| МҰҒАЛІМГЕ АҚПАРАТ |
| Тақырыбы: | ||
|
| • Рационал сандарды қосу және азайту | |
| Мақсат: | ||
| Білімдік | Білім | • Рационал сандарды қосу және азайту тақырыбы бойынша теориялық білімді практикада қолдана біледі. |
| Түсінік | • Рационал сандарды қосу және азайту тақырыбы бойынша теориялық білім негізінде деңгейлік есептерін шығару жолын түсіндіреді. | |
| Құзырлылық | Қолданым әрекеті | • Берілген негізгі ұғымдарды пайдалана отырып, дәрежесі жоғары күрделі есептерді шығарады. |
| Талдау әрекеті | • Рационал сандарды қосу және азайтудың әдіс-тәсілдерін саралайды. | |
| Шығармашылық әрекет | • Тақырып бойынша өрнектің мәнін тауып қосу және азайту амалдарының орындалу жолын түйіндейді. | |
| Құнды-лық | Бағамдау әрекеті | • Рационал сандарды қосу және азайту тақырыбын білу керек деп есептейді. |
| Сабақ құрылымы: | ||
|
| І. Ақпарат алмасу ( 5 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту ( 2 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (30 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (5 мин.). V. Бағамдау - бағалау (3 мин.). | |
| Оқыту әдісі: • Репродуктивті, ішінара ізденушілік | ||
| Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: | ||
| | • Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды. | |
| Негізгі ұғымдар мен терминдер: • рационал сандарды қосу және азайту. | ||
| Оқушыда дағды қалыптастыру: | ||
| | • өзін-өзі дамыту дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында қорғай алуы. | |
| Ақпарат көздері: | ||
| | 1. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. /Әбілқасымова, Т.Кучер, З. Жұмағұлова. Алматы: «Мектеп» баспасы, 2010ж 400-б. 2. Математика. Әдістемелік нұсқау: Жалпы білім беретін мектептің 6-сынып мұғалімдеріне арналған құрал. /Әбілқасымова, Т.Кучер, З. Жұмағұлова. Алматы: Мектеп, 2010. 3-9-б. 3. Алдамұратова Т.А, Байшоланова Т.С. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. 3-басылым. Алматы, Атамұра, 2011. 400-б. 4.Алдамұратова Т.А., Тупаева В.И. А-40 Математика. Дидактикалық материалдар. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. 2-басылым. Алматы, Атамұра, 2011. 144-б. 5. М-29 Математика жұмыс дәптері, №1: Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған. Алдамұратова Т.А., Хабылбекова А.Қ., Алешина Н.Ф., Сатемирова С.Р. 2-басылым. Алматы, Атамұра, 2011. 64-б. | |
| Оқушы жетістігін бағалау: | ||
| | • Оқушының оқу іс-әрекеті АБ, ҚҚ тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ШӘ блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады. | |
| САБАҚ БЛОКТАРЫ | ||
|
| І. ақпарат алмасу |
|
Тақырыптық жоспар.
Рационал сандарға арналған теориялық диктант.
Рационал сандарға амалдар қолдануға есептер қарастыру.
| 1- слайд |
| 2- слайд Теориялық диктант Тұжырым дұрыс болса ақиқат, дұрыс болмаса жалғанды таңдаңыз.
|
| 3- слайд 2 -тақырыпша Рационал сандарға амалдар қолдануға есептер қарастыру. |
| 4- слайд Семантикалық карта №1
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 5- слайд Семантикалық карта №2
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 6- слайд Әріппен жазылған теңдіктерді математикалық тілге аудар.
|
| 7- слайд Рационал сандарға қосу және азайту амалдарын қолданып, сандарды өсу ретімен орналастырыңдар. | |||
|
| Іі. алғашқы бекіту |
| |
| Рационал сандарды қосудың алгоритмі | Рационал сандарды азайтудың алгоритмі | ||
|
|
| ||
Қорытынды:___________________________________________________________
|
| ііі. Құзырлылық қалыптастыру |
|
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. №555. Қосындыны табыңдар.
2.№558. Қосындысының мәні қалай өзгереді?
3. №559. Өрнектің мәнін табыңдар.
4. №560 Өрнектің мәні неге тең екенін тексеріңдер.
ІІ деңгей тапсырмалары
5. №561 Өрнегінің мәні теріс сан болатынын дәлелдеңдер.
6. №556. Теңдеуді шешіңдер.
ІІІ деңгей тапсырмалары
7. №562. Теңдікті дұрыстығын тексеріңдер.
|
| іV. шығармашылық әрекет |
|
Топтық жұмыс.
Сынып оқушылары келесі екі топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды:
Рационал сандарға қосу және азайту амалдарын қолданып,есептерді шығарыңдар.
І топ
Өрнектің мәнін табыңдар:
ІІ топ
Есептеңдер:

| |||
|







