«Весна — лето 2024»

Операдағы Абай бейнесі

Жаңа жоспарлау үлгісі.4 тоқсанның 2 сабағында қолдандым. Оқушы мен мұғалімнің әрекеті толық жазылған

Олимпиады: Музыка 1 - 9 классы

Содержимое разработки

Апта:

Күні:

Пәні

Музыка

Мұғалім аты-жөні

Окимбаева Г

5 « » - сыныптары

Оқу ісінің меңгерушісі:

Сабақтың тақырыбы: Ақын Абайдың операдағы бейнесі.

Сілтеме:

  • Музыка « Атамұра» 2015ж А.Райымбергенов,С.Райымбергенова,Ұ.Байбосынова

  • 5-сынып оқулығы;

  • Электронды оқулық.

Сабақтың мақсаты: Композитор,ақын ұлы Абай операсымен танысу.

Білімділік мәні:

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдері арқылы өз бетінше , топпен жұмыс істеу,шығармашылық мүмкіндігін арттыру.

Дамытушылық мәні:

Ән айту дағдыларын дамыту,Ақын Абайға деген қызығушылығын қалыптастыру, еліміздің опера өнеріне үңілу

Тәрбиелік мәні:

Өз бетімен жұмыс жасауда ұқыптылық, еңбекқорлық, жинақылық, шапшаңдық қасиеттерін ,отаншылдыққа тәрбиелеу.

Нәтиже:

  • Оқушылар жекелей,жұппен,топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі,талдайды, жинақтап қортындылап бағалайды

Музыкалық сауаттылыққа, А:Жұбанов,Л.Хамиди «Абай» операсындағы Абай ариясын тыңдайды.

  • Өмірге әлем мәдениетіне көзқарасы қалыптасады.

Түйінді идеялар:

  • Бір-бірін тыңдап толықтырады.Сыныпта диалогтық әңгіме дамиды.

  • Уақытты үнемді пайдалануды үйренеді.

  • Шапшаң қимылдайды

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдері:

СТО, АКТ, , диалогтық оқыту

Пәнаралық байланыс:

Әдебиет,тарих.бейнелеу

Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Сәлемдесу.

  2. Ұйымдастыру.

  3. Топқа бөлу.

  4. Сабақ барысымен таныстыру.

  5. Бағалау парағын таныстыру.

  6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну

  • Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

Үй тапсырмасын тексеру

(сұрақ-жауап: түрткі болу, Жаттаған әндерін орындау және қайта бағыттау тәсілі)

  • Ертедегі қазақтың дәстүрлі музыкасы қалай орындалады ?

  • Жаңа заманда қазақ күйлерінде қандай өзгеріс пен жаңалық болды?

  • Балбрауын күйін алғаш рет кім пайдаланды ?

  • Е:Рахмадиев симфониға жазуға кімді негізге алды?

  • Күйді ұнатасың ба ?

Қызығушылықты ояту

Дауыс жаттғулары,музыка тыңдау бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, аниымация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған.

Оқушылар зейін қойып тыңдайды



Мағынаны тану

(Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)

ББҮ (2 мин.)

ББҮ-ны толтыру

ББ бойынша флипчартта жазу

Білемін?

Білгім келеді?

Үйрендім?

Сабақтың негізгі бөлімі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.

5-сынып оқулығында «Ақын Абайдың операдағы бейнесі.» тақырыбын оқып келу. «Саржайлау»әні үйрету.

Оқушылар белсене қатысады.

Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады.

Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды.

Топтағы әрбір оқушы «Ақын Абайдың операдағы бейнесі. » тақырыбын оқу

Оқушылар өздері оқыған тақырып туралы топқа түсіндіреді.

Тақырып бойынша постер дайындау анықтама беріп, жазады.

Ой толғаныс



Қорыту. Күтілетін нәтиже

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)

Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды, бағалайды.

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.

Үйге тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үйге 95-98бет «Ақын Абайдың операдағы бейнесі. » тақырыбын оқып келу,ән жаттау

Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

Рефлексия

Мұғалімнің іс-әрекет

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.







Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Весна — лето 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее