«Зима 2025»

План урока "Квадрат тендеу"

квадрат теңдеу анықтамасын біледі, олардың түрлерін, шешу жолдары есеп шығаруда қолдана алады

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Бекітемін: Директордың оқу-тәрбие жұмыстары жөніндегі орынбасары

Г.Дөңесова


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мұғалімнің аты-жөні:

Ибраимова Раушан Талғатқызы

Күні:

12.11.16

Сынып:

8 «Г»

Пәні:

Алгебра

Тақырыбы:

Квадрат теңдеу

Негізгі түйінді идея:

Оқушыларға квадрат теңдеу анықтамасын, олардың түрлерін, шешу жолдарымен танысады

Оқу мақсаты:

Оқушыларға квадрат теңдеу анықтамасын, олардың түрлерін, шешу жолдарымен таныстыру

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

квадрат теңдеу анықтамасын біледі

Көпшілік оқушылар:

квадрат теңдеу анықтамасын, олардың түрлері жайлы біледі

Жекелеген оқушылар:

квадрат теңдеу анықтамасын, олардың түрлерін, шешу жолдары есеп шығаруда қолдана алады


Кезеңдер

уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

1 мин




Негізгі бөлім







I. Қызығушы-лығын ояту

2 мин

  • Теңдеу деген не?

  • сызықтық теңдеу деген не?

функциясы, оның графигі

Марапат арқылы бағалау

Сызғыш, оқу дәптері, оқулық

II.Мағына-ны тану кезеңі


3 мин

(1) түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

Мұндағы а, в, с нақты сандар. , х-айнымалы.

а -1 коэффициент, в - 2 коэффициент, с бос мүше.

Егер (1) теңдеудегі болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.

Мысалы, 6

Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең болса (а=1), онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

.






ах2+вх+с=0 а≠0


а≠0 в≠0 с=0

ах2 +вх =0

х(ах+в)=0

х1=0,

х2= -

а≠0,в=0, с≠0

ах2 +с=0

х2= -

х=

- шешімі бар

- шешімі

болмайды

а≠0 в=0 с=0

Егер а=1 болса, онда квадрат теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды х2+рх+q=0. р,q-берілген сандар

ах2=0

х2=0

х1,2=0



Толымсыз квадрат теңдеулер


Квадрат теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе түбірлері жоқ екендігін дәлелдеу

Квадраттық теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалының мәні теңдеудің түбірі деп аталады.








Марапат арқылы бағалау

Сызғыш,

оқу дәптері, оқулық

III.Ой толғаныс кезеңі




28 мин

1-топ «Радикал» 2-топ «Дәреже»

«А» - деңгейі.

113(ауызша) №114 (ауызша)

117 №118

1)9х2-4=0 2)5х2-20=0 1)4х2-2х=0 2)3х-2х2=0

3)у2- =0 4)0,64- у2=0 3)-5х2+75=0 4)0,2х-5х2=0

«В» - деңгейі.

119 (1,3) №119 (2,4)

11х2-6х-27=8х2-6х 2)26+5у-0,5у2=2,5у2+26

3)-7х2+13х+9=-19+13х 4)21z+11=11+17z-5z2

«С» - деңгейі.

121 (1,3) №121 (2,4)

12-х-2=0 2) х2-2х-3=0

3)х2-х+1=0 4 ) х2-х-12=0

Марапат арқылы бағалау

Сызғыш,

оқу дәптері, оқулық

Семантикалық карта толтыру.

теңдеулер

Толымсыз квадрат теңдеу

Толық квадрат теңдеу

Келтірілген квадрат теңдеу

2+5=0

+



2+3х-14=0


+


2=0

+



2+4=0

+



3х+5=0

-

-

-

х2-4х+5=0



+

14х2-5х-1=0


+


81у2-18+1=0


+


х2=0

+





Қорытынды бөлім

1 мин

Үйге №34



1 мин

Рефлексия. Қол көтеру арқылы




1 мин

Бағалау. Жиынтық баға қою








Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее