«Зима 2025»

Натрий және оның қосылыстары. 8 сынып.

Білімділік:Оқушылардың өздігінен іздене отырып натрийдің физикалық, химиялық қасиеттерін ақпаратты сауаттылық арқылы зерттеу жұмысын жүргізу.

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін, жүйелі айтуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Ұжымда ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Сыни тұрғыдан дамиды. Өзін-өзі реттейді. Ақпаратты сауаттылықты дамытады. Бірімен-бірі топпен қарым қатынасқа түседі.

Сабақтың түрі:панарамалық сабақ.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, зерттеу жұмысы, сыни тұрғысының стратегиялары, постер жасау.

Олимпиады: Химия 7 - 11 классы

Содержимое разработки

Сабақтың тақырыбы: Натрий және оның қосылыстары. 8 сынып.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Оқушылардың өздігінен іздене отырып натрийдің физикалық, химиялық қасиеттерін ақпаратты сауаттылық арқылы зерттеу жұмысын жүргізу.

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін, жүйелі айтуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Ұжымда ұйымшылдыққа, бірін-бірі тыңдауға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже: Сыни тұрғыдан дамиды. Өзін-өзі реттейді. Ақпаратты сауаттылықты дамытады. Бірімен-бірі топпен қарым қатынасқа түседі.

Сабақтың түрі:панарамалық сабақ.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, зерттеу жұмысы, сыни тұрғысының стратегиялары , постер жасау.

Сабақтың барысы:

Тапсырмалар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру


Психологиялық дайындық 1мин

«Сергіту сәті»


Күндей жарқырап,

Айдай арайлап

Жұлдыздай жарқырап

Таза көңілмен

Бүгінгі сабағымызды бастайық!


Бейне фильмдегі іс-қимылды қайталайды.

Топқа бөлу. 2мин


Топтық ережені құрғызу, топтың атын анықтату.


1-топ «Физиктер»

2-топ»Химиктер»

3-топ» Географтар»

4-топ.» Биологтар»



Топтық ережені құрады, топтың атын анықтайды.

Үй тапсырмасын тексеру

6 мин

«Ыстық орындық» жүргізу

Әрбір топтан 1 оқушыдан шығып, сұрақтың деңгейіне жауап беру.

«Қызығушылықты ояту» 1 мин

Сабақтың тақырыбын ашу үшін жасырын жұмбақ қою.

  1. «Тауықтар тас жейді,

Адамдар қандай тас жейді?» Ж: ас тұзы.


  1. Ас тұзының құрамына тоқталып металл натрийді анықтату.

Тақырыпты ашады, талдайды.

«Мағананы тану» 20 мин

Әрбір топқа тапсырмалар беріледі.

1-топ . Оқулықты пайдалана отыра ертегі «Натрий» -дің физикалық қасиеттерін табу және түсіндіру.


2-топ. Электронды оқулық арқылы натрийдің және оның қосылыстарының зертханалық жұмыстарын , жасап, дәлелдейді.Топтағы әрбір балаға жеке тапсырмалар беріледі.


3-топ. «Географтар» тобы Натрий және оның қосылыстарының географиялық кен орындарын слайд құру арқылы таныстырады интернет желісін қолдана отыра.


4-топ. «Биологтар» тобы натрийдің қосылыстарының физиологиялық әсерін постер бетіне түсіреді.


Натрийдің физикалық қасиеттерін топпен түсіндіреді.






Зертханалық жұмыстың саны 5 –еу , әрбір бала жеке-жеке жұмыс жасап, дәлелдеуге тырысады.







Интернет желісін қолданып, слайд құрады.








Натрийдің қосылыстарының физиологиялық әсері бойынша дәлелдер, құнды пікірлер айтады.


«Ой толғау» 3 мин.

Топты неге IV топқа бөлдік? Кері байланыс жасау.


Сабақтың ұнаған, ұнамаған тұстарын айтады. Сабақтан алған білімдерін ортаға салады.



Бағалау

Мұғалім тарапынан бағалау . Өзара бағалау, Топтық бағалау жүргізеді.

Көшбасшы топты бағалайды. Әділ баға береді.

«Екі жұлдыз, бір тілек.

Сабақтың сәтті тұстары мен сәтсіз тұстарын ашып көрсету.

Келесі сабаққа ұсыныс жасайды.

Үй жұмысы

§64 Натрий қасиеттері. §Натрийдің қосылыстары. Күнделікті үй тұрмысында қолданып жүрген натрий қосылысын анықтау. № 185 беттегі 5,6 жаттығу.






Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее