий; сонце, білий, сніг)
Що називається афіксом?
(Це носій словотвірного і граматичного значень слова, слугує засобом творення похідних слів і форм того самого слова - префікс, суфікс, закінчення (флексія), постфікс)
Які визначення морфем майже однакові, за винятком невеликої деталі?
Чи потрібно враховувати чергування звуків при визначенні кореня? Наведіть приклади.(дзвони, дзвін)
Що відрізняє форми слова від спільнокореневих слів?
Які слова не мають закінчення? Наведіть приклади
Прислівники, дієприслівники, інфінітиви, незмінювані слова іншомовного походження. Морозно, здалеку,увечері, співаючи, прибігши, знати, любити, таксі, поні, бюро, колібрі
ОРФОГРАФІЧНИЙ ТРЕНАЖЕР.
Вправа на застосування узагальнюючих правил «Основні орфограми в префіксах, коренях, суфіксах». Завдання для учнів: дібрати приклади до кожного правила із довідки.
Місце орфограми | Орфограми | Приклади |
У префіксі | Букви е,и, і в префіксах пре-, при-, прі- |
|
У префіксі | Букви з,с у префіксах роз-, без-, з-, с- |
|
На межі кореня і суфікса | Буквосполуки -цьк-, -зьк-, -ськ-, -цтв-, -зтв-, -ств- |
|
У суфіксі
| Букви и, е (є) в суфіксах –ечок,єчок, -ечк (а),-ичок, -ик , инн (я), -інн(я), -енн(я), -єнн(я) –ов (ий), -ев(ий), -єв(ий)-ин, їн |
|
Оцінка |
|
|
Довідка: вкладення, приєднати, вознесенський, миттєвий, смайлик, розмістити, прізвище, скинути, користувацький, ринковість, припасувати, програміст, завантаження, сестрин, урядовий, вершечок, прекрасний, тонісінький, свідоцтво, півник, морозиво, історизм, електронний, вовчисько, картоплиння, грошовий, Софіїн, спільнота, бурмило, ледацюга, маркетинговий, повідомлення.
Роз-, без- - завжди з буквою «з»;
С- кафе «Птах», в інших випадках – пиши з-;
Пре- можна замінити «дуже», вища міра;
При- приєднання, приближення, неповнота дії;
Прі- : прізвище, прізвисько, прірва ,прірвістий;
Г, Ж, З + -ЗЬК (ий) - ЗТВ (о)
К, Ч, Ц + -СЬК (ий), -СТВ (о) -ЦЬК (ий) -ЦТВ (о)
Х, Ш, С + -СЬК (ий) -СТВ (о)
ГРАФІЧНИЙ ДИКТАНТ
(за допомогою знаків зробити розбір слів за будовою)
Легенький,, приземлення, пречудовий, здалеку, по-нашому, молодиця, примирення, таксі
Знайди помилку
Я стверджую, що всі слова, записані на дошці, мають однаковий префікс:
Вибрався, вигрузив, вилетів, високий, виспався, висвітлив, вимпел.
Я стверджую, що всі слова, записані на дошці, спільнокореневі:
Коса, косити, косилка,косметолог, косметика, косметичний;
Водяний, водолаз, водити, водій, підводник;
Слава, славити, прославляти, прославлений;
Як називаються корені у словах водій, підводник … (омонімічні)
Я стверджую, що всі слова, записані на дошці, мають префікс пре-
Предовгий, преписаний, премудрий, пресунути, преписати, прекрасний, прегарний, препечений, преварений.
Я стверджую, що всі слова, записані на дошці, мають префікс с-
Сказати, спитати,сфотографувати, схопити,сховати, сцементувати, сформувати, сшити
Творча робота
Дібрати спільнокореневі слова до слова зима.
(зимовий, зимно, зимонька, , перезимувати,зазимувати ,зимути) написати твір-мініатюру.
Поетична хвилинка
Які види лірики ви знаєте?
До якого виду лірики належить поезія? Яка тема твору?
Самостійна робота
с.210.вправа 305 (ІІ)
с.209. вправа 304
Підсумок уроку. РЕФЛЕКСІЯ.
Дайте відповіді на запитання:
Опрацювавши тему з будови слова, я зрозуміла, що…
Найскладнішим для мене під час опрацювання матеріалу для мене було…
Свої знання з теми розділу я б оцінила…
Заповнити таблицю.
Домашнє завдання: с.210, впр.305 (ІІ), скласти твір, щоб слова починались на одну літеру.
С.207 вправа 299(усно)